رینوپلاستی چیست

رینوپلاستی بینی گوشتی

امروزه جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از پرطرفدارترین عمل ها زیبایی است. زیبایی برای همه افراد مهم است و باعث اعتماد به نفس افراد می شود. افراد به دلایل مختلفی مانند انحراف بینی، شکستگی، پولیپ دست به عمل می زنند. در عمل بینی به جز زیبایی بینی باید به هماهنگی آن با اجزای صورت توجه کنیم که باعث مشکلات تنفسی نشود. با همراه باشید تا شما را در این مقاله با رینوپلاستی بینی گوشتی بیشتر آشنا کنیم.

رینوپلاستی چیست

جراحی بینی یا رینوپلاستی عملی برای تغییر شکل بینی و زیباسازی بینی است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای تغییر شکل دادن است. رینوپلاستی یا جراحی بینی به عملی گفته می شود که باعث رفع مشکلات تنفسی و برای زیبا سازی بینی و یا تغییر شکل دان بینی و ظاهر مناسب استفاده می شود.

رینوپلاستی چیست

روش های رینو پلاستی

رینوپلاستی به دو روش باز و بسته انجام می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

رینوپلاستی به روش باز : عمل جراحی بینی به روش باز با ایجاد برش در ستون بینی که باعث می شود سوراخ های بینی از هم جدا شوند که کلوملا نام دارد. بعد از ایجاد برش پوست از نوک بینی جدا می شود که این برش باعث می شود غضروف های بینی قابل مشاهده باشد. جای این زخم در بینی دیده نمی شود و اثراتی در بینی به جا نمی گذارد. در جراحی رینوپلاستی مشاهده غضروف آسان تر است و مهم ترین قابلیت آن دستکاری و تغییر شکل بینی با کنترل و دقت بیشتر و شکلی که با رینوپلاستی بسته قابل انجام نمی باشد. بیمارانی که بین آن ها نیاز به جلو آمدگی یا تو رفتگی دارد می توانند از جراحی باز استفاده کنند. با انجام جراحی با برش های داخلی بینی میزان گرد شدگی برجسته تر است و در امتداد بینی بیماران حالت تورفتگی وجود دارد.

رینوپلاستی به روش بسته : در رینوپلاستی برشی وجود ندارد و این عمل از طریق سوراخ های بینی انجام می شود و برشی در قسمت بیرونی صورت ایجاد نمی شود. اکثر جراحان معتقدند که جراحی بینی به روش بسته دقت کمتری دارد و انجام ان دشوار تر از جراحی بینی باز است که هر کدام از این روش ها مزایای خودش را دارد مثلا ساختار عملکردی و نگهدارنده بینی درگیر نمی شود و مدت زمان جراح کوتاه تر است و درد و تورم کمتری ایجاد می شود.
رینوپلاستی به روش بسته یک روش مناسب برای بیمارانی که از ظاهر بینی بینی رضایت دارند و نیازی به تغییر بینی ندارد و برای رفع مشکلات تنفسی این کار را انجام می دهند. قبل از انجام جراحی بینی برای اینکه بدانید کدام روش برای شما مناسب تر است حتما از پزشک خود پرس و جو کنید و از او در این باره سوال کنید.

رینوپلاستی بینی گوشتی چگونه است ؟ رینوپلاستی بینی گوشتی برای تغییر شکل بینی ودرمان انحراف بینی می باشد. این عمل باعث کوچک شدن بینی بزرگ شدن بینی و حجیم تر شدن آن استفاده می شود. در این روش بینی طبق درخواست بیمار بینی عروسکی برای بیماران ایجاد شود. این جراحی بر روز تمام بینی ها قابل انجام است. هر فردی از انجام جراحی بینی انتظارات و و نیاز هایی دارد ک قبل از جرلاحی بینی باید این انتظارات را با پزشک خود در میان بگذارد. برای رینوپلاستی بینی گوشتی بسار دقت کنید زیرا این جراحی از حساسیت بالایی برخوردار است و نیاز به افراد کار بلد و متخصص دارد و سعی کنید عجولانه تصمیم نگیرید. با صحبت کردن با پزشک هم بینی شما بررسی می شود و هم اطلاعات کافی در مورد بینی کسب می کنید و می توانید درباره ظاهر بینی خود با پزشکان مشورت کنید.

جراحی بینی گوشتی و استخوانی : اگر پوست بینی نازک باشد و استخوان و غضروف های محکمی داشته باشد به آن بینی استخوانی می گویند که این نوع بینی ها نتیجه زیبایی بهتری دارد و رضایت بیماران در جراحی این نوع بینی ها بیشتر است. اگر ضخامت پوست بینی زیاد باشد و غضروف های ضعیفی داشته باشد به این نوع بینی ها بینی گوشتی می گویند و ممکن است نتیجه رضایت بیماران در جراحی این نوع بینی ها کمتر باشد. بینی هایی از نوع ترکیبی هم وجود دارد که مثلا بینی با پوست ضخیم و غضروف های ضخیم که به آن بینی نیمه گوشتی هم می گویند یا بینی پوست نازک و غضروف های نازک که به ان بینی نیمه استخوانی می گویند یا بینی با ضخامت متوسط که هر چقدر غضروف های بینی محکم تر باشد و پوست نازکی داشته باشد تغییرات بر روی این نوع بینی ها بیشتر است. در گذشته با روش های قدیمی خیلی نمی شد در بینی های گوشتی تغییراتی ایجاد کرد اما امروزه با روش های جدید  و تقویت غضروف حالت داده می شود و برگشت و یا افتادگی بینی های گوشتی خیلی کمتر است و یا شاید اصلا اتفاق نیفتد.

رینوپلاستی ترمیمی بینی گوشتی چگونه است ؟ بعضی از افراد ممکن است بعد از جراحی از بینی خود راضی نباشند و از ظاهر بینیشان خوششان نیاید و قصد دارند بینی خود را ترمیم کنند. افرادی که می خواهند بینی خود را ترمیم کنند باید بدانند که بینی آن ها بعد از دو ماه هنوز ورم دارد بنابراین باید صبر کنند شاید این تورم کاهش پیدا کند اما اگر بینی بعد از دو ماه هنوز دچار تورم بود می تواند بعد از یک سال بعد از عمل می تواند بینی خود را ترمیم کنند زیرا پوستی که تازه از روی اسکلت جدا شده اگر زودتر از یک سال از روی بینی جدا شود آسیب می بیند و این آسیب خطرات زیادی دارد.

رینوپلاستی بینی گوشتی مناسب چه افرادی است ؟ رینوپلاستی بدون جراحی برای افرادی که دارای قوس یا قوز هستند و با این جراحی می توانند آن را رفع کنند مناسب است یا افرادی که بینی هایی دارای تو رفتگی دارند یا دو طرف بینیشان قرینه است، افرادی که دارای انحراف در نوک بینی هستند، افرادی که به بینی های سربالا و فانتزی علاقه دارند مناسب است و یا برای افرادی که می خواهند بدون جراحی اصلاحات بعد از عمل بینی خود را مانند صاف کردن و یا برطرف کردن تورفتگی ها برطرف می کند، بینی هایی که در قسمت پل تورفتگی دارند و باعث می شود که بینی کوتاه تر از حد معمول باشد که با استفاده از این روش می توانند بدون جراحی ظاهر بینی خود را کشیده تر کنند.

روش های رینو پلاستی

ویژگی بهترین جراح رینوپلاستی بینی گوشتی : بهترین جراح بینی رینوپلاستی گوشتی کسی است که سلامت بیماران برایش مهم باشد، بیماران را با نکات قبل و بعد از جراحی آشنا کند، بینی باید با تمام اجزای صورت هماهنگ باشد و بینی با لب فاصله نداشته باشد، یک پزشک سعی می کند با آرامش و صبوری به همه خواسته ها انتظارات شما پاسخ دهد.

عوارض رینوپلاستی بینی گوشتی

جراحی بینی همانطور که مزایایی دارد می تواند عوارضی هم داشته باشد که در ادامه با این عوارض بیشتر آشنا می شویم.

درد : در جراحی بینی بافت غضروفی و استخوانی بینی تصحیح می شود و این امر ممکن است باعث درد در بیمار شود که برای کاهش این درد می توان از داروهای مسکن استفاده کرد.

کبودی : یکی از عوارض در جراحی بینی کبودی در صورت است که این امر طبیعی است که با مصرف آب میوه می توان از این کبودی تا حدودی جلوگیری کرد.

ورم : بعد از جراحی بینی ممکن است در اطراف بینی و دور چشم ورم داشه باشد که بعد از 2 هفته کاهش می یابد و برای کاهش و جلوگیری از این بابت می توان از کمپرس سرد استفاده کرد.

خونریزی : یکی دیگر از عوارض جراحی بینی خونریزی است که امکان دارد بعد از جراحی تا چند روز دچار خونریزی شوید. در صورت خونریزی زیاد و شدید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

مشکلات تنفسی : در گذشته بافت های بینی را حذف می کردند و باعث آسیب های مخاطی می شدند که مشکلات تنفسی برای بیماران به وجود می آورد اما امروزه با روش های جدید و اصلاح تقویت بافت ها این مشکلات دیگر وجود ندارد.

مراقبت های قبل رینوپلاستی بینی گوشتی

قبل از انجام جراحی بینی باید مراقبت هایی را انجام دهید تا عملی بهتر را پیش رو داشته باشید که در ادامه با این مراقبت ها آشنا می شویم.

  • قبل از عمل از قرص هایی باعث رقیق شدن خون می شوند مانند آسپرین خودداری کنید.
  • از مصرف الکل، سیگار و مکمل ها تا دو هفته  قبل از عمل پرهیز کنید.
  • 8 ساعت قبل از عمل ناشتا باشید.
  • آزمایشات و مدارک خود را به همراه داشته باشید.

مراقبت های بعد رینوپلاستی بینی گوشتی

  • بعد از عمل بینی برای کاهش تورم و درد از کمپرس سرد استفاده کنید.
  • از خوردن غذاهای جوییدنی خودداری کنید و تا می توانید از مایعات استفاده کنید.
  • سعی کنید با دهان باز عطسه و سرفه نکنید.
  • تا 3 هفته بعد از عمل از فین کردن خودداری کنید چون که باعث خونریزی می شود.
  • هنگام خواب چند بالشت زیر سر خود بگذارید تا سرتان حرکت نکند.
  • از خوردن نمک و غذاهای شور خودداری کنید زیرا باعث تورم بیشتر در بینی می شود.

مراقبت های بعد رینوپلاستی بینی گوشتی 

آیا بینی گوشتی برگشت پذیر است ؟ بینی گوشتی با تقویت غضروف شکل داده شده است و بازآرایی می شود و برگشت بینی یا افتادگی بینی خیلی کم اتفاق می افتد. تقویت غضروف بینی به معنای این است که غضروف را از تیغه وسط بینی بردارند و با آن قسمت های نوک بینی را تقویت می کنند تا بعد از اینکه ترمیم بینی شروع شد برگشت بینی اتفاق نیفتد.

کلام آخر

قبل از انجام رینوپلاستی بینی گوشتی حتما از افرادی که این عمل را انجام دادند و از پزشکان متخصص و با تجربه مشاوره بگیرید و در انتخاب پزشک بسیار دقت کنید. ممنون که تا ادامه این مقاله همراه ما بودید. پیشنهادات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
عمل بینی مردانه
نوشتهٔ بعدی
بهترین جراح بینی در ونک

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست