هزینه عمل انحراف بینی

هزینه عمل انحراف بینی

ما در این مقاله قصد داریم درباره هزینه عمل انحراف بینی با شما صحبت کنیم. عمل انحراف بینی جزء عمل هایی است که هم جنبه درمانی دارد و هم زیبایی، زیرا در صورتی که تیغه بینی دارای انحراف باشد فرد در تنفس دچار مشکل می شود. جراح با صاف کردن تیغه بینی هم تنفس فرد را بهتر می کند و هم ظاهر بینی صاف دیده می شود. لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا درباره ی فواید و عوارض جراحی انحراف بینی بیشتر با شما صحبت کنیم.

انحراف بینی

در قسمت میانی داخل بینی تیغه ای از جنس غضروف وجود دارد که بینی را به دو قسمت تقسیم کرده است. به این تیغه سپتوم هم می گویند. زمانی که این تیغه به یک سمت انحراف پیدا کند فرد در تنفس خود دچار مشکل می شود مخصوصا در زمان خواب، گاهی در برخی افراد این انحراف از ظاهر هم مشخص است و در بعضی افراد فقط مشکل داخلی است و در ظاهر ایرادی وجود ندارد. علت ایجاد این انحراف تیغه سپتوم به دو دلیل بستگی دارد: مشکل مادرزادی یا ضربه به بینی در بزرگسالی.

هزینه عمل انحراف بینی

هزینه عمل های زیبایی بسیار است و به دلیل این که جنبه زیبایی دارند بیمه ها این هزینه ها را پوشش نمی دهند. اما اگر برای بهبود عملکرد بینی باشد ممکن است مقداری از هزینه را بیمه پرداخت کند. به طور کلی هزینه جراحی های زیبایی به چند عامل بستگی دارد که در ادامه می گوییم:

میزان مشکل بینی: هزینه جراحی انحراف بینی با توجه به میزان ناهنجاری متفاوت است و هر قدر که ناهنجاری بیشتر باشد، هزینه نیز بیشتر می شود. به طور مثال بابت شکستگی، انحراف داخلی، پلیپ و…جراح هزینه بیشتری دریافت می کند.

تخصص و مهارت جراح:  جراحانی که تخصص و مهارت بیشتری در جراحی دارند، هزینه بالایی می گیرند.

موقعیت جغرافیایی: پزشکان در شهرهای بزرگ مانند تهران برای جراحی نسبت به پزشکان شهرهای کوچک هزینه بیشتر دریافت می کنند.

هزینه عمل انحراف بینی

سن مناسب برای عمل انحراف بینی

مهم ترین سوال برای عمل جراحی، درباره سن مناسب برای انجام عمل است. جراحی باید در سنی انجام شود که اجزای صورت به رشد کامل رسیده باشد تا بعد از جراحی، بینی دچار تغییر شکل نشود. بنابراین سن مناسب در دختران 17 سالگی و در پسرها 19 سالگی است. بسیاری از جراحان سن مناسب برای عمل را پایان 18 سالگی می دانند و قبل از این سن جراحی انجام نمی دهند زیرا ممکن است بعد از جراحی به علت رشد استخوان های صورت، بینی دچار تغییر شکل شود و نیاز به جراحی ترمیمی داشته باشد که هزینه آن بسیار بیشتر خواهد بود. همچنین توصیه می شود بعد از سن 45 سالگی عمل زیبایی انجام نشود به علت اینکه بافت و غضروف های بینی در ترمیم محل جراحی توانایی ندارند.

عمل انحراف بینی

منظور از عمل انحراف بینی، صاف کردن تیغه میانی بینی است که به دلایلی دچار انحراف شده است. این جراحی بین 30 الی 90 دقیقه طول می کشد. عموما اصلاح این مشکل فقط با جراحی امکان پذیر است و به هیچ عنوان نمی توان با لیزر آن را اصلاح کرد. عمل انحراف بینی بیشتر جنبه درمانی دارد تا زیبایی، زیرا در حالت کلی این انحراف در ظاهر مشخص نیست و فقط باعث مشکل در تنفس و ایجاد مشکلاتی مانند سردرد، گرفتگی بینی و سینوزیت می شود.

انواع انحراف بینی: در برخی افراد هم تبغه میانی بینی کج است و هم خود بینی، در نتیجه در این افراد مشکل تنفس وجود ندارد. برخی دیگر فقط تیغه میانی بینی شان کج است این افراد معمولا دارای حفره های بینی نامتقارن و مشکل تنفسی هستند. در موارد کمی هم انحراف و شکستگی به حدی است که حفره های بینی مسدود می شود و فرد نمی تواند تنفس کند.

علائم انحراف تیغه سپتوم: گرفتگی بینی، تشدید سینوزیت، کاهش حس بویایی، خروپوف در خواب، صدای تو دماغی.

راه تشخیص انحراف بینی: برخی افراد به راحتی می توانند این انحراف را تشخیص بدهند. به این صورت که با انگشتان خود تیغه میانی بینی را لمس کنند، اگر دارای انحراف باشد به راحتی می توانید متوجه شوید. همچنین در این افراد حفره های بینی نامتقارن نیست. بعضی از بیماران که خودشان نمی توانند تشخیص دهند می توانند به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند تا پزشک با معاینه یا سی تی اسکن تشخیص دهد.

راه تشخیص شکستگی بینی: خون ریزی از بینی، درد در هنگام لمس کردن بینی، مشکل در تنفس، کج شدن بینی، تورم صورت، کبود شدن اطراف بینی، خروج ترشحات بینی، کاهش هوشیاری.

شرایط انتخاب جراح برای عمل انحراف بینی

کسانی که مشکل انحراف تیغه بینی دارند معمولا در تنفس دچار مشکل می شوند. برای عمل تیغه بینی باید جراحی را انتخاب کنند که بتواند به درستی این مشکل را اصلاح کند و عوارضی پیش نیاید. بنابراین در انتخاب جراح به موارد زیر دقت کنید.

 • جراحی که انتخاب می کنید حتما تخصص در زمینه جراحی گوش و حلق و بینی یا جراحی زیبایی داشته باشد.
 • حتما تجربه و مهارت کافی در زمینه اصلاح انحراف تیغه بینی داشته باشد.
 • به مطب جراحان مراجعه کنید و بیمارانی که توسط ایشان جراحی شده اند را از نزدیک ببینید.

شرایط انتخاب جراح برای عمل انحراف بینی

آزمایش های قبل از جراحی انحراف بینی

قبل از انجام عمل، پزشک بیمار را از نظر سلامتی و مشکلاتی که در بینی دارد به طور کامل بررسی می کند تا در زمان عمل مشکلی پیش نیاید. این آزمایشات عبارتند از:

 • آزمایش عدم بارداری در خانم ها
 • هپاتیت، دیابت، HIV
 • تشخیص مشکل انعقاد خون
 • آزمایش کامل خون و ادرار
 • سی تی اسکن، نوار قلب، الکتروکاردیوگرافی، عکس از قفسه سینه

مراقبت های قبل از عمل انحراف بینی

برای داشتن یک بیهوشی بی خطر و عمل موفقیت آمیز پزشکان توصیه می کنند 2 هفته قبل از عمل به موارد زیر عمل شود.

 1. ترک مصرف الکل و سیگار، زیرا در روند بهبودی تاخیر ایجاد می کند.
 2. اگر بیماری خاصی دارید و داروی خاصی مصرف می کنید حتما به جراح زیبایی بگویید.
 3. مصرف آسپرین و ایبوبروفن را با مشورت پزشک قطع نمایید.
 4. رژیم غذایی درستی داشته باشید. پروتئین بیشتری مصرف کنید زیرا به ساخت کلاژن و تقویت سیستم ایمنی کمک می کند. مانند: گوشت بوقلمون، مرغ، ماهی، آجیل و ماست کم چرب.
 5. میوه و سبزیجات فراوان مصرف شود مانند کلم و اسفناج و مرکبات.
 6. روزانه 6 لیوان آب میل کنید.

فواید جراحی انحراف بینی

افرادی که دچار انحراف تیغه بینی هستند، در تنفس دچار مشکل می شوند مخصوصا در زمان خواب و برخی با دهان باز می خوابند که به سلامت دندان ها آسیب وارد می کند و باعث افزایش پوسیدگی دندان ها می شود، همچنین این افراد حفره های بینی نامتقارن دارند. در برخی از افراد ممکن است انحراف بینی از ظاهر بینی هم مشخص باشد. بنابراین اگر این جراحی توسط جراح مناسبی انجام شود فواید بسیاری دارد:

 • اولین فایده جراحی انحراف بینی، بهبود تنفس است.
 • متقارن شدن حفره های بینی
 • بهبود کیفیت خواب

فواید جراحی انحراف بینی

خطرات جراحی انحراف بینی

جراحی بینی از پرطرفدارترین عمل ها در دنیا است. عواملی وجود دارد که اگر رعایت نشود می تواند باعث بروز خطراتی شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • جراح بینی: اگر جراح بینی تخصص و تجربه کافی برای انجام عمل انحراف بینی را نداشته باشد باعث ایجاد سوراخ در تیغه بینی، برطرف نشدن مشکل تنفسی، عدم تقارن حفره های بینی، عفونت، بی حس شدن اطراف بینی و آسیب به حس بویایی بیمار می شود.
 • مراقبت های بعد از عمل: اگر جراح مناسب باشد و عمل با موفقیت انجام شود اما مراقبت های بعد از عمل را رعایت نکنید ممکن است خطراتی برای شما به وجود بیاید. مثلا از چسب بینی به طور مرتب استفاده نکنید، سرتان را پایین بگیرید یا به بینی ضربه وارد شود و… .

مراقبت های بعد از عمل انحراف بینی

برای اینکه بعد از عمل برای بینی مشکلی پیش نیاید باید به تمام نکات مراقبتی بعد از عمل دقت کنید تا شکل بینی دچار تغییر نشود.

 1. روز اول بعد از عمل انحراف بینی معمولا سخت تر است. ممکن است به علت تاثیر داروی بیهوشی دچار سردرد، گلودرد و حالت تهوع شوید.
 2. برای کاهش تورم و کبودی از کمپرس سرد به مدت 3 روز حتما استفاده کنید. هر نیم ساعت به مدت 15 دقیقه روی کبودی ها قرار دهید.
 3. به هیچ عنوان الکل و سیگار مصرف نکنید.
 4. حتما در روز های اول از غذاهای نرم و مایع مانند سوپ استفاده کنید زیرا جویدن باعث فشار به بخیه ها می شود.
 5. برای کاهش تورم از نمک در غذاها استفاده نکنید.
 6. برای تسریع بهبودی بافت های بینی از آب آناناس و کرفس استفاده کنید.
 7. سعی کنید در چند روز اول عطسه و سرفه نکنید و در صورت امکان با دهان باز عطسه کنید تا فشار به بخیه ها وارد نشود.
 8. هنگام استراحت و خواب از بالشت بلند استفاده کنید.
 9. سرتان را پایین نگیرید و ورزش سنگین انجام ندهید.
 10. به طور مرتب و صحیح همان طور که جراح به شما آموزش داده، درون بینی را شستشو دهید.
 11.  چند هفته به مکان های شلوغ نروید تا به بینی ضربه وارد نشود.

کبودی و تورم بعد از عمل انحراف بینی

کبودی و تورم بعد از عمل جراحی بینی کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد و به مرور زمان برطرف می شود اما در برخی افراد میزان و مدت زمان باقی ماندن آن متفاوت است. برای کاهش تورم از کمپرس سرد به مدت 3 روز استفاده کنید. غذای پر نمک مصرف نکنید و سرتان را پایین نگیرید. سیگار نکشید، در زمان استحمام از آب داغ استفاده نکنید.

علت کبودی دور چشم چیست؟ به دلیل آسیب به بافت های بینی، غضروف و استخوان این کبودی ها در اطراف بینی و زیر چشم ایجاد می شود. میزان این کبودی ها به عواملی بستگی دارد که در موارد زیر به آن اشاره می کنیم:

 • میزان ناهنجاری و آسیب جراح به بافت های بینی
 • تجمع خون در اطراف چشم
 • نوع پوست
 • در صورتی که جراح از تامپون استفاده کرده باشد ممکن است کبودی بیشتر باشد.

کبودی چه مدت باقی می ماند؟ روز اول هیچ کبودی در صورت وجود ندارد. از روز دوم کبودی ها شروع می شود اول به صورت هاله های زرد هستند و بعد شدت می یابند. اگر به طور مرتب از کمپرس سرد یا ژل های آماده که در فریزر قرار می دهند استفاده کنید کبودی ها کاهش می یابد. البته در برخی از پوست ها کبودی تا 1 ماه هم باقی می ماند. برای کاهش کبودی حتما از آب کرفس و آناناس میل کنید.

کبودی و تورم بعد از عمل انحراف بینی

انواع روش های جراحی بینی

امروزه جراحان زیبایی از دو روش برای جراحی بینی استفاده می کنند: روش باز و روش بسته.

جراحی بینی به روش باز: در این روش جراح پوست بین حفره های بینی (کلوملا) را برش می زند و از ساختمان بینی جدا می کند تا به ناهنجاری ها دسترسی داشته باشد و بتواند راحت تر آن ها را اصلاح کند.

جراحی بینی به روش بسته: امروزه جراحی بینی به روش بسته بسیار پرطرفدار شده است و برخی ترجیح می دهند به این روش جراحی انجام دهند. در این روش هیچ برشی در قسمت بیرونی بینی ایجاد نمی شود تمام برش ها در قسمت داخلی بینی است و جراح از طریق حفره های بینی به داخل بینی دسترسی پیدا می کند.

جراحی به روش باز بهتر است یا بسته؟ هر کدام از این روش ها مزیتی دارند که روش دیگر ندارد. بنابراین می توانید با توجه به میزان ناهنجاری و نظر پزشک یکی از روش ها را انتخاب کنید.

 • مزیت جراحی به روش باز: در این روش به علت دسترسی راحت جراح به بینی می توان همه ناهنجاری هارا اصلاح کرد. گذاشتن پروتز در این روش راحت تر است.
 • مزیت جراحی به روش بسته: چون در این جراحی هیچ برشی در قسمت بیرونی بینی زده نمی شود بنابراین جای بخیه به هیچ عنوان وجود ندارد و میزان آسیب به بافت بینی کم است در نتیجه کبودی هم کمتر است. بینی همه افراد را می توان به روش بسته جراحی کرد. همچنین برای اصلاح تیغه میانی بینی یا همان انحراف می توان از روش بسته استفاده می شود.

شناخت انواع بینی

برای انجام عمل زیبایی در ابتدا باید نوع بینی مشخص شود. جراحان زیبایی بینی را به دو دسته بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم می کنند. در ادامه  مقاله بیشتر در مورد انواع بینی توضیح می دهیم. بینی ها ویژگی های خاصی دارند.

ویژگی بینی استخوانی: در بین انواع مختلف بینی جراحان بینی استخوانی را ایده آل ترین نوع بینی برای عمل های زیبایی می دانند و می توانند به راحتی بینی های استخوانی را به فرم طبیعی یا فانتزی جراحی کنند. زیرا برگشت پذیری در بینی استخوانی بسیار کم است. از ویژگی های بینی استخوانی می توان به استخوان و غضروف قوی، پوست نازک و نوک بینی جمع اشاره کرد. دوران نقاهت در بینی های استخوانی نسبت به بینی های گوشتی کمتر است.

جراحی بینی استخوانی: در این روش جراح به روش باز و بسته می تواند بینی را عمل کند. در روش باز بین حفره های بینی برشی ایجاد می کند و پوست بینی را از استخوان جدا می نماید، بنابراین کامل به ناهنجاری ها دسترسی پیدا می کند و می تواند آن هارا اصلاح کند. در نهایت قسمت های برش خورده را بخیه می زند. جای بخیه ها به مرور زمان برطرف می شود و جای نگرانی نیست.

ویژگی بینی گوشتی: این بینی ها پوست ضخیم، غضروف و استخوان ضعیف و همچنین نوک گردی دارند. معمولا در اطراف سوراخ های بینی غدد چربی فراوانی وجود دارد. این نوع بینی بهتر است به روش طبیعی عمل شود زیرا مدل بینی فانتزی احتیاج به ظرافت بیشتری دارد. میزان تورم و کبودی در بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی بیشتر است.

جراحی  بینی گوشتی: در جراحی بینی گوشتی امروزه از تکنیک هایی استفاده می شود که میزان برگشت پذیری بینی را بسیار کاهش می دهد. در این جراحی معمولا از بافت های بینی کاسته می شود و اگر غضروف بینی ضعیف باشد، جراح از غضروف گوش برای پیوند استفاده می کند.

شناخت انواع بینی

عطسه و سرفه بعد از عمل انحراف بینی

یکی از ترس های افراد برای بعد از عمل بینی، عطسه و سرفه است. عطسه در روزهای اول می تواند خطرناک باشد بنابراین توصیه می شود در 3 روز اول به هیچ عنوان عطسه نکنید زیرا در زمان عطسه هوا از درون سینه با فشار زیاد به بینی و دهان هدایت می شود بنابراین می تواند باعث خون ریزی، تورم و افزایش کبودی شود. برای کاهش عطسه و سرفه می توانید مصرف ادویه را کاهش دهید و همچنین از بوییدن گل و حضور در میان گرد و خاک دوری کنید.

بعد از 1 الی 2 ماه از جراحی بینی، هنگام عطسه و سرفه حتما دهانتان را باز بگذارید تا فشار هوا از دهان خارج شود.

کج شدن بینی بعد از عمل جراحی زیبایی

در برخی از افراد ممکن است بعد از جراحی شکل بینی کج شود که این مشکل به دلایلی ایجاد می شود در صورتی که تمام نکات جراحی و مراقبت های بعد از آن رعایت شود این مشکل پیش نمی آید. از جمله این مراقبت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  جراح با تجربه برای عمل زیبایی انتخاب کنید.
 • بعد از عمل مراقب باشید به بینی ضربه وارد نشود.
 • همچنین شخصی که قبل از عمل میزان زیادی کجی بینی دارد ممکن است بعد از عمل هم کمی از آن باقی بماند.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای مقاله هزینه عمل انحراف بینی همراهی کردید. امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن سوال یا انتقاد و پیشنهاد می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
جراحی بینی با لیزر
نوشتهٔ بعدی
تزریق کورتون به بینی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست