ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی بینی طبیعی آشنا کنیم. یکی از پر طرفدار ترین جراحی های زیبایی جراحی بینی است که این جراحی می تواند مشکلات بینی را از بین ببرد و باعث زیبای بینی و چهره افراد شود. این جراحی انواعی دارد که هر شخصی با توجه به نوع بینی و تشخیص پزشک می تواند از این انواع استفاده کند. یکی از انواع جراحی بینی، جراحی بینی طبیعی است که در ادامه برای آشنا شدن با جراحی بینی طبیعی با ما همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

در علم پزشکی به جراحی بینی رینوپلاستی یا راینوپلاستی گفته می شود. جراحی بینی یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی است که همه افراد به این جراحی علاقه دارند و برای زیباتر شدن از این جراحی استفاده می کنند. این جراحی در کشور ایران بیشترین آمار را دارد و همه افراد از کشور های دگر به ایران می آیند تا از این جراحی استفاده کنند. جراحی بینی مشکلاتی مثل کج بودن بینی، گوشتی بودن بینی، افتادگی یا پهن بودن بینی، قوز بینی را از بین می برد و درمان می کنند.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

انواع روش های جراحی بینی :

جراحی بینی به دو روش جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته صورت می گیرد. در هر کدام از روش ها از بیهوشی استفاده می شود و انتخاب روش جراحی به میزان تغییرات و نظر پزشک بستگی دارد. امکان دارد روش جراحی بینی برای افراد مناسب نباشد و پزشک از روش های دیگری استفاده کند.

جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش های جراحی بینی است که در این روش پزشک دسترسی زیادی به همه نقاط بینی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد. این روش برای زمانی است که بینی ایرادات و مشکلات زیادی دارد. در این روش پزشک با وجود برش در ناحیه بین دو سوراخ پوست را از روی بینی بلند می کند و تغییرات لازم را در غضروف و استخوان بینی انجام می دهد. برای جراحی بینی گوشتی و بینی هایی که انحراف یا قوز دارند از جراحی بینی باز استفاده می شود. همه برش ها در این جراحی در بیرون بینی است و دیده می شود اما جای نگرانی نیست و بعد از مدتی از بین می ورد. مدت زمان این جراحی بیشتر از روش ها دیگر است.

جراحی بینی به روش بسته :

جراحی بینی به روش بسته یکی دگر از روش های جراحی بینی است که در این روش پزشک دسترسی زیادی به همه نقاط ندارد و برای زمانی است که بینی ایرادات و مشکات کمی دارد. در این روش پوست بینی برداشته نمی شود و به همین دلیل تورم و درد کمتری را مشاهده می کنید. در این روش روی سطح بینی برشی ایجاد نمی شود و همه برش ها در داخل بینی است و یا امکان دارد هیچ برشی در بینی ایجاد نشود و توسط سوراخ های بینی این جراحی انجام شود. این جراحی برای افرادی که می خواهند تغییرات زیادی انجام ندهند مناسب است. مدت زمان این جراحی کمتر از روس ها دیگر است.

آلار پلاستی :

آلار پلاستی یک از جدید ترین روش های جراحی بینی است که برای افرادی که می خواهند تغییراتی در سوراخ های بینی ایجاد کنند مناسب است. آلار پلاستی غضروف نوک بینی را محدود می کند و پایه آلار را کوتاه یا بلند می کند. این تغییرات باعث باریک شدن بنی می شود.

کاندیدای مناسب جراحی بینی چه افرادی هستند ؟

بعضی از افراد برای جراحی مناسب هستند و می توانند این جراحی را انجام دهند. افرادی که نیاز به جراحی بینی درمانی دارند، افرادی که ظاهر بینی آن ها مناسب نیست و از آن ناراضی هستند، افرادی که به علت ژنتیکی یا مادرزادی بینی های بزرگی دارند، افرادی که بینی آن ها در حادثه یا اتفاقی دچار ضربه و شکستگی شده است.

مراحل جراحی بینی

جراحی بینی می تواند مراحلی داشته باشد که برای این که نتیجه مناسبی از جراحی بگیرید باید این مراحل را طی کنید. در ادامه با مراحل جراحی بینی آشنا می شوید :

انتخاب پزشک :

یکی از مهم ترین کارهایی که افراد باید برای جراحی بینی انجام دهند انتخاب پزشک است. برای این که نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید در انتخاب پزشک دقت زیادی داشته باشید. این کار مشکل است و نیاز به دقت و زمان زیادی دارد و باید از افراد زیادی پرس و جو کنید. سعی کنید از افرادی که قبلا جراحی بینی انجام دادند سوال کنید و در صورت انتخاب پزشک تخصص و شماره نظام پزشکی او و نمونه کار های او را مشاهده کنید.

جلسه مشاوره :

یکی از اصلی ترین مراحل در جراحی بینی جلسه مشاوره است. در این جلسه شما می توانید همه سوالات خود را از پزشک بپرسید و نیاز های روحی و مشکلات جسمی که از بینی دارید را بیان کنید. می توانید با پزشک درباره انتظارات و خواسته های خود گفت و گو کنید و درباره جراحی بینی و عوارض و خطرات آن از او سوال کنید.

بیهوشی :

بعد از رفتن به کلینیک یا بیمارستان به اتاق جراحی می روید. در اتاق جراحی با حضور متخصص بیهوشی مراحل بیهوشی را طی می کنید و با تزریق داروی بیهوشی این مرحله انجام می شود و پزشک جراحی را شروع می کند. اگر سابقه دارویی دارید و یا داروی خاصی استفاده می کنید و یا بیماری خاصی دارید حتما با پزشک در میان بگذارید. بعد از بیهوشی پزشک جراحی را شروع می کند و تغییرات لازم را در بینی و استخوان و غضروف انجام می دهد و اگر مشکلی مانند پولیپ و انحراف بینی باشد از بین می برد و درمان می شود و در آخر برش ها بخیه زده می شود.

گچ و آتل بینی :

پزشک بعد از تمام شدن جراحی و بخیه ها با استفاده از گچ یا آتل بینی را محدود می کند و پانسمان مخصوص بینی انجام می شود. با استفاده از آتل سه بعدی که جدیدا با تکنولوژی سه بعدی ساخته می شود تورم را کنترل می کند و بعد از 1 هفته آتل برداشته می شود و گچ باز می شود. این روش برای کم شدن تورم و کبودی مناسب است.

دوران نقاهت بینی :

بعد از تمام شدن جراحی بینی دوره نقاهت شروع می شود. در این دوره باید همه مراقبت های بعد از جراحی بنی را بدانید تا به خوبی این دوران را پشت سر بگذارید. هر چقدر این مراقبت ها با دقت تر انجام شود نتیجه بهتری دارد. بعد از 1 هفته جراحی بینی آتل و گچ برداشته می شود و به جای آن چسب بینی استفاده می شود. باید مراقبت هایی را انجام دهید تا تورم کمتر شود و بینی شکل مناسبی بگیرید.

آیا جراحی بینی خطر دارد ؟

جراحی بینی زمانی خطر دارد که شما در انتخاب پزشک و کلینیک خود دقت نکرده باشید و باعث به وجود آمدن خطرات و عوارضی شود اما در کل جراحی بینی اگر توسط یک پزشک با تجربه و با مهارت انجام شود هیچ خطری برای افراد ندارد.

مراحل جراحی بینی 

سن مناسب برای جراحی بینی :

سن مناسب برای جراحی بینی زمانی است که دوره بلوغ شما تمام شده باشد و صفحات رشد بینی شما بسته شده باشد. زمانی که نوجوانان به سن بلوغ می رسند گمان می کنند زشت هستند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و به دنبال راهی برای زیباتر شدن می گردند که یکی از این راه ها جراحی بینی است. برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید بعد از بسته شدن صفحات رشد و تمام شدن دوره بلوغ این کار را انجام دهید زیرا بینی به حالت قبلی خود بر می گردد. بهترین زمان بسته شدن صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 16 سالگی است و بهترین زمان برای جراحی بینی در دختران در سن 17 سالگی و در پسران در سن 18 سالگی است.

جراحی بینی چه مدل هایی دارد ؟

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

جراحی بینی طبیعی :

جراحی بینی طبیعی یکی از روش های جراحی بینی است که در این مدل ایرادت بینی شما از بین می ورد و شما یک بینی طبیعی دارید. بیشتر مردان از این مدل جراحی استفاده می کنند زیرا می خواهند بینی طبیعی داشته باشند و مشخص نشود که بینی خود را جراحی کردند.

جراحی بینی فانتزی :

نام دیگر جراحی بینی فانتزی جراحی بینی عروسکی است که در این مدل باید در انتخاب پزشک دقت شود زیرا یک روش حساس است. پزشک باید در این روش به فاصله بین بینی و لب دقت کند زیرا تغییر بیش از اندازه باعث می شود بینی حالت خوکی بگیرد و زشت شود و باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی شود.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

جراحی بینی نیمه فانتزی یکی دیگر از مدل های جراحی بینی است. این مدل هر دو ویژگی و خصوصیات های بالا را دارد یعنی در این مدل شما یکی بینی طبیعی با کمی قوس روی بینی دارید. بیشتر خانم خواستار این روش هستند و از این روش استفاده می کنند.

جراحی بینی طبیعی چه مزایایی دارد ؟

جراحی بینی طبیعی مزایایی مانند کم بودن عوارض بعد از جراحی، تنفس خوب، ثابت باقی ماندن ظاهر بینی و عدم مشکل ظاهری با بیشتر شدن سن، زیبایی چهره و حفظ تناسب با اعضای صورت دارد.

جراحی بینی طبیعی با جراحی بینی عروسکی چه فرقی دارد ؟

یکی از تفاوت های جراحی بینی فانتزی یا جراحی بینی طبیعی در زاویه بین لب و نوک بینی است. در جراحی بینی فانتزی زاویه بیشتر از 100 درجه است و به همین خاطر نوک بینی به شکل غیر طبیعی بالا می رود. این زاویه در جراحی بینی طبیعی بین 90 تا 95 درجه است. در جراحی بینی طبیعی پزشک باید طوری عمل کند که سوراخ ها و تیغه بینی طبیعی باشد. در بینی فانتزی سوراخ ها کوچک است و قوس زیاد روی تیغه بینی وجود دارد.

اقدامات قبل از جراحی بینی طبیعی :

برای این که از عوارض و خطرات جراحی بینی کم کنید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  سعی کنید هنگامی که لاک ناخن دارید قبل از جراحی آن را پاک کنید.
 •  8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن دوری کنید.
 •  2 هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.
 •  راه های رسیدن به محل کلینیک و یا بیمارستانی که قرار است بروید را بررسی کنید تا در روز عمل استرس نداشته باشید.
 •  از خوردن و آشامیدن در روز عمل پرهیز کنید.
 •  روز قبل از عمل آب بنوشید.
 •  آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.
 •  دخانیات و نیکوتین باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود و باعث اختلال گردش خون می شود. سعی کنید 2 هفته قبل از جراحی بینی از دخانیات استفاده نکنید.
 •  نباید در روز جراحی هیچ زیورآلاتی همراه شما باشد.
 •  شب قبل از عمل دوش بگیرید زیرا بعد از جراحی به دلیل داشتن گچ و آتل نمی تواند حمام کنید.

اقدامات بعد از جراحی بینی

24 ساعت بعد از جراحی بینی زمان سختی است و در این مدت اثرات داروی بیهوشی از بین نرفته است و امکان دارد کمی سر درد و حالت تهوع و خون ریزی داشته باشید. در این زمان باید استراحت کنید و از مسکن برای کمتر شدن درد استفاده کنید. برای اینک که نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • تا 24  بعد از جراحی سعی کنید از کمپرس سرد در اطراف بینی استفاده کنید تا ورم و کبودی کم تر شود.
 •  بهترین زمان برای حمام کردن بعد از جراحی بینی را از پزشک بپرسید.
 •  بعد از جراحی بینی مسافرت با هواپیما در روزهای اول توصیه نمی شود.
 •  از فین کردن و فشار به بینی خودداری کنید زیرا امکان دارد باعث خون ریزی شود.
 • با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 •  از خوراکی هایی که برای کمتر شدن ورم مناسب است استفاده کنید.
 •  از خوردن نمک خودداری کنید.
 •  از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول پرهیز کنید.
 •  تا 2 ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود زیرا می تواند در نتیجه جراحی بینی تاثیر گذار باشد.
 •  از مسواک نرم استفاده کنید.
 •  تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های ورزشی خودداری کنید.
 •  هنگام استراحت و خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید تا دچار خون ریزی نشوید.

اقدامات بعد از جراحی بینی 

کلام آخر

قبل از انجام جراحی بینی سعی کنید از افراد با تجربه کمک بگیرید و با آگاهی دست به انجام جراحی بینی طبیعی بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
سپتوپلاستی چیست ؟
نوشتهٔ بعدی
پروتز بینی چیست ؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست