جراحی صورت

انواع عمل جراحی زیبایی صورت

یکی از مهم ترین اعضای بدن صورت است و وجود هر گونه نقصی بر روی آن می تواند برای برخی از افراد آزار دهنده باشد. جراحی زیبایی صورت یکی از رایج ترین راهکارهایی است که نقایص احتمالی چشم , بینی , گونه و سایر اجزای صورت را رفع کرده و در افزایش اعتماد به نفس افراد بسیار تاثیرگذار است. تلاش برای زیبایی پوست هیچ محدودیت سنی و جنسیتی ندارد چراکه علاوه بر خانم ها که به زیبایی خود اهمیت زیادی می دهند , تمایل آقایان نیز برای انجام جراحی زیبایی صورت افزایش یافته است. علاوه بر جراحی زیبایی صورت جراحی زیبایی شکم , لیفت بازو و پروتز سینه نیز برای زیبایی اندام به کار می روند. انواع جراحی زیبایی صورت که می تواند در رسیدن به صورتی ایده آل به افراد کمک کند , شامل موارد زیر است:

جراحی زیبایی چشم

جراحی زیبایی چشم باعث می شود که جوانی دوباره به صورت بازگردد و انواع مختلفی دارد:

جراحی درشت کردن چشم

برای درشت کردن چشم ها دو عمل زیبایی انجام می شود:

شکاف در گوشه داخلی یا اپیکانتوپلاستی که بیشتر برای چشم های کشیده و آسیایی ( مغولی ) کاربرد دارد و همراه با آن باید عمل رفع پف بالای پلک نیز برای ایجاد توازن در چشم ها انجام شود. این عمل به صورت کاملا سرپایی و زمان آن ۳۰ دقیقه الی ۱ ساعت به طول می انجامد. بعد عمل پلک ها متورم و کبود می شود و زمان بهبودی آن دو هفته زمان می برد.
شکاف در گوشه خارجی چشم یا کانتوپلاستی که برای خوش حالت کردن چشم ها انجام می شود و اصطلاحا عمل چشم گربه ای نامیده می شود. این عمل ریسک بالایی دارد و حتما باید تحت شرایط خاصی انجام شود.

جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی چربی و پوست اضافی موجود در نواحی اطراف چشم را از بین می برد وبرای رفع پف , برجستگی و یا افتادگی پلک بسیار کارآمد است.در این عمل پلک های بالایی و پایین چشم به طور مجزا یا همزمان جراحی می شوند و امکان برطرف کردن خطوط اخم و بالا بردن ابرو در آن وجود دارد.

عوارض جراحی زیبایی چشم

بد شکل شدن محل اتصال پلک بالا به پایین و نیاز به عمل جراحی مجدد
متقارن نبودن محل برش در دو طرف
باقی ماندن جای برش، افتادگی پلک یا آسیب رسیدن به قرنیه
امکان بروز حساسیت به بی حسی و ایجاد عفونت
زاویه دهی و زیبایی فک
زاویه دار کردن فک امروزه یکی از معیارهای زیبایی به حساب می آید. داشتن صورتی باریک و به فرم v مورد علاقه افراد بسیاری است. زیبایی فک باعث باریک به نظر رسیدن صورت می شود و در زیبایی صورت تاثیر زیادی دارد. عمل زاویه دار کردن فک به دو صورت انجام می شود:

روش های غیر جراحی برای زاویه دار کردن فک

روش های غیر جراحی برای زاویه دار کردن فک تزریق ژل , بوتاکس و چربی است. این روش اثرات سریعتری بر بیمار دارد و فرد بعد از تزریق می تواند به راحتی به خانه بازگردد. اما اثرات تزریق موقتی بوده و فرد باید بعد از مدتی دوباره برای تزریق ژل اقدام کند. تزریق بوتاکس در ناحیه موردنظر باعث می شود کوچکتر به نظر برسد و تزریق ژل و چربی باعث برجسته شدن آن محل می شود.

1- تزریق چربی برای زاویه دار کردن فک
تزریق چربی به منظور متناسب شدن فک با سایر اجزای صورت انجام می شود. این روش به صورت سرپایی و با استفاده از آرام بخش داخل وریدی انجام می شود. بعد از تزریق چربی احتمال متورم شدن ناحیه موردنظر وجود دارد ولی بعد از چند هفته بهبود می یابد.

2- تزریق ژل برای برجسته کردن چانه
قسمت هایی از چانه در زاویه سازی فک لازم است که برجسته شوند که این کار با استفاده از تزریق ژل امکان پذیر می شود.

3- تزریق فیلر برای زاویه دار کردن فک
تزریق فیلر در ناحیه فک و قسمت پایینی صورت در زاویه دار کردن فک و زیبایی صورت تاثیر زیادی دارد. تزریق فیلر با استفاده از کرم بی حسی موضعی و در حد چند دقیقه انجام می شود.

4- تزریق بوتاکس برای زاویه دار کردن فک
با تزریق بوتاکس اندازه عضلات بزرگ فک کاهش می یابد. این روش بدون درد و بیهوشی بوده و روشی سریع برای داشتن چانه ای ظریف و زیبا است.

کوچک کردن چانه

این عمل جراحی به منظور داشتن نیم رخی زیباتر انجام می شود. در این روش جراح در داخل دهان برشی ایجاد می کند و سپس با استفاده از ابزار مخصوص استخوان اضافه چانه را بر می دارد و محل نوک چانه را نسبت به قسمت های باقیمانده تغییر می دهد.

کوچک کردن فک پایینی

قسمت های برجسته استخوان علامت گذاری می شود و سپس با استفاده از مته مخصوص جراحی استخوان برش داده می شود و زوایای آن اصلاح می گردد.

کوچک کردن فک

در این روش فک های بزرگ و نامتقارن با برداشتن بافت اضافه اصلاح می شوند و هارمونی زیبایی به صورت داده می شود. این روش با هدف زاویه دارکردن صورت و ایجاد خطوطی زیبا در صورت انجام می شود.

جراحی بینی

یکی از رایج ترین عمل های زیبایی صورت جراحی زیبایی بینی است. این عمل به گونه ای انجام می شود که پزشک شکل بینی را متناسب با اجزا صورت تغییر می دهد. عمل بینی یا رینوپلاستی یکی از جراحی های زیبایی صورت است که در میان نوجوانان محبوبیت زیادی دارد ولی بهترین زمان انجام عمل بینی بعد از اتمام سن بلوغ است به دلیل اینکه ممکن است بعد از عمل دوباره سایز بینی بزرگ شود. عمل زیبایی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود و نقایصی مانند بزرگی و پهن بودن بینی , کج شدگی در اثر ضربه و قوز روی آن توسط پزشک جراح اصلاح و برطرف می شود. در روش بسته عمل زیبایی بینی هیچ برشی در کنار پره ایجاد نمی شود ولی در روش باز دقت عمل بیشتر است و برای رفع انحراف بینی بیشترین کارایی را دارد. دوره نقاهت عمل زیبایی بینی یک الی سه هفته زمان می برد اما شکل نهایی بینی بعد از یک سال مشخص می شود.

عوارض جراحی بینی

خونریزی ، آبریزش یا اختلال در حس بویایی
بد شدن ظاهر بینی , تنگ شدن و متفاوت بودن سوراخ های آن و نیاز به جراحی مجدد
ایجاد علایم آلرژی در فرد که در درازمدت برطرف می شود.

جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش یا آتوپلاستی در بزرگسالان و کودکان انجام می شود, به منظور تغییر اندازه و بهبود فرم لاله گوش مانند برجستگی و نامساوی بودن آن و کوچک کردن گوش هایی که بیش از اندازه بزرگ هستند. آتوپلاستی با اصلاح کردن غضروف های پشت گوش قابل انجام است. با این عمل برجستگی گوش ها برطرف شده و به سر نزدیک تر می شوند. جراحی زیبایی گوش توسط متخصص گوش و حلق بینی و جراح پلاستیک انجام می شود.

عوارض جراحی زیبایی گوش

امکان بروز عفونت در محل جراحی
متقارن نبودن گوش ها و نیاز به عمل جراحی مجدد
بروز درد که با استفاده از داروهای مسکن برطرف می شود.
رفع غبغب
غبغب یک لایه چربی است که در زیر چانه شکل می گیرد. دلایل وجود غبغب می تواند به خاطر اضافه وزن, شل شدن پوست و یا ویژگی ها ژنتیکی باشد. روش های مختلفی برای رفع غبغب وجود دارد از جمله:

جراحی زیبایی رفع غبغب

جراحی غبغب یک روش جراحی زیبایی صورت است که در این روش یک برش در زیر چانه جایی که قابل مشاهده نباشد ایجاد می شود سپس پوست آن بالا آورده می شود تا جایی که به چربی دسترسی داشته باشند و در نهایت چربی با لیپوساکشن و مستقیما برداشته می شود. در جراحی زیبایی غبغب عوارضی مانند بی حسی , تورم و کبودی وجود دارد.

بعد از عمل جراحی غبغب برای جلوگیری از جمع شدن مایع در زیر پوست لازم است که از گن بعد از جراحی برای بهبود سریعتر استفاده شود. در بین آن ها گن غبغب و جراحی صورت برای کاهش تورم و خونریزی بسیار مفید است.

رفع غبغب با مزوتراپی

در مزوتراپی با تزریق میکرو در ناحیه انباشت چربی سلول های چربی براساس واکنش های شیمیایی تخریب می شود. تزریق کاملا بی درد است و در صورت نیاز از کرم بی حس کننده استفاده می شود.

رفع غبغب با لیپولیز تزریقی

در این روش ماده ای به زیر چانه تزریق می شود که سلول های چربی زیر چانه را تخریب می کند و دیگر امکان تجمع چربی در آن وجود ندارد.

لیفت پوست صورت

برای جوانی و شادابی پوست لیفت پوست بهترین گزینه است. در این جراحی زیبایی صورت , پوست اضافی آن برداشته می شود و روی عضلات و لایه های عمیق تر پوست کار می شود. لیفت پوست از ناحیه کناره های گوش انجام می شود. لیزر درمانی و بوتاکس گزینه های ساده تری نسبت به لیفت پوست صورت هستند.

فهرست