مراحل چسب زدن بینی

مراحل چسب زدن بینی

ما در این مقاله قصد داریم درباره مراحل چسب زدن بینی با شما صحبت کنیم. بعد از برداشتن گچ از روی بینی، باید از چسب بینی استفاده کرد. چسب تاثیر بسیاری در کاهش تورم بعد از جراحی دارد و باید به مدت 3 ماه استفاده شود. امروزه با پیشرفت علم و به وجود آمدن تکنیک های نوین جراحی، عمل زیبایی بینی بیشتر از گذشته خواهان دارد. افرادی که از ظاهر بینی خود راضی نیستند و مشکل تنفسی دارند می توانند به متخصص زیبایی مراجعه کنند. لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا در مورد مراحل جراحی و مراقبت های بعد از جراحی با شما صحبت کنیم.

عمل رینوپلاستی

رینوپلاستی همان جراحی زیبایی بینی است که توسط متخصص زیبایی یا متخصص گوش و حلق و بینی انجام می شود. در جراحی زیبایی بینی، علاوه بر اصلاح ناهنجاری های ظاهری، مشکلات تنفسی و انحراف تیغه بینی هم بر طرف می شود. در جراحی رینوپلاستی جراح هر نوع تغییری که احتیاج باشد انجام می دهد مانند:

 • اصلاح تیغه میانی بینی
 • رفع شکستگی های بینی
 • متقارن کردن پره های بینی
 • قوس دادن به بینی
 • کوتاه کردن بینی های بزرگ

 خطرات جراحی زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی برای بعضی از افراد می تواند بسیار خطرناک باشد و توصیه جراحان این است، افرادی که این مشکلات را دارند عمل زیبایی بینی انجام ندهند. از جمله این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افرادی که به علت مشکلات روانی از ظاهر خود راضی نیستند و مشکل بدریخت انگاری دارند.
 • افرادی که از عمل قبلی آن ها کمتر از یک سال گذشته است.
 • افرادی که بیماری هموفیلی یا مشکل انعقاد خون دارند.
 • خانم های باردار و خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها گذشته است.
 • کسانی که مبتلا به چاقی شدید هستند.
 • ورزشکارانی که به صورت حرفه ای ورزش هایی مانند کشتی، بوکس و تکواندو انجام می دهند.

 خطرات جراحی زیبایی بینی

 افرادی که می توانند عمل زیبایی بینی انجام دهند

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی همه ی افراد می توانند بدون ترس، عمل زیبایی انجام دهند. برخی از افراد به صورت مادرزادی با مشکل انحراف تیغه بینی متولد می شوند و برخی دیگر در حادثه ای  ضربه ای محکم به بینی آن ها وارد می شود و بینی دچار شکستگی و انحراف می گردد. برای انجام عمل موفقیت آمیز و بدون خطر باید مواردی رعایت شود که بسیار مهم است در ادامه مقاله به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم.

بیماری زمینه ای: افرادی که بیماری زمینه ای دارند و بیماری آن ها کنترل شده است، با اجازه پزشک خود می توانند عمل بینی انجام دهند.

سن مناسب برای جراحی بینی: برای یک عمل زیبایی با نتیجه مطلوب و بدون بازگشت، باید در سنی اقدام به عمل شود که صفحات رشد بسته شده باشد. صفحات رشد در دختران در سن 16 سالگی بسته می شود و پسران در سن 18 سالگی. بهتر است جراحی تا این سن انجام نشود زیرا احتمال برگشت بینی بسیار است. بهتر است برای گرفتن یک نتیجه عالی از عمل جراحی زیبایی بینی تا سن 18 سالگی صبر کنید تا بعد از عمل بینی تغییر شکل ندهد. برخی از جراحان عمل زیبایی برای افراد زیر 18 سال انجام نمی دهند.

به طور کلی افرادی که می خواهند عمل زیبایی انجام دهند 2 دسته هستند: دسته اول کسانی که مشکل داخلی ندارند و فقط از ظاهر بینی خود ناراضی هستند. دسته دوم افرادی که علاوه بر ناهنجاری ظاهری، مشکل داخلی هم دارند.

انواع روش های جراحی زیبایی بینی

امروزه جراحی های زیبایی به دو روش انجام می شود: جراحی به روش باز و جراحی به روش بسته.

جراحی به روش باز: جراحی زیبایی بینی به روش باز از گذشته تا به امروز انجام می شود و طرفداران خاص خود را دارد. در این روش از جراحی، متخصص زیبایی یک برش کوچکی بین حفره های بینی ایجاد می کند. پوست بینی را از استخوان بینی جدا می کند تا به ساختمان بینی دسترسی کامل داشته باشد و بتواند ناهنجاری ها و شکستگی های بینی را اصلاح نماید.

جراحی بینی به روش بسته: در این جراحی که چند سالی است انجام می شود، هیچ برشی بر روی قسمت بیرونی بینی زده نمی شود و تمام برش ها در داخل بینی است. بینی همه افراد را می توان به روش بسته جراحی کرد و محدودیتی ندارد.

انواع روش های جراحی زیبایی بینی

جراحی به روش باز بهتر است یا بسته؟

برای جواب این سوال باید به طور جداگانه مزیت جراحی به روش باز و روش بسته را بگوییم تا بتوانید با توجه به شرایط خود و میزان ناهنجاری بینی یک روش را انتخاب کنید.

مزیت جراحی به روش باز:  در این روش به علت دسترسی کامل جراح به ساختمان بینی، ناهنجاری ها راحت تر اصلاح می شود.

 مزیت جراحی به روش بسته: در این روش هم جراح می تواند ناهنجاری ها را اصلاح کند و دلیلی بر دسترسی کم جراح به بینی ندارد. جراحی که در زمینه عمل بینی به روش بسته مهارت دارد هر نوع ناهنجاری را می تواند اصلاح کند فقط باید جراح مناسب را انتخاب کنید. در این روش کبودی و تورم کمتر از جراحی به روش باز است.

شناخت انواع بینی

قبل از جراحی زیبایی باید تشخیص بدهید که بینی شما جزء کدام دسته است. به طور کلی بینی ها به دو دسته بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم می شوند.

بینی استخوانی: بینی استخوانی دارای چند ویژگی است که برای تشخیص آن می توانید به این نکات دقت کنید.

 1. دارای قوز استخوانی در قسمت تیغه بینی
 2. پوست نازک روی بینی
 3. غضروف قوی

بینی گوشتی: پوست ضخیم و چرب، پهنای پره های بینی زیاد و غضروف بینی ضعیف است.

شرایط انتخاب بهترین جراح زیبایی بینی

انتخاب جراح بینی مناسب از مهمترین عوامل برای گرفتن نتیجه رضایت بخش از عمل  زیبایی است. جراحی زیبایی بینی از پر طرفدارترین جراحی ها در تمام دنیاست و جراحان با تجربه و با دانش بسیاری در این زمینه وجود دارد. بنابراین باید قبل از عمل، جراح مناسبی را پیدا کنید زیرا در غیر این صورت، سلامتی و زیبایی خود را به خطر انداخته اید و پشیمانی بعد از عمل بی فایده است و می تواند هزینه های بسیاری برای عمل ترمیم بینی برای شما داشته باشد. یک جراح زیبایی بینی ویژگی های زیر را دارد:

 1. تخصص در زمینه جراحی زیبایی
 2. تخصص گوش و حلق و بینی
 3. تجربه و مهارت کافی در زمینه جراحی بینی
 4. نمونه عمل های انجام شده با موفقیت بالا

شرایط انتخاب بهترین جراح زیبایی بینی

مدل های جراحی مختلف بینی

انتخاب مدل مناسب بینی، مهم ترین بخش عمل زیبایی بینی است. قبل از جراحی باید مشخص کنید که چه مدل بینی می پسندید و پزشک چهره شما را بررسی کند و نظر نهایی را بدهد. به طور کلی مدل های بینی به 3 دسته تقسیم می شود:

 • بینی با نتیجه عروسکی(فانتزی)
 • بینی با نتیجه نیمه عروسکی(نیمه فانتزی)
 • بینی با نتیجه طبیعی

جراحی بینی عروسکی: این مدل جراحی زیبایی در گذشته طرفداران بسیاری داشت و دختران جوان تقاضای بینی با نتیجه عروسکی داشتند. در این جراحی، پزشک بینی را بیش از حد کوچک و قوس دار می کند و به اصطلاح به آن بینی فانتزی یا عروسکی می گویند.

جراحی بینی طبیعی: در این جراحی بینی به روش تکنیک های نوین و با کمترین تغییرات به روش کاملا طبیعی عمل می شود. هدف افراد از جراحی بینی به روش طبیعی فقط رفع قوز استخوانی و مشکلات تنفسی است و تغیرات دیگر مانند قوس زیاد و کوچک کردن بینی در این روش انجام نمی شود.

جراحی زیبایی برای بزرگ کردن بینی

اکثر جراحی های زیبایی بینی که در تمام دنیا انجام می شود برای کوچک و جمع کردن بینی است. اما عده ی بسیار کمی وجود دارند که به صورت مادر زادی و یا در اثر عمل جراحی نادرست بینی آن ها بسیار کوچک شده است. این افراد می توانند برای بزرگ کردن بینی و ایجاد تناسب بین اجزای دیگر صورت اقدام به بزرگ کردن بینی نمایند. این جراحی با پیوند غضروف و استخوان همراه است. در جراحی افزایشی جراح برای رفع کوچک بودن بینی از غضروف گوش یا استخوان دنده و پشت آرنج استفاده می کند. برداشتن استخوان از این قسمت ها هیچ آسیبی به سلامت فرد نمی زند.

فواید جراحی زیبایی بینی

امروزه به علت پیشرفت علم در زمینه جراحی بینی و به کار گرفتن تکنیک های نوین جراحی، افراد بسیاری خواهان جراحی زیبایی هستند. بر خلاف گذشته امروزه خطرات عمل زیبایی بسیار کم شده و فواید آن بسیار است. در ادامه مقاله به چند نمونه از فواید جراحی زیبایی بینی می پردازیم.

 • ایجاد زیبایی بیشتر در چهره
 • افزایش اعتماد به نفس 
 • برطرف شدن مشکلات تنفسی: مشکل تنفسی در بیماران می تواند مادرزادی باشد یعنی در زمان تولد، تیغه بینی انحراف داشته باشد و با گذشت زمان این انحراف شدت یابد و هم می تواند بر اثر سانحه ای ایجاد شود. اگر انحراف تنفسی برطرف نشود فرد ناچار است در زمان خواب دهان خود را باز بگذارد که تنفس دهانی در طولانی مدت باعث پوسیدگی دندان ها می شود.

فواید جراحی زیبایی بینی

 اقدامات قبل از جراحی زیبایی بینی

انتخاب جراح متخصص : برای گرفتن نتیجه رضایت بخش از عمل بینی خود باید در انتخاب جراح دقت کنید.

مشاوره قبل از جراحی بینی چند جراح را انتخاب کنید و به مطب آن ها مراجعه کنید و مشاوره بگیرید. همچنین می توانید از بیمارانی که در مطب هستند درباره نحوه جراحی پزشک سوال کنید و نمونه عمل ها را از نزدیک ببینید.

اقدامات قبل از عمل: انجام آزمایش برای عمل جراحی بسیار مهم است. جراح باید از وضعیت سلامتی شما اطلاعات کافی داشته باشد. این آزمایش ها شامل موارد زیر می باشد،

 1. آزمایش کامل خون و ادرار
 2. تشخیص هپاتیت و دیابت
 3. عدم بارداری در بانوان
 4. میزان کم خونی
 5. مشکل انعقاد خون
 6. HIV
 7. سی تی اسکن، نوار قلب، الکتروکاردیوگرافی، رادیولوژی قفسه سینه و سی تی اسکن داخل بینی

تغذیه قبل از جراحی بینی

اهمیت تغذیه در روزهای قبل از عمل بسیار مهم است. بنابراین دو هفته قبل عمل به مواردی که نام برده ایم دقت کنید.

 1. مواد غذایی سرشار از پروتئین مصرف کنید زیرا باعث ساخت کلاژن ، تقویت سیستم ایمنی و بهبود سریع زخم های ایجاد شده بعد از عمل می شود. پروتئین مورد نیاز بدن تان را می توانید از ماهی، بوقلمون، مرغ، تخم مرغ، گوشت قرمز، آجیل، ماست کم چرب و نان سبوس دار تامین کنید. مقدار مناسب مصرف پروتئین برای خانم ها 50 تا 60 گرم در روز و برای آقایان 60 تا 70 گرم در روز است.
 2. مصرف میوه سبزیجات تازه مانند کلم، اسفناج، مرکبات و فلفل سبز
 3. حدودا روزانه 6 الی 8 لیوان آب میل کنید.
 4. برای بهبود هر چه سریع تر زخم های ایجاد شده بعد از جراحی، با مشورت جراح مدتی قبل از عمل ویتامین c  مصرف کنید.
 5. از مکمل های ویتامین E ,B, K در روزهای قبل از عمل پرهیز کنید. زیرا در فرایند عمل و بهبود زخم ها اختلال ایجاد می کند.

تغذیه مناسب بعد از عمل زیبایی

تغذیه بعد از عمل بینی بسیار با اهمیت است. روز اول بعد از عمل نباید از غذاهای جویدنی استفاده کنید زیرا باعث درد و باز شدن بخیه ها می شود . بنابراین  چند روز اول فقط از مایعات و غذاهای پوره شده میل کنید.

 • برای کاهش تورم ها  و تسریع بهبودی، آناناس، موز و مکمل زینک میل کنید.
 • الکل و کافئین و سیگار مصرف نکنید.
 • دمای غذایی که میل می کنید بسیار مهم است بنابراین غذای خیلی داغ و خیلی سرد نخورید.
 • ادویه و نمک به غذا اضافه نکنید.

فواید گچ بینی یا اسپلینت

گچ بینی یا اسپلینت، بعد از اتمام جراحی زیبایی بر روی بینی قرار گرفته می شود و کمک می کند بینی تا زمان ترمیم کامل بدون حرکت بماند و به استخوان و غضروف بینی آسیب وارد نشود. دو نوع اسپلینت داخلی و اسپلینت خارجی داریم. بعد از اصلاح انحراف داخلی بینی از اسپلینت داخلی استفاده می شود تا تیغه بینی بی حرکت بماند و شکل بگیرد. از فواید گچ بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حفظ شکل بینی بعد از عمل
 2. کاهش میزان تورم و خون ریزی
 3. محافظت از بینی در برابر آسیب ها

معمولا گچ بینی بعد از 7 الی 10 روز بعد عمل برداشته می شود. همچنین اسپلینت های داخل بینی بعد 3 الی 5 روز خارج می شود.

فواید گچ بینی یا اسپلینت

کاربرد چسب بینی

بعد از برداشتن گچ از روی بینی، جراح به بینی چسب مخصوص می زند. چسب بینی به کاهش تورم بعد از جراحی کمک بسیاری می کند. همچنین باعث می شود پوست بینی سریع تر به غضروف بچسبد. مدتی که فرد باید از چسب بینی استفاده کند متفاوت است و بستگی به نوع پوست دارد. افرادی که پوست نازک دارند توصیه می شود به مدت 2 الی 3 ماه از چسب استفاده کنند و افراد با پوست ضخیم به مدت 3 الی 6 ماه از چسب استفاده نمایند.

زمان تعویض چسب بینی: هر زمان که چسب بینی کثیف و یا شل شود می توان آن را تعویض کرد. اما در حالت کلی توصیه می شود افرادی که پوست چرب دارند هر روز چسب را تعویض کنند. افراد با پوست معمولی یک روز درمیان و افراد با پوست خشک سه روز یک بار چسب بینی را تعویض نمایند.

طریقه تعویض چسب بینی: برای اینکه چسب راحت از روی بینی جدا شود. باید روی چسب را با آب گرم و صابون خیس کنید تا راحت جدا شود. توجه داشته باشید که اصلا نباید پوست بینی هنگام جدا کردن چسب بلند شود. بعد از جدا شدن چسب، پوست خود را کامل بشوید و خشک کنید و 30 الی 40 دقیقه اجازه بدهید پوست تنفس کند و مجدد به روشی که جراح به شما آموزش می دهد روی بینی چسب بزنید.

آیا عمل زیبایی بینی عوارض دارد؟

عمل زیبایی بینی همانند سایر جراحی ها می تواند عوارضی برای فرد داشته باشد. این عوارض به دلایل زیر بستگی دارد:

 1. در سن مناسب مراجعه نکرده باشید: اگر برای عمل زیبایی در سن زیر 17 سالگی و بیشتر از 40 سالگی مراجعه کنید ممکن است نتیجه جراحی مطلوب نظر شما نباشد و بینی بعد از عمل تغییر شکل بدهد.
 2. انتخاب جراحی که در این زمینه تخصص ندارد: جراحی که متخصص نیست می تواند به سلامت شما آسیب وارد کند. از جمله این آسیب ها می توان به مشکلات تنفسی و ظاهر نامتناسب بینی بعد از عمل اشاره کرد.

تاثیر جراحی زیبایی بر کاهش حس بویایی

از بین رفتن حس بویایی بعد از عمل زیبایی بینی تفکر غلطی است که بین مردم وجود دارد. بعد از عمل معمولا کمی حس بویایی کم تر می شود. اما در مواردی که جراح ماهر نباشد و یا پولیپ بزرگی در بینی وجود داشته باشد، دستکاری کردن بیش از حد سقف بینی می تواند باعث از بین رفتن حس بویایی شود که معمولا با گذشت زمان برمی گردد.

هزینه های جراحی زیبایی

هزینه های جراحی بینی کاملا متفاوت است و به دلایلی بستگی دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

نوع بینی در هزینه جراحی تاثیر دارد: معمولا پزشک برای جراحی بینی گوشتی هزینه بیشتری دریافت می کند.

میزان تجربه جراح زیبایی: جراحان با تجربه هزینه بیشتری نسبت به جراحان معمولی می گیرند.

جراحی ترمیمی: ترمیم بینی به علت این که قبلا توسط جراحی دیگر دچار تغییرات شده و ترمیم آن سخت تر است هزینه بیشتری دارد.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای مقاله مراحل چسب زدن بینی همراهی کردید. امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن سوال یا انتقاد و پیشنهاد می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
طریقه چسب زدن بینی
نوشتهٔ بعدی
بینی طبیعی بهتر است یا نیمه فانتزی؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست