مراقبت بعد از عمل بینی

مراقبت بعد از عمل بینی

در این مقاله سعی داریم در ارتباط با مراقبت بعد از عمل بینی صحبت کنیم. یکی از دغدغه های ذهنی خیلی مهم مردم تصمیم به تغییر شکل بینی شان است، شرایطی است که بعد از عمل انتظارش را می کشند. این که چه مواردی در فعالیت های روزمره باید رعایت کنند و از چه کارهای اجتناب کنند تا دوره بهبود بعد از عمل بینی را با سرعت بیشتر و خیال راحتتری سپری کنند. شاید شما هم مشتاق باشید نتایج جراحی زیبایی بینی بلافاصله بعد از عمل مشاهده کنید. لازم به ذکر است باید تمامی مراقبت های قبل از جراحی بینی و بعد از جراحی بینی که بسیار مهم هستند به همین دلیل دستوالعمل های زیر برای آمادگی شما برای عمل جراحی زیبایی بینی و نیز به منظور پاسخ به سوالاتی که امکان دارد در این موارد داشته باشید، طراحی شده است. باید به این نکته نیز توجه داشت که استفاده از چسب بینی بعد از جراحی بسیار حائز اهمیت است. عمل بسته بینی تکنیکی است که در آن اصلاحات و تغییر شکل‌های بینی از داخل بینی انجام می‌شود، تا دیگر نیازی به ایجاد برش در قاعده بینی نباشد.

انواع عمل بینی

عمل بینی استخوانی: بینی های استخوانی از لحاظ ظاهری دارای برآمدگی و قوز می باشند و از لحاظ بافت و غضروف مقاوم و از لحاظ پوستی دارای پوست نازکی هستند. جراحی بینی استخوانی دارای نتیجه های مطلوبی می باشد و غالبا برای برداشتن قوز بینی انجام می شوند. بینی های استخوانی جزو ایده آل ترین بینی ها برای انجام عمل زیبایی بینی هستند چرا که بافت و غضروف مقاومی دارند خوب فرم خواهند گرفت و با داشتن پوست نازک ظرافت کاری هایی که روی بینی انجام شده است بعد از عمل بینی قابل مشاهده است.

عمل بینی گوشتی: مشخصه بارز بینی گوشتی داشتن حالت پهن و افتاده نوک بینی است و بافت و غضروف ضعیفی دارد و از لحاظ پوستی بینی گوشتی پوست ضخیم با غدد چربی فعال دارد. عمل بینی گوشتی از پیچیده ترین انواع عمل های جراحی بینی حساب می شود و برای موفق آمیز بودن آن باید به بهترین جراح بینی گوشتی مراجعه نمایید تا با تقویت بافت و غضروف ضعیف جراحی بینی را به نحوی انجام دهد که نتیجه مطلوب و غیر قابل بازگشتی را ایجاد نماید.

انواع عمل بینی

چه افرادی جراحی بینی را انجام می دهند ؟

عمل جراحی بینی در سال های گذشته طرفداران زیادی را برای خود پیدا کرده است که این عمل جراحی شایع در ایران هم خانم ها و هم آقایان را به خوب جذب کرده است ، افرادی که به صورت مادرزادی با مشکلات ظاهری بینی خود مواجه می باشند و یا افرادی که بر اثر حادثه دچار شکستگی بینی شده اند برای بهبود ظاهر بینی خود با مراجعه بهترین پزشک جراح بینی این عمل جراحی را انجام می دهند ، این عمل جراحی برای رفع موارد زیر کاربرد زیادی دارد:

 • از بین بردن قوز بینی
 • رفع کجی بینی
 • درمان افتادگی نوک بینی
 • کوچک نمودن بینی
 • شکل دادن به بینی
 • رفع پهن بودن نوک بینی

مراقبت بعد از عمل بینی

در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید:

به طور کلی هر عمل جراحی حتی یک عمل ساده با ورم و بافت اطراف ناحیه تحت عمل جراحی همراه می باشد ، میزان ورم نوک بیمی از فردی به یک فرد دیگر کاملا متفاوت می باشد ، اگر بینی هم از داخل و هم از خارج تحت عمل جراحی قرار بگیرد و همچنین اگر عمل جراحی بینی برای بهبود تنفسی فرد انجام شده باشد میزان ورم نیز بیشتر می شود ، برای کمک به کاهش هر چه سریع تر ورم صورت انجام دادن مراقبت های بعد از عمل بینی می باشد که در ادامه شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد :

 • بعد از انجام عمل جراحی بینی تا جایی که می توانید سر خود را بالا نگه دارید و حداقل به مدت 2 هفته بعد از انجام عمل جراحی هنگام خواب سر خود را بالاتر از سطح بدن خود نگه دارید و برای دراز کشیدن دو بالش زیر سر خود قرار دهید .
 • در زمان استراحت خود بر روی بینی و نواحی میانی صورت از کمپرس های استفاده کنید ، کمپرس های یخ فقط در 48 ساعت اول بعد از عمل جراحی بینی برای کاهش ورم خود و کبودی بعد از عمل جراحی بینی بسیار موثر می باشد و بعد از گذشت دو روز از کمپرس های یخ برای کاهش درد و ناراحتی بعد از عمل به کار می رود .
 • از خم شدن و یا بلند کردن وسیله های سنگین به مدت دو روز حتما خودداری نمایید ، انجام این کار ها علاوه بر تشدید تورم فشار خون را کمی بالا می برد و احتمال خونریزی را افزایش می دهد .
 • بینی خود را از هر ضربه و یا هر آسیبی کاملا حفظ نمایید .
 • به مدت 4 هفته بعد از انجام عمل جراحی بینی مراقبت بعد از عمل بینی را بسیار جدی بگیرید و از قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض نور خورشید حتما خودداری نمایید تا از خطر به وجود آمدن هایپرپیگمنتاسیون جلوگیری شود ، با این حال در صورتی که فرد هر روز از کرم های ضد آفتاب حتما استفاده نمایید و می توانید به طور عادی زیر نور خورشید قرار بگیرید ، در طول تابستان با مصرف کرم های ضد آفتاب در هر 2 ساعت یک بار تجدید کنید تا از سوختگی پوست بینی ناشی از خورشید کاملا جلوگیری کنید.
 • بعد از شستن موهای خود برای خشک نمودن موهای خود فقط از سشوار های دستی استفاده کنید و از نشستن زیر خشک کن هایی که معمولا در آرایشگاه ها استفاده می شود حداقل به مدت 2 هفته جلوگیری کنید .
 • از خیس شدن پانسمان بینی خود در مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی حتما جلوگیری کنید و اگر هم پانسمان شما خیس شد آن را به آرامی خشک کنید ، همچنین پانسمان بینی شما در حالت عادی خود باز نمی شود و در صورت شل شدن پانسمان آن را بلافاصله به پزشک خود مراجعه فرمایید .

مراقبت بعد از عمل بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • دو هفته قبل از جراحی بینی از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خودداری نمایید.
 • به مدت دو هفته از داروهایی از قبیل آسپرین و بروفن که موجب اختلال در انعقاد خون خواهند شد، خودداری نمایید.
 • شب قبل از جراحی شام سبک میل نمایید و حدود 6 الی 8 ساعت چیزی نخورید تا زمان جراحی زیبایی بینی معده خالی باشد.
 • چنانچه بیماری خاصی دارید یا حتی به داروی خاصی حساسیت دارید جراح بینی خود را مطلع سازید.
 • در صورتی که طی یکسال گذشته عمل جراحی انجام داده اید جراح بینی خود را مطلع سازید.
 • روز جراحی بینی خانم ها باید بدون لاک ناخن و حتی ناخن مصنوعی و بدون داشتن آرایش مراجعه نمایند.
 • آقایان نیز قبل از زمان تعیین شده عمل جراحی بینی توصیه می شود که ریش و سبیل خود را اصلاح نمایند.
 • قبل از مراجعه یا شب قبل از جراحی بینی استحمام نمایید.
 • در صورتی که از لنز چشمی استفاده می نمایید قبل از جراحی بینی آن را خارج کنید.
 • در روز جراحی بینی لباس راحتی که دارای دکمه از جلو باشد تن کنید تا هنگام تعویض لباس با بینی تماسی نداشته باشد.
 • یک ساعت قبل از زمان معین شده با یک یا دو همراه به کلینیک مراجعه نمایید.

در ادامه شما را با دیگر مراقبت بعد از عمل بینی آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

 • به مدت یک هفته بعد از انجام عمل جراحی بینی استخوانی از بالا کشیدن بینی خود و یا همان تلاش برای کشیدن هوا به زور در داخل بینی خود حتما خودداری نمایید ، این را باید بدانید که بالا کشیدن بینی احساس گرفتگی را در شما بر طرف نمی کند بلکه آن را تشدید می کند به دلیل این که این کار مکش به وجود آمده در بینی ، ورم بیشتری را در بینی شما ایجاد می کند .
 • به مدت دو هفته بعد از عمل جراحی بینی از فین کردن بینی خود جدا خودداری کنید ، انجام این کار می تواند باعث خونریزی در بینی شما شود ، طی هفته های دوم می توانید فین کند ، برای تمیز نمودن سوراخ های بینی خود می توانید اسپری سالین را مورد استفاده خود قرار دهید ، این یک اسپری است و آن را می توانید حتی بدون تجویز پزشک نیز از داروخانه های اطراف تهیه فرمایید .
 • از خاراندن سوراخ های بینی خود توسط هر دستمالی و یا با دستتان پرهیز کنید . انجام این کار در کنار بیشتر شدن تورم در بینی شما باعث عفونت ، تغییر شکل غضروف و یا خونریزی در بینی شما می شود ، اگر ترشحات بینی ادامه پیدا کرد می توانید از گاز های رول شده درون بینی خود استفاده کنید .
 • ممکن است که درون بینی شما و اطراف سوراخ های بینی شما خشک شده باشد و یا زخم بینی شما کاملا ایجاد شده باشد و با استفاده از هیدروژن پراکسید و یا آب اکسیژنه باید این ناحیه را کاملا تمیز کنید .
 • اگر بخیه های موجود در بینی شما جذب شد آن را روزی 4 بار با هیدروژن پراکسید تمیز کنید و بر روی بخیه ها آکوافور یا وازلین بمالید. بخیه های داخل سوراخ های بینی را توسط آکوافور مرطوب نگه دارید. پس از تمیز کردن این ناحیه با هیدروژن پراکسید، با استفاده از گوش پاک کن آکوافور را به بخیه ها بمالید. این کار باید روزی 4 بار تکرار شود. انجام منظم این کار باعث می شود بخیه ها و زخم های داخل بینی نرم بمانند و در نتیجه شما احساس راحتی خواهید داشت.

اقدامات قبل از جراحی بینی

جراح های برتر جراحی بینی

یک پزشک جراح بینی خوب باید سلامت فرد را بدون در نظر گرفتن مسئله های مالی خود اولویت کار خود را قرار می دهند. برای انتخاب بهترین جراح بینی خوب می توانید به مطب های مختلفی مراجعه کنید و نمونه ایی از عمل های موفق جراحان را ببینید و با بیماران قبلی پزشک جراح که در زمان های مختلف به مطب مراجعه فرمایید و میزان رضایت از نتیجه عمل جراحی بینی افراد را مورد بررسی قرار دهید. یک پزشک جراحی بینی خوب افراد خود را در جریان تغییرات در زمان عمل جراحی بینی قرار می دهد و توصیه های قبل و بعد از عمل جراحی بینی را به آن ها اطلاع می دهد ، پزشک جراح دیدگاه کلی از نتیجه عمل جراحی بینی خود را در اختیار فرد بیمار قرار می دهد تا با دید باز تر و آگاهانه عمل جراحی بینی را انجام می دهد ، بهترین جراح بینی به خواسته و سلیقه فرد بیمار احترام می گذارد و بهترین روش عمل جراحی را برای عمل جراحی بینی خود انتخاب می کند که زیبایی و حفظ تناسب بین اجزای بینی عملکرد طبیعی بینی را اولویت قرار می دهد . یک پزشک جراح با تجربه توانایی انجام انواع جراحی بینی استخوانی و بینی گوشتی را دارد و عمل جراحی بینی را با حفظ اسکلت و ساختار بینی و تقویت غضروف بینی انجام می هد تا نتیجه جراحی بینی به مدت طولانی ماندگار باشد ، بهترین پزشک جراحی بینی در عمل جراحی بینی اندازه ظاهر بینی را مناسب با استخوان بندی صورت فرد و آناتومی ساختاری صورت افراد تغییرات لازم را می دهد و زاویه بین لب بالا و بینی را به گونه ای ایجاد می کنند که با دیگر اجزای صورت همخوانی داشته باشید.

معیار های جراح بینی خوب

در عمل جراحی بینی هدف فقط و فقط کوچک نمودن بینی افراد نمی باشد ، پزشک جراح باید موارد زیر را در رینوپلاستی در نظر بگیرد :

 • از بین بردن افتادگی های نوک بینی و عیب های آن
 • دقت در عمل جراحی بینی و عدم آسیب رساندن به عصب بویایی
 • کوچک نکردن بیش از حد سوراخ های بینی افراد
 • حفظ استاندارد های زیبایی: بیش از اندازه کوچک نکردن بینی یا سر بالا نکردن آن (به اصطلاح مدل خوکی بینی)
 • تقویت بافت های بینی و عدم کاهش بافت های پشت بینی

معیار های جراح بینی خوب

جراحی بینی چه مزایایی دارد ؟

جراحی بینی مانند سایر جراحی ها دارای مزایا و معایبی است که به مزایا جراحی بینی می پردازیم.

 • بهبود تنفس از بینی
 • بهبود روابط اجتماعی و افسردگی
 • بهبود حالات خلقی و انرژی مثبت
 • دستیابی به بینی خوش فرم و مناسب صورت
 • نشان دادن زیبایی‌های دیگر اجزا صورت

کلام آخر

قبل از انجام جراحی بینی درباره مراقبت های بعد از جراحی بینی اطلاعات کافی کسب کنید و از پزشک متخصص مشورت بخواهید. ممنون که تا ادامه مقاله مراقبت های بعد از جراحی بینی همراه ما بودید. انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید و در صورت داشتن هرگونه سوال با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

نوشتهٔ پیشین
بهترین دکتر عمل بینی
نوشتهٔ بعدی
هزینه عمل بینی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست