امروزه جراحی زیبایی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی ها است که افراد به دلایلی مختلفی مانند مشکلات تنفسی، ظاهر نامناسب بینی و یا برای اعتماد به نفس این کار را انجام می دهند. بینی یکی از مهم ترین اعضا در بدن است که عملکرد حیاتی دارد و هرگونه اختلالی باعث مشکلاتی برای افراد می شود. بسیاری از افراد فقط به دنبال زیبایی بینی خود هستند و موارد دیگر آن توجه نمی کنند که این مسئله می تواند مشکلاتی به وجود بیاورد. در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی زیبایی بینی آشنا کنیم.

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی به عواملی مانند ویژگی و فرم بینی و بینی مورد نظر افراد بستگی دارد. جراحی بینی گوشتی با بینی استخوانی بسیار متفاوت است. در جراحی بینی پوست، اسکلوتینیزه و با جداکردن سپتوم یا تیغه وسط غضروف های کناری را به صورت زیر مخاطی بینی را  باز می کنند و قوز استخوانی و غضروفی را بر می دارند، تیغه وسط یا سپتوم را اصلاح می کنند، نوک بینی را تقویت و اصلاح می کنند، اگر لازم باشد در محل های لازم منجمله نوک بینی گرافت گذاری می کنند، همه ناحیه ها مثل سقف بینی را با نخ نایلون ترمیم می کنند، پره های بینی را اصلاح می کنند و در آخر با گذاشتن تامپون داخل بینی و چسب و اسپلیت و دوختن پوست بینی این مراحل را به پایان می رسانند.

جراحی زیبایی بینی

چه سنی برای جراحی زیبایی بینی مناسب است ؟ سن خاصی برای انجام این عمل وجود ندارد اما باید بینی کاملا رشد کرده باشد. سن مناسب برای دختران بالای 17 سال و سن مناسب برای پسران بالای 16 سال است. این عمل برای افراد مسن مناسب نیست زیرا پوستشان شل شده و پوستشان خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده اند به همین دلیل سن بالای 60 سال برای عمل زیبایی بینی مناسب نیست.

جراحی بینی چه انواعی دارد؟

در جراحی بینی باید به تناسب های اجزای صورت توجه شود که این تناسب ها شامل فاصله بینی با لب، ارتفاع بینی، طول بینی است که باید استاندارد باشد و باعث زیبایی و جذابیت در ظاهر بینی شود. جراحی بینی انواع مختلفی دارد که به جراحی بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم می شود. یک پزشک باید بتواند بینی گوشتی و بینی استخوانی را بدون مشکلات تنفسی و برگشت بینی به حالت اولیه و مشکلات دیگر طوری عمل کند که نتیجه مثبت و مناسبی داشته باشد. اگر فردی دچار پولیپ بینی، شکستگی و یا انحراف بینی داشته باشد می تواند در حین عمل آن ها را اصلاح کند.

تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی

ضخامت پوست بینی مهم ترین تفاوت بینی گوشتی و استخوانی است. بینی های گوشتی پوست کلفت و ضخیمی دارند که برای جراحی باید غضروف نوک بینی تقویت شود و به ساختار بینی استحکام بدهد که در این نوع بینی ها عوارضی مثل امکان برگشت بینی یا افتادگی بینی وجود ندارد. در بینی گوشتی غضروف را از تیغه وسط بینی یا سپتوم برمی دارند و در قسمت نوک بینی قرار می دهند تا غضروف نوک بینی تقویت شود. بینی های استخوانی بینی عقابی یا قوز دار هم نامیده می شود که پوستی نازک یا متوسط دارد و این ویژگی به ظرافت تراش استخوان بینی در عمل بینی کمک می کند. جراحی در بینی های استخوانی راحت تر از بینی های گوشتی است.

مدل جراحی زیبایی بینی

جراح بینی طبیعی : عمل بینی طبیعی برای مرتفع کردن اشکالات و عیب های ظاهری بینی در عین حفظ فرم طبیعی بینی انجام می گیرد طوری که مشخص نمی شود روی بینی عملی انجام شده است. جراحی بینی طبیعی هماهنگی بین بینی و اعضای صورت بدون هیچ گونه مشکل تنفسی است. اکثرا آقایان خواستار جراحی بینی طبیعی هستند.

جراح بینی فانتزی : بعضی از افراد برای کوچک کردن بینی از جراحی بینی فانتزی استفاده می کنند که این جراحی باید طوری انجام شود که به دلیل کوچک کردن بینی مشکل تنفسی برای افراد به وجود نیاید. در عمل بینی فقط نباید به کوچک شدن بینی توجه داشت بلکه باید برای از بین ایرادات بینی در حین عمل و عملکرد بینی و هماهنگی آن با اجزای صورت هم توجه داشت. جراحی بینی فانتزی به تجربه و مهارت زیادی نیاز دارد چون زاویه بینی و لب بالا بیشتر می شود و باعث سر بالا شدن بیش از اندازه بینی می شود و کوچک شدن بیش از حد بینی هم می تواند مشکلات تنفسی به وجود بیاورد. تفاوت بینم بینی های فانتزی و طبیعی در زاویه بین نوک بینی و لب بالا می باشد. در جراحی بینی های طبیعی این زاویه 90 در جه است که حالتی ایده آل و استاندارد دارد اما در بینی های فانتزی زاویه بین نوک بینی و لب بالا 105 درجه است و نوک بینی رو به بالا است.

جراح بینی نیمه فانتزی : بینی نیمه فانتزی ویژگی های بینی طبیعی و فانتزی را دارد طوری که قوسی کوچکی در نیم رخ دیده می شود اما سر بالا نیست و فرم ایده آلی دارد. اکثر خانم ها خواستار جراحی بینی نیمه فانتزی هستند.

پوست در بینی چه نقشی دارد ؟ اگر پوست سر بینی های گوشتی را با دو انگشت فشار دهیم چربی ها از سوراخ های ریز بینی بیرون می آید اما در بینی های استخوانی اینطور نیست. از سمت بالای بینی به سمت پایین تاثیر پوست در شکل دادن و زیبایی بینی در عمل مشخص می شود و نتیجه عمل به نوع پوست و کیفیت آن بستگی دارد اما اگر کوچک ترین مشکلی وجود داشته باشد مثلا لبه ای استخوان تیز باشد از زیر پوست دیده می شود به همین دلیل پزشکان جراحی بینی هایی که پوست نازکی دارند نسبت به بینی هایی گوشتی مشکل تر می دانند.

مراقبت های قبل از عمل بینی

 • از مصرف قرص های رقیق کننده خون پرهیز کنید.
 • قبل از جراحی بینی از مصرف سیگار، الکل خودداری کنید.
 • اگر قبل از عمل سرما خوردید عمل را تا چند هفته به تاخیر بیندازید.
 • 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و نوشیدن خودداری کنید زیرا باید ناشتا باشید.

مراقبت های قبل از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

بعد از عمل برای اینکه دوره نقاهت طولانی نداشته باشید و نتیجه دلخواهتان را مشاهده کنید بهتر است موارد زیر را انجام دهید.

 • برای کاهش تورم، درد و خونریزی از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • برای بهتر شدن تنفس داخل بینی خود را با سرم نمکی شست و شو دهید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 • بعد از عمل بینی از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین دوری کنید.
 • از مصرف غذاهای جوییدنی خودداری کنید و از مایعات بیشتر استفاده کنید.
 • از خوردن نمک، ادمیه و غذاهای شور پرهیز کنید زیرا باعث تورم در بینی می شود.

چه جراحی برای عمل بینی مناسب است ؟

پزشک باید متخصص و با تجربه باشد و علاوه بر زیبایی و استاندار بودن بینی به رفع مشکلات بینی و بینی متناسب با اجزای صورت و خوش فرم طوری که دلخواه بیماران باشد توجه داشته باشد. با مشاهده نمونه عمل های بینی و بررسی نداشتن مشکلات بیماران و پرس و جو از افرادی که این عمل را انجام داده اند می تواند در انتخاب بهترین پزشک به شما کمک کند.

افراد مناسب برای انجام عمل بینی 

 • افرادی که بینی بسیار پهن یا خیلی نازک دارند.
 • افرادی که در پل بینی برآمدگی دارند.
 • افرادی که در بینی خود انحراف یا عدم تقارن دارند.
 • افرادی که نوک بینی برجسته یا گردی دارند.
 • افرادی که مشکلات تنفسی دارند.
 • افرادی که بینی آسیب دیده ای دارند.
 • افرادی که زاویه بین لب بالایی و پاین بینیشان کمتر از 90 درجه است.

هزینه جراحی زیبایی بینی : 

هزینه جراحی زیبایی به عواملی از جمله تخصص پزشک، هزینه بیهوشی، هزینه بیمارستان، هزینه تجهیزلت بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت دقیق با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است هر پزشک بر اساس تجربه و مهارت خود هزینه ای دریافت کند و یا بر اساس موقعیت جغرافیایی این هزینه تغییر می کند مثلا هزینه جراحی بینی در تهران بیشتر از هزینه بینی در شهرهای دیگر است.

در چه مواقع بینی به ترمیم نیاز پیدا می کند ؟ بین 8 تا 10 درصد افراد به جراحی ترمیمی نیاز پیدا می کنند. زمان مناسب برای جراحی ترمیمی بینی یک سال بعد از جراحی اولیه می باشد. در صورتی که قوز بینی رفع نشده باشد، بینی هنوز کج باشد و انحراف آن اصلاح شود و یا فاصله بین سوراخ ها زیاد باشد و باعث مشکلات تنفسی شود می تواند بینی خود را ترمیم کند. برای جراحی بینی ترمیمی پزشک باید بسیار مهارت و تجربه داشته باشد زیرا این عمل بسار حیاتی و مهم است.

افراد مناسب برای انجام عمل بینی 

بیشترین متقاضی برای جراحی بینی : افرادی که دارای بینی بسیار بزرگ، بسار کوچک، قوزدار، نامتقارن هستند و یا مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی، پولیپ و تنگی نفس هستند بیشتر متقاضی برای جراحی هستند.

کلام آخر

قبل از انجام جراحی زیبایی بینی درباره عمل بینی و پزشکی که می خواهید به آن مراجعه کنید تحقیق کنید و از افرادی که این عمل را انجام داده اند پرس و جو کنید و با اطلاعات کافی دست به انجام این کار بزنید. ممنون که تا ادمه این مطلب همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
بهترین جراح بینی طبیعی در تهران
نوشتهٔ بعدی
عمل بینی گوشتی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست