ما در این مقاله سعی داریم شما را با آموزش چسب زدن بینی آشنا کنیم. جراحی بینی کی از جراحی های زیبایی است که همه افراد به این جراحی علاقه دارند و از کشور های دیگر به ایران می آیند و جراحی بینی انجام می دهند. این جراحی مراقبت هایی دارد که باید به خوبی انجام شود تا نتیجه مناسبی از این جراحی بگیرید. یکی از این مراقبت ها نحوه چسب زدن بینی است که باید از پزشک و پرستار آموزش ببینید تا به درستی چسب بزنید زیرا چسب یکی از مسائل مهم در مراقبت های بعد از بینی است که باعث فرم مناسب بینی شما می شود. در ادامه برای آشنا شدن با آموزش چسب زدن بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

در علم پزشکی به جراحی بینی رینوپلاستی یا راینوپلاستی هم گفته می شود. جراحی بینی یکی از جراحی هایی است که می تواند ظاهر بینی را تغییر دهد و مشکلات بینی را از بین می برد. جراحی بینی کی از محبوب ترین جراحی های زیبایی است که بیشتر افراد از این روش جراحی استفاده می کنند. جراحی بینی می تواند مشکلاتی مانند انحراف، پولیپ، مشکلات تنفسی را درمان کند. شکل و استخوان، غضروف و پره های بینی را تغییر دهد. یکی از دلایلی که بیشتر افراد جراحی بینی انجام می دهند مشکل تنفسی از راه بینی است. بسته شدن راه بینی می تواند در ورزش، خواب و یا در فعالیت های دیگر اختلال به وجود بیاورد.

جراحی بینی چیست ؟

دلیل  انجام جراحی بینی چیست ؟

مشکلات بینی امکان دارد از هنگام تولد به وجود بیاید و به صورت مادرزادی باشد و یا بعد از یک حادثه و تصادف ایجاد شود. بعضی از افراد به صورت مادرزادی با مشکل انحراف بینی به دنیا می آیند و بعضی دیگر در اثر ضربه ای در ورزش به بینی دچار شکستگی و کج شدن بینی می شوند. این مشکلات را با جراحی بینی می تواند از بین برد.

کاندیدای مناسب جراحی بینی :

جراحی بینی برای بیشتر افراد مناسب است و می توانند از این جراحی استفاده کنند و ایرادات و مشکلات بینی را از بین ببرند. جراحی بینی برای افرادی که کجی و انحراف بینی دارند، افرادی که می خواهند فرم بینی را درست کنند، افرادی که بینی آن ها گوشت زیاد و اضافه دارد، افرادی که می خواهند قوز بینی را از بین ببرند، افرادی که می خواهند افتادگی نوک بینی را درمان کنند، افرادی که می خواهند پهن بودن نوک بینی را اصلاح کنند مناسب است و این افراد می توانند جراحی بینی انجام دهند و ایرادات و مشکلات بینی را از بین ببرند.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

بعضی از افراد نمی توانند جراحی بینی انجام دهند و جراحی بینی برای آن ها ممنوعیت دارد. این افراد عبارتند از :

 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • زنان باردار
 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت

انواع روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته صورت می گیرد که در ادامه به آن می پردازیم :

جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش های جراحی بینی است که اکثر پزشکان از این روش استفاده می کنند زیرا در این روش پزشک دسترسی زیادی به همه نقاط بینی دارد و و برای زمانی است که بینی به تغییرات زیادی نیاز دارد. در این روش با یک برش در بین سوراخ ها پوست بینی را بلند می کنند و تغییرات لازم را در استخوان و غضروف را انجام می دهند. از این روش برای بینی های که مشکلات زیادی دارد استفاده می کنند. برای جراحی بینی گوشتی و بینی هایی که انحراف یا قوز دارند استفاده می شود. مدت زمان این جراحی طولانی از روش های دیگر است. برش ها در این روش مشاهده می شود و در بیرون بینی است اما بعد از مدتی از بین می ورد.

جراحی بینی به روش بسته :

جراحی بینی به روش بسته یکی دیگر از روش های جراحی بینی است. در این روش پزشک دسترسی کمتری به همه نقاط بینی دارد و برای زمانی استفاده می شود که بینی افراد مشکلات کمی دارد در این روش میزان بر کم است و برش ها داخل بینی است و یا اصلا هیچ برشی وجود ندارد و توسط سوراخ های بینی این جراحی انجام می شود. در این روش پوست بینی برداشته نمی شود و به همین دلیل تورم و درد کمتری مشاهده می شود. از مزایای این روش این است که جای زخم و برشی دیده نمی شود. این جراحی برای افرادی مناسب است که نمی خواهند تغییرات زیادی در بینی آن ها ایجاد شود. مدت زمان این جراحی کمتر از روش های دیگر است.

جراحی بینی چه عوارض و خطراتی دارد ؟

جراحی بینی مانند سایر جراحی های دیگر می تواند عوارض و خطراتی داشته باشد که بعد از مدتی از بین می ورد  اما بعضی از عوارض وجود دارد که از بین نمی ورد و امکان دارد تا مدت ها با شما بماند که در این صورت باید جراحی بینی ترمیم انجام دهید. یکی از عوارض جراحی بینی کبودی است که در اطراف چشم ها و بینی رخ می دهد که در اکثر بیماران وجود دارد که با کمپرس سرد و گرم از بین می ورد و میزان کبودی در افراد می تواند مختلف باد و در افرادی که بینی آن ها استخوانی است این کبودی می تواند بیشتر باشد. درد یکی دیگر از عوارض جراحی بینی است که طبیعی است و با استفاده از قرص های مسکن از بین می ورد.

یکی دیگر از عوارض جراحی بینی ورم است که بخشی از آن بعد از 2 تا 3 هفته از بین می ورد و بخش دیگری هم بعد از 6 ماه از بین می ورد. بعضی از عوارض هستند مانند کج شدن و انحراف بینی، اختلال در عصب ناحیه بینی و بی حس شدن این قسمت، اختلال در تنفس، ماندن جای زخم و بخیه عوارضی هستند که امکان دارد تا مدتی با شما بماند و باید جراحی بینی ترمیمی انجام دهید.

جراحی بینی چه تاثیری در ظاهر دارد ؟

جراحی بینی می تواند در ظاهر بینی تاثیراتی داشته باشد و باعث زیبایی چهره شما شود. جراحی بینی می تواند انحراف و پولیپ بینی را از بین ببرد، جراحی بینی می تواند باعث تغییر سایز بینی شود، جراحی بینی می تواند ظاهر بینی های گوشتی و استخوانی را تغییر دهد، جراحی بینی می تواند قوز بینی را از بین ببرد و باعث تغییر سایز در سوراخ های بینی شود.

انواع روش های جراحی بینی 

سن مناسب برای جراحی بینی :

بعضی از نوجوانان که به سن بلوغ می سرند فکر می کنند زشت هستند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و به دنبال راه هایی برای زیباتر شدن می گردند که یکی از این راه ها جراحی زیبایی بینی است. جراحی بینی بعد از تمام شدن دوره بلوغ و بسته شدن صفحات رشد باید انجام شود زیرا در غیر این صورت امکان دارد از جراحی خود نتیجه مناسبی نگیرید و بینی شما به حالت قبلی خود برگردد. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 16 سالگی اتفاق می افتد و بهترین زمان برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است. برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید باید بعد از تمام شدن دوره بلوغ و بسته شدن صفحات رشد بینی این کار را انجام دهید.

بینی استخوانی و گوشتی چه ویژگی هایی دارد ؟

برای اینکه نتیجه جراحی بینی گوشتی را مشاهده کنید باید صبر کنید زیرا دوره نقاهت بینی در بینی های گوشتی زیاد است. بینی های استخوانی نسبت به بینی های گوشتی نتیجه بهتری دارند و زودتر نتیجه آن ها مشخص می شود. بینی هایی که پوست نازکی دارند و غضروف آن ها محکم است استخوانی است. بینی های استخوانی برای از بین بردن قوز روی بینی و برآمدگی آن جراحی بینی انجام می دهند. بینی گوشتی پوست ضخیم دارد و غضروف آن نرم است و نوک پهنی دارد و غدد چربی در این نوع بینی ها زیاد است. در جراحی بینی گوشتی افتادگی نوک بینی و پهن بودن آن از بین می ورد. جراحی بینی برای بینی های استخوانی آسان تر است و نتیجه آن بهتر است. بینی های استخوانی غضروف محکمی دارد و فرم دادن آن راحت است.

مدل های جراحی بینی :

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

جراحی بینی طبیعی :

جراحی بینی ایرادات و مشکلات بینی را از بین می برد و بینی شما حالتی طبیعی می گیرد. بیشتر آقایان خواستار این نوع جراحی هستند زیرا می خواهند بینی طبیعی داشته باشند.

جراحی بینی فانتزی :

نام دیگر جراحی بینی فانتزی جراحی بینی عروسکی است که باید برای این مدل جراحی در انتخاب پزشک دقت کنید زیرا این یکی روش حساس است و اگر با تجربه بودن پزشک انجام شود می تواند باعث مشکلات تنفسی در افراد شود. تغییر سایز زیاد بینی و فاصله زیاد بین بینی و لب باعث خوکی شدن بینی می شود و می تواند مشکلات تنفسی به وجود بیاورد.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

جراحی بینی نیمه فانتزی یکی از روش های جراحی بینی است که بیشتر خانم ها خواستار این نوع جراحی هستند زیرا در این نوع مدل بینی هر دو ویژگی و خصوصیت های روش های بالا وجود دارد یعنی شما یک بینی طبیعی با کمی قوس روی بینی دارید.

آموزش چسب زدن بینی

چسب زدن بینی مراحلی دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

مرحله اول :

برای چسب زدن به بینی در مرحله اول باید نسبت به انتخاب چسب مناسب باید دقت کنید و نوار چسب های کاغذی که عرض یک تا یک و نیم سانتی متری دارند گزینه خوبی هستند. انواع مختلفی از چسب بینی در بازار وجود دارد که جنس، رنگ، سایز و کیفیت آن ها با هم فرق دارد.

مرحله دوم :

در این مرحله باید پوست صورت خود را با آب و صابون بشویید و با پنبه الکلی تمیز کنید و بعد از 10 دقیقه مکث و خشک شدن پوست چسب را بزنید.

مرحله سوم :

در این مرحله با در نظر داشتن سایز بینی باید چسب ها را در ابعاد 6 تا 8 قطعه3 تا 4 سانتی متری و 2 قطعه 10 تا 12 سانتی متری برش دهید.

مرحله چهارم :

باید در برابر آینه بایستید و از قسمت فوقانی بینی شروع به چسباندن 3 تا 4 تکه از چسب های 3 تا 4 سانتی متری بر روی بینی کنید طوری که بخشی از هر قطعه چسب در زیر چسب بعدی قرار بگیرد و بعد از آن هر قطعه چسب را باید به میزان مختصری فشار دهید تا به خوبی فیکس شود. حال چسب10 تا 12 سانتی متری را به شکل حرف U لاتین از قسمت وسط در بخش زیرین بینی قرار داده و بچسبانید و طرفین چسب را به سمت بالا هدایت کنید و آن را ثابت کنید و قطعه چسب بعدی که با این ابعاد بریده بودید را روی همین چسب بزنید. دوباره از قسمت تحتانی بینی به سمت بالا و در عرض بینی تکه چسب های 3 تا 4 سانتی متری باقیمانده را بچسبانید و مثل قبل قسمتی از هر قطعه چسب را در زیر چسب بعد پنهان کنید و در آخر آن ها را برای فیکس شدن به آرامی فار دهید.

اقدامات بعد از جراحی بینی

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شود :

 • برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید زیرا این کار نیاز به نفس بیشتر دارد که به بینی شما فشار بیشتری وارد می کند.
 • بعد از جراحی بینی باید به صورت درازکش استراحت کنید طوری که سر بالاتر از شانه قرار بگیرد.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید.
 •  هنگامی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارید با دهان نفس بکشید.
 • هنگامی که بینی شما پانسمان دارد ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • سعی کنید برای بروز احساسات کمتر فشار وارد کنید به آرامی بخندید.
 • هنگامی که بینی شما دارای پانسمان است برای حمام کردن ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • تا 1 ماه بعد از عمل بینی از عینک استفاده نکنید. استفاده از عینک به بینی شما فشار وارد می کند زیرا امکان دارد روی شکل بینی شما تاثیرگذار باشد.
 • روش صحیح چسب زدن به بینی را از پزشک بپرسید. درست چسب نزدن بینی باعث بد حالت گرفتن و کج شدن آن می شود.
 • حتما روی تخت دراز بکشید و سرتان را بالاتر از شانه قرار دهید زیرا این کار باعث کاهش خونریزی می شود.

اقدامات بعد از جراحی بینی 

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام جراحی بینی بزنید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله آموزش چسب زدن بینی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره آموزش چسب زدن بینی در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
جراحی بینی عروسکی
نوشتهٔ بعدی
بهترین جراح بینی گوشتی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست