شاید برای شما هم سوال باشد که پروتز بینی چیست ؟ پروتز بینی از سیلیکون نازک و انعطاف پذیر ساخته شده است و می توانید آن را روی پوست خود بچسبانید. پزشک پروتزی بینی را با تصویر بینی شما در گذشته با نتیجه حاصل از سی تی اسکن آماده می کند. رنگ و بافت پروتز بینی با رنگ پوست شما یکی است. زمانی که شما از پروتز بینی استفاده می کنید می توانید از عینک استفاده کنید. پروتز بینی از حفره بینی محافظت می کند و داخل بینی را مرطوب نگه می دارد. در ادامه برای آشنا شدن با پروتز بینی با ما همراه باشید.

پروتز بینی چیست ؟

پزشک از پروتز بینی برای بازسازی شکل و ظاهر طبیعی بینی استفاده می کند تا افراد که به دلیل بیماری و آسیب دیدگی یا جراحی بخشی از بین خود را از دست دادند بتوانند از آن استفاده کنند تا عملکرد آن بهتر شود. پزشک به طور خلاقانه شکل بینی را بازسازی می کند تا پروتز بینی با تصاویر قبلی شما هماهنگی داشته باشد. پزشک از روش های زیادی استفاده می کند تا نتیجه مناسبی را به وجود بیاورد. همه افراد از نتیجه به دست آمده رضایت دارند. پزشک پروتز بینی را از سیلیکون نازک تهیه می کند تا بتواند نقص بینی را بپوشاند. بعضی اوقات نقص های بینی تا ناحیه پیشانی، گونه، قسمت فوقانی لب در بعضی موارد تا ناحیه دهان ادامه پیدا می کند که بیمار به پروتز قسمت میانی صورت نیاز داشته باشد. بیمار دارای چند نقص زیاد در صورت خود می باشد به کمک چند متخصص ساخت پروتز را انجام می دهند.

پروتز بینی چیست ؟

پروتز بینی چگونه به افراد کمک می کند ؟

همه افراد نمی توانند برای بازسازی بینی مناسب باشند. هزینه ساخت پروتز بینی نسبت به جراحی پلاستیک کمتر است و افراد نتیجه مناسبی از آن به دست می آورند. پروتز بینی ظاهر مناسبی برای افراد به وجود می آورد و به افراد برای بهتر نفس کشیدن و صحبت کردن کمک می کند و از مجاری تنفسی محافظت می کند و از خشک شدگی غشای مخاطی و ترک خوردن و خون ریزی جلوگیری می کند و افراد می توانند از عینک استفاده کنند.

نصب پروتز بینی روی صورت

پزشک همکاری نزدیکی با بیمار و خانواده دارد تا بتواند از یک روش مناسب برای نصب پروتز روی صورت استفاده کند. پروتز بینی به روش هایی روی صورت نصب می شود و در ادامه با این روش ها آشنا می شوید :

استفاده از چسب مخصوص :

پزشک از چسب مخصوص برای نصب کردن پروتز بینی روی صورت استفاده می کند. بیشتر بیماران به آسانی به استفاده از چسب مخصوص برای نصب پروتز بینی عادت می کنند و نصب پروتز بینی شبیه استفاده از نخ دندان با استفاده از لنز چشمی است. پزشک انواع متفاوتی از چسب را به بیمار معرفی می کند تا بیمار بتواند با توجه به شرایط خاص بهترین نوع چسب را انتخاب کند.

بازسازی ظاهر بینی :

بعد از برداشتن قسمت آسیب دیده بینی پزشک از ساختار باقی مانده برای طراحی شکل اصلی بینی استفاده می کند. بعضی اوقات ساختار بینی به پزشک اجاره می دهد بدون نیاز به چسب نصب پروتز بینی را انجام دهد. در بعضی موارد پروتز بینی به طوری طراحی می‌شود که به یک ابزار دندانی متصل شود.

ایمپلنت متصل به استخوان جمجمه و صورت :

ایمپلنت متصل به استخوان جمجمه و صورت به ساختار های تیتانیومی کوچکی گفته می شود که در یک جراحی کوچک در بیمارستان در صورت بیمار قرار داده می شود. این نوع ایمپلنت با استخوان پیوند می خورد تا یک پایه ثابت برای پروتز بینی ایجاد می شود. روش پوند استخوان و ایمپلنت حدود 3 تا 6 ماه طول می کشد. بعد از تمام شدن روش پیوند پزشک از مگنت تکنوونت استفاده می کند تا پروتز بینی روی ایمپلنت قرار بگیرد. بیمار می تواند با توجه به شرایط خود را نصب و برداشتن پروتز بینی را انجام دهد. اگر شما قصد انجام این روش را داشته باشید پزشک نقاط مناسب برای نصب دو یا سه عدد ایمپلنت را شناسایی می کند و آن را نصب می کند تا نتیجه مناسبی از آن بگیرد.

روش ساخت پروتز بینی چگونه انجام می شود ؟

پروتز بینی هر شخصی مختص خود آن شخص است و پزشک پروتز را با توجه به ساختار خاص صورت بیمار طراحی می کند. برای ساخت پروتز بینی شما باید سه بار به پزشک مراجعه کنید. پزشک رنگ پروتز را با توجه به رنگ صورت انتخاب می کند که این اتفاق 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد. پزشک الگوی صورت شما را طراحی می‌کند تا تیم طراحی پروتز بتوانند شکل اصلی پروتز بینی را بسازند. این روش 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. پزشک شکل بینی را تهیه می‌کند تا پروتز بینی با ساختار صورت هماهنگ باشد. این روش  30 دقیقه تا 2 ساعت طول می‌کشد. چند روز فاصله زمانی بین جلسات مورد نیاز وجود دارد و پروتز بینی  در 2 هفته آماده می شود.

کاندیدای مناسب برای استفاده از ایمپلنت :

اگر شما می خواهید از ایمپلنت استفاده کنید باید با پزشک خود مشورت کنید و او مزایا و معایب را برای شما توضیح دهد. افرادی که تحت درمان با پرتو درمانی قرار گرفتند روش بهتر شدن آن ها طولانی است تا ریسک شکست ایمپلنت کم شود.

برای پروتز بینی باید جراحی بینی انجام شود ؟

بیشتر بیماران برای نصب پروتز بینی روی صورت خود به جراحی بینی نیاز ندارند اما در بعضی موارد انجام جراحی برای این که نتیجه بهتری بگیرید نیاز است. اگر که پزشک به این نتیجه برسد بیمار به جراحی نیاز دارد با او در این رابطه گفت و گو می کند.

آیا هنگام استفاده از پروتز بینی می توان ورزش یا شنا کرد ؟

در صورت استفاده از پروتز بینی می توان ورزش یا شنا کرد زیرا پروتز بینی طوری روی صورت قرار گرفته است که در هنگام ورزش یا شنا از پوست جدا نمی شود. اما احتمال دارد که آب یا عرق کردن زیاد باعث کم شدن خاصیت چسبندگی چسب مخصوص پروتز شود.به همین خاطر بعضی از افراد سعی می کنند در هنگام ورزش یا شنا از پروتز بینی خود استفاده نکنند. پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند در هنگام انجام دادن بعضی از انواع ورزش مثل راگبی، کشتی، بوکس یا فوتبال پروتز بینی خود را جدا کنند.

نصب پروتز بینی روی صورت 

چگونگی انجام تقویت غضروف نوک بینی

امروزه برای جلوگیری از افت نوک بینی بعد از جراحی بینی از تقویت غضروفی نوک بینی استفاده می کنند. برای این که غضروف از تیغه وسط برداشته می شود و به غضروف های نوک بینی پیوند زده می شود تا نوک بینی محکم تر شود. بعد از تمام شدن جراحی و هنگام ترمیم نیروهایی از پوست به اسکلت بینی وارد می شود که قوی و پر قدرت است و اگر نوک بینی قوی نباشد سر خم می کند و افت می کند و نوک بینی پایین می آید و به لب بالا نزدیک می شود. هر چقدر پوست بینی ضخیم باشد افت نوک بینی بعد از جراحی بیشتر می شود.

چه زمانی از پروتز یا غضروف مصنوعی استفاده می شود ؟

بعضی اوقات تیغه وسط بینی غضروف کافی برای تقویت نوک بینی در اختیار پزشک قرار نمی دهد و بعضی از پزشکان غضروف مصنوعی برای نوک بینی استفاده می کنند. غضروف های مصنوعی قوی و ماندگار هستند و استحکام کافی برای نوک بینی به وجود می آید. با همه مزایایی که غضروف های مصنوعی دارند معایب خطرناکی هم دارند که عفونت و بیرون زدن از پوست یکی از آن ها است.

کاربرد پروتز بینی :

در افرادی که در جراحی بینی اولیه پل بینی به اندازه زیادی از بین رفته است لازم است که غضروف برای تغییر شکل بینی ترمیم شود تا فرورفتگی ها را از بین ببرد که برای رسیدن به حالت مناسب از پروتز بینی استفاده می شود. از مزایای پروتز بینی می توان به عدم خم شدن و تغییر شکل آن ها اشاره کرد. بیشتر پروتز هایی که در جراحی بینی استفاده می شود از جنس سیلیکونی می باشد و چون جذب بدن نمی شوند به صورت دائم در بینی شکل خود را از دست نمی دهند و پزشک بینی می تواند برای مناسب کردن بینی به اندازه صورت هر شخص پروتز ها را تراش دهد. یکی از عوارض پروتز بینی ابتلا به عفونت است و اگر افراد مراقبت های لازم را انجام ندهند امکان دارد پروتز جا به جا شود. پزشکان از پروتز بینی برای نوک بینی استفاده نمی کنند و بینی هایی که از دید جراحان خطر دارد گزینه مناسبی برای استفاده پروتز نیستند.

مزایا و معایب پروتز بینی

پروتز بینی مانند سایر جراحی های دیگر می تواند مزایا و معایبی داشته باشد که در ادامه به آن می پردازیم :

مزایا :

  • حفاظت و نگه داری ناحیه های آسیب دیده
  • این روش می توان غیر تهاجمی باشد. پروتزها نیازی به جراحی دیگری ندارند مگر این که پروتز کاشته شود و یا به وسیله ایمپلنت های تعبیه شده در استخوان به ناحیه مورد نظر وصل شوند.
  • بعد از جراحی های بزرگ سر و گردن پروتز می‌تواند افراد را به زندگی عادی خود برگرداند.
  • افراد را برای شروع زندگی جدید خود توانمند می کند.
  • پروتزها ابزار مهمی برای توان بخشی اجتماعی و جسمی افراد بعد از انجام جراحی سرطان هستند.
  • از بافت‌های ظریف محافظت می‌کند.
  • پروتزها می‌توانند ظریف باشند و در بعضی شرایط آناتومیکی می‌توانند زیبایی بهتری را نسبت به بعضی از جراحی های زیبا سازی داشته باشد.

معایب :

  • پروتز غیر کاشته شده با گذشت زمان پوسیده می‌شود و نیاز به نگهداری دارد و در طول زندگی افراد هر چند وقت یکبار عوض می شوند.
  • پروتز امکان دارد یک اتصال دائمی نداشته باشد و روزانه باید برای تمیز کردن و بهداشت از جای خود درآورده شود.

چه زمانی جراحی قطع بینی اتفاق می افتد ؟

رینکتومی بیشتر به عنوان یک درمان ضروری در ریشه کن کردن نئوپلاسم های بدخیم مثل سلول پایه یا کارسینوم سلول سنگفرشی یا ملانوم بدخیم اتفاق می‌افتد. تومورهای بدخیم یا موکورمایکوز امکان دارد در استخوان یا حفره‌ها در نزدیکی بینی به وجود بیاید که نیاز به جراحی دارد که بینی شامل آن می شود.

هر چند وقت یک بار باید به پزشک مراجعه کرد ؟

سالانه می توان به پزشک مراجعه کرد و عمر مفید پروتز بینی یا پروتز اوربیتال را بیشتر کرد. پزشک پروتز شما را تمیز می کند و در اگر که پروتز دچار تغییر رنگ شده باشد آن را درست می کند و هر ترمیم و تعمیری که نیاز باشد آن را برطرف می کند. افرادی که از ایمپلنت های سر و صورت استفاده می‌کنند باید هر 6 ماه یک بار به پزشک مراجعه کنند تا پوست اطراف ایمپلنت ها و طراحی پروتز بررسی شود.

جنس پروتز ها :

جنس پروتز های مناسب و کارآمد برای جراحی بینی ثانویه سیلیکونی است و بعضی از پزشکان جراحی بینی از پروتز های برند medpor استفاده می کنند این پروتزها با وجود مصنوعی بودنشان بسیار راهگشا هستند. نکته مهم درباره پروتز های مهم این است که بعضی اوقات پروتز های به کار رفته استعداد عفونت و حرکت و جا به جایی را دارند و آمار زیادی از جراحی های پروتزی با موفقیت رو به رو است و چون در بافت سالم بینی جای گذاری شدند و هیچ مشکلی ندارد.

ماندگاری و طول عمر پروتز بینی :

طول عمر پروتز بینی سیلیکونی 1 تا 3 سال است و به عوامل زیادی مانند محیط کاری و خانه و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، نوع پوست و رعایت بهداشت بستگی دارد. در بیشتر می توان یک پروتز بینی را به کمک از قبل قالب موجود از بینی شما در هنگام 1 یا 2 جلسه باز تولید کرد. هر وقت صورت فرد رشد کرده و دچار تغییر شده باشد شاید نیاز باشد که دوباره پروتز شما قالب گیری شود.

مزایا و معایب پروتز بینی 

کلام آخر

قبل از پروتز بینی از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید با آگاهی کامل دست به انجام این جراحی بزنید. بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید. مراقبت های لازم را انجام دهید تا نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
جراحی بینی طبیعی
نوشتهٔ بعدی
جراحی بینی استخوانی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست