شاید برای شما هم سوال باشد که سپتوپلاستی چیست ؟ سپتوپلاستی جراحی برای صاف کردن استخوان و غضروف بینی و برای از بین رفتن انحراف بینی در اثر انحراف سپتوم ها است. این جراحی هنگامی صورت می گرد که سپتوم بینی افراد به یک طرف بینی انتقال یابد. در ادامه برای آشنا شدن با سپتوپلاستی با ما همراه باشید.

جراحی سپتوپلاستی چیست ؟

جراحی سپتوپلاستی برای از بین رفتم انحنای موجود در استخوان و غضروف بینی و بهتر شدن تنفس است. سپتوم را می توان تغییری در دیواره بینی است که باعث جا به جا شدن بافت غضروف و استخوان بینی می شود و در سپتوم انحراف به ایجاد می شود و پزشک در جراحی بعضی از قسمت های دیواره را حذف و آن را به ناحیه اولیه منتقل می کند. تیغه بین دو سوراخ بینی در حالت های عادی در وسط دو سوراخ قرار دار و باعث می شود جریان هوا در هنگام تنفس به صورت مساوی و متوازن به مجاری تنفس برسد امام در هنگامی که دیواره مرکزی به سمت یکی از طرفین بینی برود در روند عادی تنفس مشکل به وجود می آید و باعث خون دماغ می شود.

در سپتوپلاستی هنگامی که افراد با مشکلات  تنفسی مواجهه شوند و تنگی نفس داشته باشند و درمان نکردن این مشکلات باعث می شود افراد دچار سر درد و خون دماغ شوند. این جراحی مثل جراحی زیبایی بینی توسط بیهوشی انجام می شود. این جراحی طوری است که پزشک برای این که قسمتی که انحراف دارد و سپتوم راهی پیدا کند برشی در یک سمت بینی ایجاد می کند و بعد از کنار زدن پوشش مخاط بینی انحراف سپتوم را درست می کند و اگر لازم باشد غضروف یا استخوان اضافه را از بین می برد و در آخر پوشش مخاطی و سپتوم را با بخیه به جای اول خود بر می گرداند.

بعد از انجام این جراحی می توان با پشت سر گذاشتن مدت زمان از بین رفتن بی حسی به خانه رفت اما باید از فعالیت های سنگین پرهیز کتید و از فین کردن و یا فشار دادن بینی خودداری کنید و در هنگام خوابیدن و یا دراز کشیدن سر خود را بالا تر از بدنتان بگیرید. این نکات باعث می شود کمتر دچار ورم و خون ریزی شوید. از مصرف داروهایی مثل پروفن و آسپیرین دوری کنید زیرا باعث رقیق شدن خون می شود. در این جراحی آتل و گچ روی بینی شما قرار می گیرد و تا 1 هفته امکان دارد روی بینی شما باقی بماند. برای جراحی سپتوپلاستی باید علائمی داشته باشید که در ادامه با آن آشنا می شوید :

  • خون دماغ
  • خرناس
  • مشکلات تنفسی
  • درد صورت
  • خشکی دهان
  • سینوزیت مزمن

برای آشنا شدن با بهترین جراح بینی گوشتی به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

سپتوپلاستی چگونه انجام می شود ؟

جراحی سپتوپلاستی 30 تا 90 دقیقه طول می کشد و توسط بیهوشی انجام می شود. پزشک در یک طرف بینی برشی به وجود می آورد تا به تیغه بینی دسترسی داشته باشد و غشای مخاطی را که پوشش محافظ تیغه بینی است را بالا می برد. تیغه انحرافی به محل مورد نظر خود انتقال می یابد و هر مانعی مثل استخوان یا غضروف اضافی برداشته می شود و در آخر غشای مخاطی سر جای خود است. برای نگه داشتن تیغه و غشا امکان دارد به بخیه نیاز باشد.

خطرات و عوارض سپتوپلاستی

سپتوپلاستی خطرات و عوارضی دارد که همه افراد باید از آن اطلاع داشته باشند. اگر این خطرات و عوارض زیاد باشد باید حتما به پزشک خود مشورت کنید. در ادامه با عوارض و خطرات سپتوپلاستی آشنا می شوید :

خون ریزی : کمی خون ریزی طبیعی است و ایرادی ندارد اما اگر ان خون ریزی بیشتر از اندازه باشد امکان دارد پزشک مجبور باشد جراحی را متوقف کند.

عفونت : محیط بینی استریل نیست و امکان دارد بعد از جراحی عفونت به وجود بیاید.

بی حسی دندان و بینی : بعضی از اعصاب منتهی به لثه و دندان های جلویی و فک بالا از بینی رد می شوند. سپتوپلاستی احتمال صدمه دیدن این اعصاب و بی حسی آن را بیشتر می کند. بی حسی بعد از چند ماه از بین می رود.

سندروم شوک سمی : سندروم شوک سمی کم است اما کشنده است که نیاز به درمان سریع دارد. بعداز جراحی افرادی که مراقب بیماران هستند باید تغییرات فشار خون، ضربان قلب، تب یا علائم دیگر را زیر نظر داشته باشند و به پزشک اطلاع دهند.

سوراخ شدن تیغه بینی : گاهی اوقات در هنگام جراحی امکان دارد یک سوراخ کوچک در تیغه بینی به وجود بیاید. اگر سوراخ شدن باعث خون ریزی زیاد شود افراد به جراحی دوباره نیاز دارند.

نشت مایع نخاعی : این اتفاق بسیار کم است اما سپتوپلاستی می تواند باعث شنت مایع نخاعی و فراهم شدن بیشتر برای عفونت شود.

از بین نرفتن علائم پیشین : در بیشتر افراد این علائم از بین می رود اما امکان دارد در بعضی از افراد از بین نرود.

آیا سپتوپلاستی می تواند قوز بینی را از بین ببرد ؟

قو.ز بینی امکان دارد در اثر آسیب یا نقص مادرزادی باشد. در بیشتر موارد قوز بینی نتیجه انحراف تیغه بینی است. با یک جراحی سپتوپلاستی می توان قوز بینی را از بین برد اما اگر قوز بینی وجود داشته باشد می توان آن را با اصلاح استخوان بینی از بین برد.

آیا می توان سپتوپلاستی و راینوپلاستی را همزمان انجام داد ؟

همزمان می‌توان در جراحی انحراف تیغه بینی را درست کرد و تغییرات دیگر را برای بهتر کردن ظاهر بینی انجام داد. زمانی که سپتوپلاستی و راینوپلاستی در یک جراحی انجام می‌شود آن را سپتوراینوپلاستی می گویند.

دوران نقاهت بعد از سپتوپلاستی

بیشتر افراد بعد از جراحی انحراف بینی از بین رفتن انسداد بینی را تجربه می کنند. افراد بعد از جراحی برای چند ساعت دچار خواب آلودگی می شوند. بعضی از افراد به دلیل بیهوشی دچار تهوع می شوند و امکان دارد بعد از جراحی احساس در کنند. افراد باید هر عوارضی را به پرستار یا پزشک اطلاع دهند تا در صورت مشکل آن را برطرف کنند. هر دو سوراخ بینی با تامپون و پنبه پر می شود و افراد باید بعد از تمام شدن جراحی توسط دهان نفس بکشند. تامپون برای جلوگیری از خون ریزی بعد از جراحی است و بعد از 3 روز تامپون از داخل بینی شما برداشته می شود.

برای کم شدن خون ریزی و تورم باید مواردی را انجام دهید تا نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید.  باید در مواقع خواب چند بالشت زیر سر خود بگذارید تا سرتان بالاتر از بدنتان باشد، تا 5 هفته از انجام فعالیت های سنگین مثل ورزش های ایروبیک و دویدن پرهیز کنید زیرا باعث خون ریزی می شود، چند هفته بعد از جراحی از فین کردن پرهیز کنید، لباسی بپوشید که دکمه دار باشد تا بعد از جراحی راحت از تنتان در بیاورید.

خطرات و عوارض سپتوپلاستی 

نتیجه جراحی سپتوپلاستی :

جراحی سپتوپلاستی نتیجه مناسبی دارد. غضروف و بافت بینی امکان دارد تغییر شکل دهد. بافت بینی 3 ماه تا 6 ماه بعد از جراحی تابت می شود و بعضی از تغییرات امکان دارد تا 1 سال یا بیشتر از 2 سال بعد از جراحی اتفاق بیفتد. اکثر افراد بعد از سپتوپلاستی متوجه می شوند که علائم و نشانه های ان مثل تنفس که دچار مشکل بوده بهتر شده است و میزان بهبودی آن فرق دارد.

برخی از افراد بعد از سپتوپلاستی متوجه می شوند علائم و نشانه های آن تغییر نکرده است و در برخی از موارد غضروف بینی و بافت بینی در طول زمان تغییر مکان می دهد و در آخر راه بینی بسته می شود و امکان دارد دوباره به جراحی نیاز داشته باشند.

سپتوپلاستی و رینوپلاستی چه تفاوتی دارد ؟

رینوپلاستی هر نوع جراحی بینی را شامل می شود اگر چه سپتوپلاستی و رینوپلاستی مانند یکدیگر نیستند. سپتوپلاستی انحراف بینی و مشکلات جداره بیرونی را از بین می برد اما رینوپلاستی ظاهر بینی را تغییر می دهد. رینوپلاستی جراحی است که در ساختار خارجی بینی کار می کند و ظاهر بینی را اصلاح می کند اما در برخی از موارد می تواند باعث درست کردن عملکرد بینی شود اما در سپتوپلاستی مشکلات عملکرد بینی صورت می گیرد. تفاوت اصلی این است که سپتوپلاستی یک جراحی درمانی و رینوپلاستی یک جراحی زیبایی است.

دوران نقاهت قبل از جراحی سپتوپلاستی :

برای انجام جراحی سپتوپلاستی باید با پزشک درباره آماده سازی و خطراتی که شما را تهدید می کند صحبت کنید. باید تاریخچه پزشکی را هماره داشته باشید تا هر سوالی که دارید پاسخ داده شود. پزشک می تواند معاینه فیزیکی روی شما انجام دهد و وضعیت داخلی بینی شما را بررسی کند. اگر سیگاری هستید حتما به پزشک اطلاع دهید و سعی کنید چند روز قبل از جراحی از مصرف سیگار خودداری کنید. سعی کنید چند هفته قبل از جراحی از مصرف الکل پرهیز کنید. پزشک عکس های فتوگرافی شما را مشاهده می کند تا وضعیت شما را بررسی کند. قبل از جراحی داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن مصرف نکنید زیرا باعث بیشتر شدن خون ریزی می شود.

انحراف سپتوم بینی باعث چه مشکلاتی می شود ؟

ظاهر نامتقارن، سخت بودن روش تنفس و تفاوت بین سوراخ های بینی نتیجه انحراف غضروف سپتوم است. یکی از مشکلات دیگر که انحراف غضروف سپتوم افراد را دچار می کند تنگی نفس، تمایل افراد به دست به بینی بردن، تمایل افراد به فین کردن و خون ریزی بینی است.  فردی که دچار انحراف غضروف سپتوم در ناحیه بینی است به غیر از زیبایی ظاهر بینی و سلامت تنفسی ندارد و تنفسی راحت و آسان یکی از مهم ترین روش های غیر ارادی بدن به حساب می آید و افراد دارای این عوارض دچار خستگی زودرس، عصبی شدن و بی حوصلگی در موارد سپتوم امکان دارد باعث سکته مغزی و قلبی شود.

روش درمان انحراف سپتوم بینی

با تشخیص عوارض انحراف غضروف سپتوم پزشک در مرحله اول سعی در آمادگی بدنی بیمار برای این جراحی را دارد و امکان دارد پزشک افراد دارای انحراف بینی را از داروهای رقیق کننده خون باز دارد.باید تا 2 هفته قبل از جراحی بینی از مصرف این داروها خودداری شود. در موارد اورژانسی امکان دارد لازم به جراحی سپتوپلاستی فوری باشد که در این صورت باید خون ریزی تحت کنترل باشد. بعد از گذشتن آزمایشات برای جراحی بینی امکان دارد نیاز باشد پزشک تشخیص می دهد که از بیهوشی یا بی حسی استفاده شود و بعد شروع به جراحی می کند.

پزشک از یک طرف بینی برشی ایجاد می کند و از آن برش به ناحیه غضروف سپتوم که در میانه های بینی قرار دارد می رسد و روش جا به جایی غضروف بینی آغاز می شود. این که پزشک کدام طرف بینی را برش دهد به شرایط و تشخیص بیمار بستگی دارد و پزشک سعی می کند طرفی از بینی را برای برش در نظر بگیرد کخ خطر کمتری داشته باشد.  بعد از این که پزشک غضروف سپتوم را در ناحیه مناسب قرار داد نیاز است موانعی مثل استخوان های اضافی و یا غضروف های مزاحم را حذف و یا برش دهد تا جراحی لازم تکرار نشود و غضروف سپتوم از طرف هیچ استخوانی یا غضروف تحت فشار قرار نگیرد.

در بعضی مواقع امکان دارد سپتوم به علت تغییر شکل در طول سال ها انحراف نیاز به برش و درست کردن داشته باشد که پزشک این اصلاح را با مهارت خود انجام می دهد. امکان دارد پزشک غضروف سپتوم را به دیگر اعضای درون ساختمان بینی بخیه کند و این هنگامی اتفاق می افتد که غضروف سپتوم ناهماهنگی را با هندسه بینی داشته باشد. مدت زمان جراحی امکان دارد از 2 ساعت تا 4 ساعت طول بکشد که به شرایط بیهوشی و بی حسی و نوع بینی افراد بستگی دارد.  بعد از تمام شدن جراحی بیمار بعد از هوشیاری می تواند مرخص شود و به خانه برگردد.

تشخیص انحراف سپتوم :

سپتوم غضروف میانی بینی است که بینی را به دو قسمت تقسیم می کند و مهم است که دو حفره یا دو سوراخ بینی شکل گرفته حاصل از تقسیم، متقارن، یک شکل و یک اندازه باشد. هر وقت به هر دلیلی دو حفره سوراخ بینی یک اندازه نبود و یا یک شکل و متقارن نبود یعنی غضروف سپتوم بینی انحراف دارد که بیشتر در ظاهر بینی تاثیر دارد. یکی از راه های دیگر برای تشخیص انحراف سپتوم کوچک تر بودن یکی از سوراخ های بینی نسبت به یکی دیگر است که در ظاهر مشخص می شود و در جراحی تنفس توسط افراد احساس می شود.

روش درمان انحراف سپتوم بینی 

کلام آخر

قبل از انجام جراحی سپتوپلاستی از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
بهترین جراح بینی گوشتی
نوشتهٔ بعدی
جراحی بینی طبیعی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست