امروزه عمل بینی یکی از پرطرفدارترین عمل‌ها است. بینی یکی از مهمترین اعضای صورت است که باعث زیبایی در صورت می‌ شود و اعتماد به نفس افراد را چند برابر می‌ کند افراد برای اینکه زیبایی و جذابیت بیشتری داشته باشند دست به عمل بینی می زنند. بسیاری از افراد به دلایلی مانند انحراف بینی، ظاهر نامناسب، داشتن پولیپ دست به عمل می زنند که برای رهایی از این مشکلات می توانند بینی خود را عمل کنند. عمل کردن بینی به جز اینکه مزایایی دارد می تواند عوارضی هم داشته باشد که ما در این مقاله سعی داریم شما را با عوارض عمل بینی آشنا کنیم.

عمل بینی چیست

عمل بینی یا رینوپلاستی یکی از عمل های زیبایی است که طرفدار زیادی پیدا کرده است و برای زیباسازی بینی و رفع ایرادات انجام می شود. تعداد زیادی از افراد که جراحی بینی انجام می دهند برای زیباتر شدن و اعتماد به نفس بیشتر این کار را انجام می‌دهند. عمل بینی می‌تواند انحراف، پولیپ، شکستگی، کج بودن و سیپتوم بینی را درمان کنند.

عمل بینی چیست
عمل بینی می تواند چه تاثیراتی در ظاهر افراد بگذارد ؟ عمل بینی برای زیبایی چهره و رفع بیماری های مربوط به بینی انجام میشود. عمل بینی می تواند باعث تغییر سایز بینی از بین رفتن نعوظ بینی تغییر سایز در سوراخ های بینی و باعث تغییر ظاهر بینی های گوشتی استخوانی و باعث از بین رفتن انحراف و پولیپ بینی شود.

انواع عمل بینی

بینی‌ها بر اساس پوست و غضروف می‌تواند به دو دسته بینی استخوانی و بینی گوشی تقسیم شوند.
بینی استخوانی : بینی استخوانی از لحاظ ظاهر دارای قوز، غضروف و بافت های استخوانی مستحکم و پوست نازکی است که استخوان بینی قابل لمس است. طراحی این نوع بینی ها به دلیل اینکه دارای ویژگی‌هایی برای جراحی هستند نتیجه‌های مورد رضایت و مطلوبی را به همراه دارند. نتیجه جراحی بینی استخوانی می‌تواند بینی فانتزی یا عروسکی باشد.
بینی گوشتی : بینی های گوشتی از لحاظ ظاهر فرم نوک بینی گرد است و ساختمان آن دارای بافت غضروف ضعیفی است و از لحاظ پوست دارای پوستی ضخیم و غدد چربی فعال در نوک بینی است به طوری که اگر پوست بینی را با دو انگشت فشار دهیم مقداری چربی خواهیم دید. برای اینکه این نوع بینی ها مانند بینی های استخوانی نتایج مطلوب داشته باشند باید با گرافت گذاری و تقویت بافت و غضروف ضعیف انجام شود. تورم در این نوع بینی ها بیشتر دیده می شود و نتیجه جراحی در این نوع بینی ها به فرم طبیعی می باشد‌.
بینی ترکیبی : بینی های ترکیبی، ترکیبی از بینی های گوشتی و استخوانی هستند این دسته از بینی ها علاوه بر داشتن قوز روی پل بینی در قسمت نوک بینی مانند بینی های گوشتی حالت پهن و پوستی ضخیم دارند‌. جراحی این نوع بینی ها هرجا که پوست بینی ضخامت کمتری داشته باشد و بافت غضروف مقاوم تری داشته باشند موفقیت‌ آمیز تر است.

سن مناسب برای جراحی بینی چه سنی است ؟تغییرات در ظاهر و صورت در سن بلوغ دیده می‌شود که این تغییرات باعث می‌شود افراد احساس نازیبایی کنند و به دنبال انجام عمل‌های زیبایی باشند به همین دلیل عمل بینی در نوجوانان بیشتر دیده می شود. اما سن مناسب برای عمل بینی زمانی است که بینی به اندازه کافی رشد کرده باشد. سن مناسب برای عمل بینی در دختران سن ۱۵ سالگی و در پسران ۱۷ سالگی است. اگر می خواهید نتیجه مناسبی در انجام عمل بینی داشته باشید باید بعد از بسته شدن ضخامت رشد بین این کار را انجام دهید.

مدل های عمل بینی

مدل های عمل بینی به سه دسته تقسیم می‌شود که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.
عمل بینی طبیعی : این نوع عمل بینی برای از بین بردن عیب های ظاهری و برای حفظ کردن ظاهر طبیعی بینی انجام می شود. این عمل بینی بیشتر در آقایان دیده می‌شود. در عمل بینی طبیعی شکل بینی فرد از حالت قوز دار یا گوشتی خارج می‌شود و به اندازه عمل بینی فانتزی کوچک نمی شود.
عمل بینی فانتزی یا عروسکی : این نوع عمل با هدف کوچکتر کردن سایز بینی انجام می‌شود که به این نوع عمل بینی فانتزی می‌گویند در این نوع عمل پزشک باید متخصص و با تجربه باشد. کوچک شدن سایز بینی می تواند مشکلات تنفسی را به وجود بیاورد و تغییر سایز و بالا رفتن نوک بینی باید با تغییر زاویه بین بینی و لب هماهنگی داشته باشد که اگر این تغییر زاویه زیاد باشد بینی حالت خوکی گرفته و مشکلات تنفسی را هم به وجود می آورد.
عمل بینی نیمه فانتزی : عمل بینی نیمه فانتزی ویژگی و خصوصیات عمل بینی طبیعی و فانتزی را دارد. این عمل بینی در بین خانم‌ها بیشتر است و خواهان زیادی دارد. در این نوع عمل بینی شما بسیار طبیعی به نظر می‌رسد نه به شکل فانتزی مصنوعی و سربالا عروسکی می‌شود.

اقدامات قبل از عمل بینی

 • از قرص های که باعث رقیق شدن خون می شود خودداری کنید.
 • از مصرف سیگار، قلیان و مصرف الکل پرهیز کنید.
 • قبل از عمل سعی کنید که سرما نخورید زیرا درصورت سرما خوردگی باید دو هفته عمل را به تاخیر بیندازید.
 • ۸ ساعت قبل از عمل چیزی نخورید زیرا باید ناشتا باشید.
 • قبل از عمل آزمایش و مدارک پزشکی خود را به همراه داشته باشید.

اقدامات قبل از عمل بینی
اقدامات بعد از عمل بینی

 • بعد از عمل بینی سعی کنید از کمپرس یخ برای کاهش کبودی و تورم استفاده کنید.
 • سعی کنید از مصرف غذاهای جوییدنی خودداری کنید و از مایعات بیشتر استفاده کنید.
 • با دهان باز عطسه و سرفه نکنید.
 • از فین کردن بعد از ۳ هفته خودداری کنید.
 • از فعالیت و ورزش های سنگین اجتناب کنید.
 • موقع استراحت و خواب چند بالشت زیر سر خود بگذارید.
 • از خوردن نمک و غذاهای شور پرهیز کنید زیرا باعث تورم زیاد می شود.

یک جراح بینی متخصص دارای چه ویژگی هایی است ؟ عمل بینی عملی است که به ظرافت و دقت زیادی نیاز دارد. شما می توانید با کمک گرفتن از افرادی که این کار را انجام داده اند و دیدن نمونه کارهای پزشک ‌می توانید یک پزشک خوب و ایده آل را انتخاب کنید. در انتخاب پزشک دقت کنید زیرا زیبایی صورت در کنار تنفس درست شرط بسیار مهمی است. تنفس با کمک بینی بعد از عمل اگر به درستی انجام نشده باشد بسیار سخت است پس در هنگام انتخاب پزشک بسیار دقت کنید.

انواع روش های انجام جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش باز و روش بسته انجام می‌ شود که در ادامه با این روش‌ها بیشتر آشنا می شویم.

عمل بینی به روش بسته : در این روش چند شکاف کوچک داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود تا بتواند پوست را از روی استخوان و غضروف کنار بزند و اقدامات لازم را انجام دهند. دید پزشک در این روش بسیار محدود است و دسترسی محدود تری به قسمت های مختلف دارد به همین دلیل انجام این روش باید توسط یک پزشک متخصص و با مهارت انجام شود تا نتیجه دلخواه برای بیماران به وجود بیاورد. از مزایای جراحی بینی به روش بسته می‌توان گفت پس از جراحی جای هیچ زخمی را مشاهده نمی کنید زیرا زخم ها داخل سوراخ های بینی هستند و در ظاهر چیزی مشخص نمی‌شود و در این روش بهبودی نسبت به بینی های دیگر بسیار سریع تر است و زمان جراحی در این روش نسبت به روش های دیگر کوتاه تر است یا حتی تورم پس از جراحی بسیار کمتر است و باعث می‌شود فرد درد کمتری را تحمل کند و از این روش برای بینی هایی که اصلاحات جزئی دارند استفاده می شود.
جراحی بینی به روش باز : در این نوع روش ها شکاف های درون و بیرون از سوراخ های بینی ایجاد می شود تا پوست به صورت کامل از روی استخوان کنار زده شود. در این روش پزشک تغییرات زیادی را می تواند بر روی استخوان انجام دهد. در این روش شکاف ها در داخل و خارج از سوراخ های بینی انجام می‌ شود و پوست به صورت کامل کنار زده می شود و پس از جراحی زخم هایی در روی بینی مشاهده می شود و در این روش زمان ‌بهبودی طولانی تر است و با درد و تورم بیشتر همراه است. از مزایای این روش غضروف به صورت کامل قابل مشاهده است که کار جراح را آسان تر می کند و تغییرات بیشتری می توان ایجاد کرد جراح با دقت بیشتری کار خود را انجام می‌دهد.

عوارض عمل بینی

جراحی بینی علاوه بر اینکه مزایایی دارد می‌تواند عوارضی هم داشته باشد که در ادامه با عوارض عمل بینی آشنا می شویم.

 • خروپف بعد از عمل بینی.
 • یکی از عوارض عمل بینی می تواند مشکل تنفسی باشد.
 • تغییر فرم و حالت بینی یکی دیگر از عوارض عمل بینی است.
 • یکی دیگر از عوارض عمل بینی این است که تیغه وسط بینی منحرف میشود.
 • نامتقارن شدن سوراخ های بینی از عوارض عمل بینی است.
 • بعد از عمل بینی ممکن است دچار خونریزی عفونت و واکنش های شدید نسبت به داروهای بیهوشی و بی حسی شوید.
 • به جا ماندن اثر زخم بعد از جراحی بینی یکی از عوارض عمل بینی است.

عوارض عمل بینی
هزینه عمل بینی چه قدر است ؟ هزینه جراحی بینی متفاوت است و این تفاوت بستگی به نوع بینی، پزشک، آزمایشات، داروها، موقعیت جغرافیایی و کلینیک داشته باشد. مثلاً ممکن است کلینیک نسبت به کلینیک‌های دیگر از نظر خدمات دهی و و یا از نظر موقعیت جغرافیایی فرق داشته باشد برای مثال کلینیک و پزشکی که در تهران عمل بینی انجام می دهند نسبت به پزشک و کلینیکی که در شهرستان عمل زیبایی انجام می دهند گران تر و پر هزینه تر باشد.

کلام آخر

قبل از انجام عمل بینی از افراد با تجربه و افرادی که قبلاً این عمل را انجام دادند و پرس و جو کنید و با اطلاعات کافی دست به انجام این کار بزنید و سعی کنید بهترین پزشک را برای انجام این عمل انتخاب کنید و راجب عمل بینی و عوارض عمل بینی اطلاعات لازم را کسب کنید. ممنون که تا ادامه مقاله عوارض عمل بینی با ما همراه بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
عمل بینی گوشتی
نوشتهٔ بعدی
عمل بینی طبیعی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست