جراحی پلک

بلفاروپلاستی عملی جراحی است که به منظور رفع افتادگی یا شل شدن پلک انجام می‌شود و جراح چربی، عضله یا پوست اضافی را برمی‌دارد. به موازات بالا رفتن سن چربی اضافی، بالا و زیر پلک جمع می‌شود و باعث افتادگی ابرو، پف زیر چشم و افتادگی پلک بالا می‌شود. افتادگی شدید پوست دید پیرامونی، به ویژه میدان دید خارجی و فوقانی، را مختل می‌کند. در عمل جراحی پلک این مشکلات برطرف می‌شود و چشم‌ها جوان‌تر، هوشیارتر و شاداب‌تر می‌شود. جراحی پف پلک متداول‌ترین نوع جراحی پلک است.

جراحی پلک توسط دکتر مجتبی کلینی

 

جراحی پلک در بعضی موارد جنبه درمانی دارد و برای بهبود دید، سلامت و راحتی چشم ضروری است، اگر چه برخی بیماران ترجیح می‌دهند بلفاروپلاستی را برای زیبایی بیشتر چهره و چشم‌ها انجام دهند تا نشانه‌های پیری را به حداقل برسانند. اکثر متقاضیان عمل جراحی پلک در بازه سنی 35 تا 64 سال قرار دارند.

با بالا رفتن سن پلک‌ها کشیده و عضله‌های نگهدارنده آنها ضعیف می‌شود. در نتیجه چربی اضافی بالا و زیر پلک جمع می‌شود و با مشکل افتادگی ابرو، افتادگی پلک بالا و پف زیر چشم مواجه می‌شویم. افتادگی شدید پوست دور چشم علاوه بر آن که چهره را پیرتر نشان می‌دهد، دید جانبی را نیز کاهش می‌دهد. بلفاروپلاستی با هدف تقلیل یا رفع این مشکلات و جوان‌تر و هوشیارتر کردن چشم‌ها انجام می‌شود.

متقاضیان جراحی پلک

اگر افتادگی یا شل شدن پلک مانع از باز کردن کامل چشم‌ها شود یا پلک‌های پایین را به پایین بکشد، می‌توان برای رفع این مشکلات، جراحی زیبایی پلک انجام داد. با برداشتن بافت اضافی از پلک بالا، پلک پایین یا هر دو پلک دید بهبود می‌یابد و چشم‌ها زیباتر و جوان‌تر می‌شود.

بلفاروپلاستی مشکلات زیر را اصلاح می‌کند:

پف یا پوست اضافی زیر پلک بالا و پایین
افتادگی یا پف پلک
مختل شدن دید پیرامونی به دلیل وجود پوست اضافی روی پلک بالا
مشخص شدن سفیدی زیر عنبیه به دلیل افتادگی پلک پایین
عامل‌های خطری چون خشکی چشم، بیماری تیروئید چشمی و دیابت مناسب بودن عمل زیبایی پلک را زیر سوال می‌برد. متخصص چشم سابقه پزشکی بیمار، علائم بالینی و شدت و تعداد مشکلات و بیماری‌ها را بررسی می‌کند تا اطمینان یابد که منع و خطری برای انجام بلفاروپلاستی وجود ندارد.

آمادگی قبل از جراحی بلفاروپلاستی

مراحل آمادگی قبل از جراحی زیبایی پلک به شرح زیر است:

مراجعه به پزشک عمومی به منظور اطمینان از برخورداری از سلامت عمومی مناسب برای انجام عمل. بیمارانی که تحت نظر متخصص قلب روزانه آسپرین یا وارفارین مصرف می‌کنند، باید به متخصص قلب نیز مراجعه کنند.
مصرف نکردن بعضی داروها مانند عامل‌های غیراستروئیدی ضدالتهاب و وارفارین و مکمل‌های غیرتجویزی
دریافت وقت بررسی قبل از جراحی: این جلسه با جلسه مشاوره اولیه تفاوت دارد و به منظور بررسی شرایط بیمار قبل از جراحی انجام می‌شود.
بیمار از صبح روز جراحی نباید چیزی بخورد و نباید صورت را آرایش کند.
بیمار باید با یکی از نزدیکان هماهنگ کند تا وی را پس از جراحی به منزل برساند و حداقل شب اول را مراقب‌اش باشد.

روش انجام جراحی پلک

جراحی بلفاروپلاستی اگر بر روی هر دو پلک بالا و پایین انجام شود، معمولاً حدود دو ساعت زمان می‌برد. داروی بی‌حسی در اطراف چشم تزریق می‌شود و بیمار آرام‌بخش خوراکی دریافت می‌کند؛ اگر عمل پلک در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام شود، داروی آرام‌بخش از طریق سرم دریافت می‌شود.

اگر هر دو پلک همزمان جراحی شود، جراح عمل را ابتدا روی پلک بالا انجام می‌دهد. جراح معمولاً برش را در امتداد خطوط طبیعی پلک ایجاد می‌کند و از راه این برش‌ها پوست را از بافت زیری آن جدا می‌کند و پوست و چربی اضافی و در صورت لزوم عضله را برمی‌دارد. در مرحله بعد جراح برش‌ها را با بخیه‌های بسیار کوچک می‌دوزد، بخیه‌های پلک بالا سه تا شش روز باقی می‌ماند. بخیه زدن پلک پایین به تکنیک به کار برده شده بستگی دارد و گاهی پلک پایین نیازی به بخیه ندارد.

برای برداشتن پف پلک و بافت اضافی از تیغ و قیچی جراحی، دستگاه‌های ایجاد برش با رادیوفرکوئنسی و لیزر استفاده می‌شود. جراح حین عمل تصمیم می‌گیرد که چه مقدار از بافت باید برداشته شود. بخیه‌ها به دقت زده می‌شود تا ابروها و پلک‌ها حالت زیبایی پیدا کند.

چندین روش برای جراحی پلک پایین وجود دارد. در یک روش جراح برش را داخل پلک پایین می‌زند تا بتواند چربی را خارج کند، این برش دیده نمی‌شود. جراح گاهی خطوط ظریف روی پوست را با استفاده از لیزر اربیوم یا C02 صاف می‌کند. در روش دیگر برش در امتداد مژگان ایجاد می‌شود. جراح پوست و چربی اضافی و عضله شل را از راه این برش خارج می‌کند. خط برش پس از مدت کوتاهی محو می‌شود. پس از هر یک از این روش‌ها ممکن است جراح جوانسازی پوست با لیزر را توصیه کند.

فهرست