تزریق کورتون به بینی

تزریق کورتون به بینی

ما در این مقاله قصد داریم درباره تزریق کورتون به بینی با شما صحبت کنیم. کورتون بعد از عمل زیبایی بینی برای کاهش تورم و التهابات استفاده می شود. کورتون ها هم به صورت تزریقی و هم به صورت خوراکی استفاده می شوند. برای کاهش تورم و درمان اسکار پوستی کورتون را مستقیما به بینی تزریق می کنند. لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا در این زمینه بیشتر صحبت کنیم.

جراحی زیبایی بینی

امروزه جراحی زیبایی بینی از پرطرفدارترین جراحی ها در زمینه زیبایی است. بینی به علت قرار گرفتن در مرکز چهره، تاثیر بسیاری در زیبایی انسان دارد و در صورتی که بینی با اجزای دیگر تناسب نداشته باشد افراد را به سمت جراحی زیبایی سوق می دهد. در جراحی بینی از روش های نوین استفاده می شود و جراح تلاش می کند بینی را با اجزای دیگر متناسب کند. از جمله کارهایی که جراح در عمل زیبایی بینی انجام می دهد عبارتند از:

 • برداشتن قوز استخوانی
 • ایجاد قوس متناسب با چهره فرد
 • متقارن کردن پره های بینی
 • جمع کردن پره ها در بینی های گوشتی
 • و در مواقعی که بینی کوچک باشد با استفاده از پیوند غضروف آن را بزرگ می کند.

تزریق کورتون به بینی

داروهای کورتیکواستروئید که با نام کورتون شناخته شده اند برای کاهش التهاب بینی بعد از عمل زیبایی استفاده می شود. در مواردی تورم بینی بسیار است و جراح تشخیص می دهد که تزریق کورتون می تواند به کمک بیاید و میزان تورم را کاهش دهد. کورتون را مستقیم به بینی تزریق می کنند تا علاوه بر کاهش تورم، در بهبود اسکار پوست هم موثر باشد. در بیشتر افراد ورم اولیه بینی بعد از 2 هفته برطرف می شود. کسانی که بینی گوشتی داشته اند معمولا میزان تورم در آن ها بیشتر است و اکثرا کورتون را به بینی های گوشتی تزریق می کنند تا نتیجه عمل بعد از 6 الی یک سال مشخص شود. تعداد دفعات تزریق کورتون متفاوت است. برخی از افراد چندین واحد کورتون تزریق می کنند در حالی که برای بعضی ها یک بار کفایت می کند.

تزریق کورتون به بینی

روش جلوگیری از تشکیل بافت اسکار بعد از عمل بینی

افرادی که بینی گوشتی دارند و پوست بینی در آن ها ضخیم است ممکن است بعد از عمل بین غضروف و پوست بینی، اسکار یا زخم تشکیل شود. اگر این زخم بزرگ باشد به بینی اجازه نمی دهد که با فرم جدید سازگاری پیدا کند در نتیجه جراح تصمیم می گیرد که با تزریق کورتون مانع رشد این زخم ها شود.

مناسب ترین زمان برای تزریق کورتون، 1 الی 2 ماه بعد از جراحی زیبایی بینی است. در حالی که برخی از پزشکان ترجیح می دهند 4 ماه از جراحی بگذرد تا اقدام به تزریق کورتون نمایند، معمولا تزریق در این زمان کم خطر است. تقریبا با گذشت 2 هفته از تزریق کورتون میزان تورم ها کم می شود.

عوارض تزریق کورتون

تزریق کورتون به بینی یک روش موثر در کاهش تورم بعد از جراحی زیبایی بینی است. اما در موارد بسیار نادر می تواند باعث ایجاد عارضه گردد.

 • آسیب به بافت های سالم
 • ایجاد فرو رفتگی و افتادگی در پوست
 • نازک شدن پوست
 • ایجاد لکه های پوستی
 • در موارد بسیار نادر باعث از بین رفتن بافت می شود.

افراد مناسب برای تزریق کورتون

به طور کلی کورتون را نمی توان به همه ی افراد تزریق کرد. فقط در صورتی که به شکل درست و اصولی تزریق شود مفید است. کسانی که ویژگی های زیر را دارند می توانند کورتون تزریق کنند:

 1. روند کاهش تورم و التهاب بسیار کند باشد.
 2. اگر در گذشته سابقه عمل بینی داشته باشد.
 3. نوک بینی پوست ضخیم داشته باشد.

افراد مناسب برای تزریق کورتون

میزان مناسب تزریق کورتون چقدر است؟

برای گرفتن نتیجه مطلوب، کورتون را 4 بار با فواصل مشخصی تزریق می کنند. بعد از تزریق 7 الی 10 روز طول می کشد تا تورم کاهش یابد. در این زمان باید داروهای دیگری که دکتر تجویز کرده مصرف کنید.

 • اولین تزریق دو ماه بعد از عمل می باشد که با غلظت 10 سی سی تزریق می شود.
 • تزریق های بعدی در صورت نیاز، 6 هفته بعد از اولین تزریق، با غلظت بیشتری تزریق می شود.

توجه: به مدت 2 هفته بعد از تزریق کورتون از چسب بینی استفاده نکنید. همچنین تزریق با غلظت بالا باعث نازک شدن پوست و تغییر رنگ می شود.

تورم پوست

تورم در اثر آسیب به یک بافت ایجاد می شود و معمولا تا 3 ماه بعد عمل باقی می ماند. عواملی که باعث ایجاد تورم می شود:

 1. برخورد خشن جراح با استخوان بینی در حین عمل
 2. در صورتی که پوست بینی با ملایمت از استخوان جدا نشود.
 3. پوست ضخیم

اگر این موارد رعایت نشود شاهد تورم بیشتر و طولانی تر خواهید بود.

برخورد خشن جراح: اگر جراح مهارت و تجربه کافی نداشته باشد نمی تواند برش های ظریف و دقیق بزند در نتیجه در جراحی بینی به روش باز و بسته باعث افزایش تورم بعد از عمل می شود.

پوست ضخیم: معمولا تورم در بینی های استخوانی کم است اما در بینی های گوشتی به علت تغییرات زیاد جراح برای کوچک کردن بینی، میزان تورم زیاد است.

تورم پوست

نقش چسب در کاهش تورم بینی

بعد از برداشتن گچ از روی بینی، برای کاهش تورم و التهابات حتما از چسب بینی استفاده می شود. چسب هم به کاهش ورم بینی اثر می گزارد و هم به شکل گیری بینی کمک می کند. چسب باید در 5 هفته اول به طور دائم استفاده شود. چسب علاوه بر کاهش تورم ها، به سریع تر چسبیدن پوست بینی به غضروف و استخوان هم کمک می کند. زمانی که پوست بینی زیر چسب در فشار باشد شروع به ترمیم و ساخت کلاژن می کند. مدت زمان استفاده از چسب در افراد مختلف متفاوت است و بنا به نوع پوست تعیین می شود. بیمارانی که پوست نازک دارند به مدت 2 ماه از چسب استفاده کنند. کسانی که پوست ضخیم تری دارند تا3 الی 4 ماه حتما استفاده نمایند. برخی از بیمارانی که پوست حساس دارند استفاده از چسب را باید کنسل کنند تا مشکل پوستی حل شود. به طور کلی تورم بینی 12 الی 18 ماه بعد از عمل برطرف می شود. 70 درصد تورم در 2 ماه اول برطرف می شود و زمان لازم برای از بین رفتن کامل تورم تقریبا 18 ماه است.

طریقه جدا کردن چسب از بینی: 

هر زمان که چسب بینی کثیف شود می توانید آن را تعویض کنید. اما به طور کلی توصیه می شود افرادی که پوست چرب دارند هر روز چسب را عوض کنند. افرادی که پوست معمولی دارند یک روز در میان و کسانی که پوست خشک دارند 3 روز یک بار چسب را تعویض کنند. برای جدا کردن چسب، ابتدا آن را با آب گرم و صابون خیش کنید تا به راحتی جدا شود. توجه داشته باشید که هنگام جدا کردن به هیچ عنوان پوست بینی بلند نشود.

طریقه انتخاب جراح مناسب

برای گرفتن نتیجه مطلوب از عمل زیبایی بینی، باید در انتخاب جراح بسیار دقت کنید. جراحی بینی برای برطرف شدن مشکلات تنفسی و ظاهری انجام می شود. بنابراین اگر پزشک مناسب نباشد می تواند هم به تنفس و هم به زیبایی شما آسیب بزند. ویژگی های یک جراح مناسب عبارتند از:

 • داشتن تخصص در زمینه جراحی زیبایی
 • تخصص در زمینه گوش و حلق و بینی
 • تجربه و مهارت کافی در زمینه جراحی بینی
 • تحقیق و انجام مشاوره قبل از عمل نزد چند جراح

شناخت روش های جراحی بینی

در گذشته عمل زیبایی بینی به روش باز انجام می شد. اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی با استفاده از روش بسته جراحان می توانند ناهنجاری های بینی را اصلاح کنند.

جراحی بینی به روش باز: در این روش از جراحی یک برش در میان حفره های بینی ایجاد می شود و جراح پوست بینی را به سمت بالا هدایت می کند و از استخوان بینی جدا می نماید. در این صورت به ساختمان بینی دسترسی کامل پیدا می کند و می تواند مشکلات داخلی و ظاهری بینی را درست نماید. در پایان عمل قسمت برش خورده بخیه زده می شود. در این روش به علت برش بافت های بیشتر در بینی، میزان تورم و کبودی بیشتر است.

جراحی بینی به روش بسته: در این روش که چند سالی است توسط برخی از جراحان انجام می شود. هیچ برشی در قسمت بیرونی بینی زده نمی شود و تمام برش ها در داخل بینی است. جراح از طریق حفره های بینی به ساختمان بینی دسترسی می یابد و می تواند ناهنجاری ها را اصلاح کند. در این روش چون میزان آسیب به بافت بینی کمتر از روش باز است، تورم و کبودی بعد از عمل هم به نسبت کم است. همه ی بینی ها را می توان به روش بسته عمل کرد.

انواع مختلف بینی

به طور کلی بینی انسان ها به دو دسته بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم می شود.

جراحی بینی استخوانی: عمل بینی استخوانی نسبت به سایر بینی ها بسیار بهتر است زیرا غضروف و استخوان محکمی دارند. همچنین پوست بینی آن ها نازک است. بنابراین جراح می تواند به راحتی به بینی شکل بدهد. معمولا تغییراتی که در بینی استخوانی اتفاق می افتد شامل موارد زیر می باشد.

 • اصلاح قوز بینی
 • برطرف کردن انحراف و شکستگی بینی
 • کوچک کردن بینی
 • کوچک کردن حفره های بینی
 • ایجاد قوس مناسب چهره فرد

جراحی بینی گوشتی: جراحی در بینی های گوشتی کمی پیچیده است. این افراد در بینی غضروف و استخوان ضعیفی دارند. جراح برای بلند کردن بینی و خارج کردن آن از حالت گوشتی، ناچار به پیوند غضروف و استخوان است. همچنین در بینی های گوشتی برای جمع شدن بینی از بافت های اطراف آن برمی دارند تا از رو به رو جمع شود.

انواع مختلف بینی

اقدامات قبل از عمل زیبایی بینی

اولین مرحله انتخاب جراح و انجام مشاوره قبل از عمل می باشد. در مشاوره جراح درباره ی انتظارات شما از بینی ایده آل سوال می کند و تغییراتی که می تواند انجام دهد را به شما می گوید. اگر بیماری خاصی دارید باید پزشک تان اجازه عمل بدهد. بعد از مشخص شدن روز عمل برای داشتن بیهوشی بی خطر باید نکات زیر را 2 هفته قبل از عمل رعایت کنید.

 1. اگر داروی خاصی مصرف می کنید مانند آسپرین و ایبوبروفن با مشورت پزشک مصرف آن را قطع کنید. زیرا این دارو ها باعث افزایش خون ریزی می شوند.
 2. الکل و سیگار مصرف نشود زیرا باعث اختلال در کار کبد و احتمال ایجاد عفونت می شود.
 3. به میزان کافی آب بنوشید.
 4. تغذیه مناسبی داشته باشید.

مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی بسیار مهم است و در شکل گیری بینی و کاهش تورم و کبودی تاثیر دارد. بنابراین توصیه می شود حتما به تمام نکات مراقبتی عمل شود. از جمله این مراقبت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سخت ترین زمان روز اول می باشد. در این زمان به علت تاثیرات داروی بیهوشی ممکن است سردرد، گلودرد، تهوع و استفراغ را تجربه کنید.
 • تا سه روز بعد از عمل از کمپرس سرد استفاده کنید تا میزان کبودی و تورم افزایش نیابد.
 • در زمان استراحت بالش بلندی زیر سر بگذارید.
 • در زمان حمام کردن از آب داغ استفاده نکنید زیرا باعث افزایش تورم می شود.
 • به هیچ وجه سرتان را به سمت پایین خم نکنید.
 • داروها را به موقع و طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • سعی کنید چند روز اول اصلا صحبت نکنید تا به بینی فشار وارد نشود.
 • چند روز اول از غذای پوره شده و مایعات استفاده کنید زیرا جویدن به بخیه ها آسیب وارد می کند.
 • روز های اول عطسه و سرفه را کنترل کنید و  با دهان باز عطسه کنید تا به بینی فشار وارد نشود.
 • ورزش سنگین انجام ندهید و در مکان های شلوغ تردد نکنید مکن است به بینی تان ضربه وارد شود.
 • بعد از برداشتن گچ بینی حتما از چسب استفاده کنید. چسب علاوه بر کاهش تورم و تسریع روند بهبودی، به دیگران هشدار می دهد که بینی شما به تازگی عمل شده پس مراقب باشند.

مواد غذایی برای کاهش تورم بینی: کاهش مصرف نمک و غذاهای جویدنی، عدم مصرف سیگار و الکل به مدت 4 هفته، مصرف آب میوه های طبیعی مانند آناناس و کرفس.

فواید جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی اگر در زمان و سن مناسب و همچنین توسط جراح متخصص انجام شود می تواند فواید بسیاری برای فرد داشته باشد. هدف هر شخص از جراحی بینی متفاوت است. عده ای به دلیل مشکلات داخلی و تنفسی برای جراحی اقدام می کنند. عده ای دیگر به دلیل ظاهر نامناسب و برخی دیگر بر اثر وسواس زیبایی و مشکل روانی بدریخت انگاری می خواهند بینی شان را جراحی کنند. بنابراین فواید جراحی برای هر کدام از این  افراد متفاوت است.

برخی از فواید جراحی زیبایی بینی:

 • رفع مشکل تنفسی بیمار
 • برطرف شدن مشکلات ظاهری بینی
 • افزایش اعتماد به نفس

فواید جراحی زیبایی بینی

آیا جراحی زیبایی بینی عوارض دارد؟

عمل زیبایی بینی همانند سایر جراحی ها می تواند عوارضی داشته باشد. اما با رعایت کردن برخی نکات مراقبت قبل از عمل می توان آن را کاهش داد.

برخی از عوارض جراحی بینی:

 • کاهش حس بویایی: این عارضه به علت عدم مهارت جراح اتفاق می افتد. اگر سقف بینی بیش از اندازه دستکاری شود ممکن است برای زمان طولانی تری این حس از بینی برود.
 • مشکلات تنفسی: برخی  افراد بعد از عمل بینی دچار مشکل در تنفس می شوند. معمولا اگر جراح ماهر نباشد و یا بینی به فرم عروسکی بیش از حد کوچک شود این عارضه اتفاق می افتد.
 • عدم قرینگی پره های بینی: این عارضه در اثر عدم مهارت جراح اتفاق می افتد. البته توجه کنید که مقداری نا قرینگی می تواند در پره های بینی وجود داشته باشد.
 • کج شدن بینی: انحراف ظاهری بینی به دو دلیل اتفاق می افتد:

میزان کج بودن بینی قبل از عمل بسیار بوده و به طور کامل رفع نشده

در اثر وارد شدن ضربه به بینی بعد از عمل، بینی کمی کج شده.

 • بی حس شدن پوست بینی و اطراف آن: این عارضه به هیچ عنوان قابل پیشگیری نیست و حتی اگر بینی توسط ماهرترین جراح انجام شود می تواند رخ بدهد.
 • عفونت: در افراد بسیار کمی ممکن است اتفاق بیافتد. عفونت می تواند باعث ایجاد چسبندگی در بینی شود.

کبودی بعد از عمل

تورم و کبودی بعد از عمل بینی کاملا طبیعی است و به دلیل آسیب به بافت های بینی ایجاد می شود. میزان کبودی ها در روز اول بسیار کم و به شکل حلقه های زرد در اطراف چشم است. در روزهای بعد میزان کبودی ها بیشتر می شود و با استفاده از کمپرس سرد می توان از شدت گرفتن آن جلوگیری کرد بهتر است کمپرس سرد هر نیم ساعت به مدت1 15 دقیقه استفاده شود. معمولا بعد از روز چهارم میزان کبودی ها کم می شود.

هزینه های جراحی زیبایی بینی

هزینه های جراحی زیبایی بسیار متفاوت است و نمی توان عددی را مشخص کرد. میزان هزینه ها به چند عامل بستگی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

نوع بینی: با توجه به نوع بینی هر فردی هزینه ها متفاوت است. جراحان بابت عمل بینی گوشتی هزینه بیشتری دریافت می کنند.

مهارت و تجربه جراح: اصولا جراحان با تجربه نسبت به جراحان دیگر هزینه های بیشتری می گیرند.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای مقاله تزریق کورتون به بینی همراهی کردید. امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن سوال یا انتقاد و پیشنهاد می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
هزینه عمل انحراف بینی
نوشتهٔ بعدی
مزایای جراحی بینی به روش باز

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست