در این مقاله قصد داریم در ارتباط با عوارض عمل بینی صحبت کنیم. گرایش به زیبایی یک امر فطری است که در انسان ها به وجود آمده .با پیشرفت های علم پزشکی در مسیر زیبایی جراحی هایی مختلفی به وجود آمده است که عمل بینی یکی دیگر از این پدیده ها است که در جای خود رونق بیشتری هم داشته و امروزه افراد زیادی به این سمت رو می آورند .

هدف از جراحی بینی

قبل از جراحی بینی باید هدف کسانی که قصد جراحی عمل زیبایی دارند مشخص شود و در صورتی مشکلی از لحاظ روحی وجود داشت ابتدا به درمان این مشکلات پرداخته شود. اول باید انگیزه افراد برای جراحی بینی کاملا منطقی و درست باشد تا در نهایت نتیجه قابل قبولی از عمل جراحی بینی خود بگیرد. هدف از عمل بینی ممکن یکی از گزینه های زیر باشد :

 1. کوچک کردن بینی
 2. بزرگ کردن بینی
 3. درمان انحراف بینی
 4. برداشتن قوز بینی
 5. پولیپ بینی

هدف از جراحی بینی

چند توصیه برای قبل از جراحی بینی

مراقبت های قبل از عمل بینی
قبل از عمل بینی مراقبت هایی لازم است که فرد متقاضی جراحی باید به آن ها توجه کند تا دوره بهبودی بهتری برایش رقم بخورد .در ادامه نکاتی که باید قبل از عمل بینی رعایت شود نام برده شده است. اما توجه داشته باشید برای دریافت اطلاعات دقیق تر باید با پزشک خود صحبت کنید.

 1. دو هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.
 2. دخانیات و نیکوتین موجب تنگ شدن رگ های خونی می شود و همچنین موجب اختلال گردش خون می شود ، بنابراین حداقل ۲ هفته قبل از عمل بینی از استفاده آن ها دوری کنید.
 3.  ۸ ساعت قبل از عمل ، از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 4.  روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید.
 5.  شب قبل از عمل دوش بگیرید.
 6.  لاک ناخن های خود را پاک کنید .
 7. حتما راه های رسیدن به محل کلینیک و یا بیمارستانی که قرار است بروید را بررسی کنید تا در روز عمل استرس نداشته باشید.
 8.  در روز عمل هیچگونه زیورآلاتی نباید همراه شما باشد.
 9. آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.

چند توصیه برای قبل از جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

۲۴ ساعت اول بعد از عمل سخت ترین زمان برای افراد است. در این مدت هنوز اثر داروهای بیهوشی از بین نرفته است. در این زمان ممکن است کمی سردرد، ورم، کبودی و خونریزی بینی را به همراه داشته باشید. بهتر است در این زمان فرد فقط استراحت کند و از مسکن های تجویز شده پزشک استفاده کند.
نکات زیر از جمله کار هایی است که بعد از عمل جراحی باعث کمک حال شما می شود.

 1. بهترین زمان برای حمام کردن بعد از عمل بینی را حتما از پزشک خود بپرسید.
 2. حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کاهش کبودی و تورم استفاده کنید .
 3. تا ۲۴ ساعت از مایعات و غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید. از خوردن غذاها و میوه هایی سفت و سخت پرهیز کنید .
 4. بعد از جراحی بینی مسافرت با هواپیما در روزهای اول توصیه نمی شود.
 5.  با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 6.  از فین کردن و فشار به بینی بپرهیزید چون ممکن است باعث خونریزی شود.
 7. از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول خودداری نمایید.
 8. از خوردن نمک پرهیز کنید.
 9.  از خوراکی هایی که برای کاهش تورم صورت مفید است استفاده کنید مانند :آب آناناس، آلوئه ورا و کرفس می تواند به
 10. کاهش تورم صورت کمک کند. برای بهتر شدن طعم آب کرفس می توانید آن را آب هویج مخلوط کنید.
 11.  از چند بالشت برای زیر سر خود هنگام خواب انتخاب کنید .
 12.  از مسواک نرم استفاده کنید.
 13. تا دو ماه نباید از عینک های طبی یا آفتابی استفاده کنید .
 14.  تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین، همچنین فعالیت های سنگین ورزشی پرهیز کنید.
 15.  کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی بر اسکلت زمان بر است بنابراین تورم در دوطرف بینی شما قطعا متفاوت خواهد بود ، حتی اگر دو طرف آن یکسان و هم اندازه عمل شده باشد. بنابراین هیچ جای نگرانی نیست
 16. چسب زدن برای کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت است پس در طرز چسب زدن بینی دقت کنید .
 17.  در روزها و ماه های اول بعد از عمل بینی فرم بینی شما کاملا مشخص نیست بنابراین اجازه قضاوت به افراد دیگر را ندهید.

چند توصیه برای قبل از جراحی بینی

یک هفته بعد از عمل بینی

اولین ملاقات با پزشک معمولا یک هفته بعد از عمل انجام می شود. بعد از گذشت یک هفته معمولا درد و ناراحتی کمتری را حس می کنید و شما می توانید به زندگی عادی خود برگردید و به محل کارتان بروید. اما این به این معنا نیست که می توانید فعالیت های سنگین و ورزش سخت را انجام دهید. در آخر باید به این نکته توجه کنید که از بین رفتن ورم بینی شما ممکن است تا یکسال زمان ببرد و باید با صبر و حوصله منتظر نتیجه مورد نظر خود باشید.

ملاقات با پزشک

قطعا جراحی که انتخاب می کنید می تواند تاثیر بسیار زیادی در خوشحالی یا ناراحتی بعد از عمل شما داشته باشد. شما باید از متخصص بودن جراح خود مطمئن شوید و عکس های قبل و بعد بیماران را ببینید. درخواست و تصور هر فرد برای ظاهر بعد از عمل متفاوت است، پس با تقلید کردن از دیگران نمی توانید به نتیجه مناسب و مورد پسند خود دست پیدا کنید . فاکتورهای مورد نظر در ذهنتان را برای جراحی بینی یادداشت کنید و بعد از مشاوره عمل بینی ، هر پزشکی که به معیار های شما نزدیک تر بود را انتخاب کنید. حتما سلامتی خود را نیز در نظر بگیرید چون مشکلات تنفسی بعد از عمل می تواند تا پایان عمر شما را مورد آزار قرار دهد .

مزایای جراحی زیبایی بینی

۱) تعادل
گاهی اوقات بینی می تواند بر روی صورت فردی شکل انحرافی داشته باشد؛  ظاهر منحصر به فرد بینی ممکن است باعث ایجاد عدم تعادل بین بینی و صورت می شود.

۲) بهبود جریان تنفس بینی
ساختارهای مختلفی که داخل بینی ها است در ایجاد مشکلات تنفسی از راه بینی سهیم می باشد. خوردن ضربه های شدید در حین ورزش یا حادثه هایی مانند تصادف یا اختلال های دیگر می تواند موجب انحراف و شکستگی در تیغه بینی افراد شود. استخوان اصلی یا تیغه بینی شامل یک دیوار است که سمت چپ و راست بینی را جدا می کند. اگر این تیغه کج شده باشد، ممکن است یک یا هر دو طرف راه تنفسی بینی فرد که وظیفه ارسال جریان هوا به ریه را بر عهده دارد، را ببندد.
مخروط های وارونه پایین تر نیز شامل ساختارهای پیچیده تر در داخل بینی می شوند که می تواند منجر به گرفتگی یا بسته شدن مجاری هوایی بین بینی شود.

۳) اعتماد به نفس و تجسم ذهنی بهتر از ظاهر خود
در مواردی که افراد از مشکلات روانی مانند خود پنداری های منفی و نبود اعتماد به نفس رنج می برند، تغییرات مثبت در ظاهر بینی می تواند به افزایش اعتماد افراد کمک کند .

مزایای جراحی زیبایی بینی

معایب جراحی زیبایی بینی

پوست بینی که ضخیم باشد، باعث می شود نتیجه جراحی بیشتر چالشی تر دیده شود. افرادی که خواستار بینی با نوک جمع و جور هستند جراحی های بینی فانتزی یا به اصطلاح ساختن بینی های عروسکی که بیش از حد نرمال نوک بینی را کوچک می کند را انجام دهند یا حتی ممکن است غضروف نوک بینی فرد را از بین ببرند .با این حال، اگر پوست رویه صورت شما ضخیم باشد، نتایج چالشی تری از جراحی زیبایی بینی به دست خواهید آورد.

عوارض عمل بینی

معمولا بعد از هر نوع عملی عوارضی برای اشخاص دیده می شود ،که عمل زیبایی بینی نیز از همین دسته است .
هنگام جراحی بینی باید روند مناسبی را طی کرد تا به نتیجه مطلوب رسیدو این کار بدون مراقبت های پزشک و بیمار ممکن نیست.
جراحی زیبایی بینی صرفا به کوچک شدن بینی متکی نمی باشد ، بلکه به معنای ایجاد تناسب بینی گوشتی و استخوانی با قسمت های مختلف آن و دیگر اجزای چهره هم می باشد .
کوچک شدن بینی تا جایی مناسب می باشد که عملکرد تنفسی بینی به مشکل بر نخورد .
از دیگر عوارض عمل بینی می توان به موارد مانند :

 1. کاهش حس بویایی که این مورد ازجمله مواردی است که به طور موقتی و طبیعی به وجود می آید . اما در برخی مواقع ممکن است این مشکل روند طولانی مدت داشته باشد .
 2. خونریزی
 3. سوراخ شدن تیغه ی بینی
 4. کوچک شدن سوراخ های بینی
 5. عفونت بعد از جراحی بینی از مواردی است که در کمتر کسانی اتفاق می افتد و می تواند باعث بروز خطراتی مانند چسبندگی در نواحی داخلی بینی شود . که برای درمان آن میتوانید از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید.
 6. آسیب رسیدن به بافت های عمقی
 7. مرگ در اثر ماده بیهوشی
 8. افزایش تنفس از راه دهان
 9. غیر قرینگی بینی در قسمت مجرای آن
 10. بی حس شدن پوست در قسمت بینی و اطراف آن

عوارض عمل بینی

بهترین سن جراحی بینی چند سال است؟

معمولا سن مناسب برای عمل بینی بین 20 تا 30 سال است ، چرا که در این سن تمام اجزا صورت فرد کاملا رشد کرده و او از نظر فکری و جسمی به بلوغ کامل رسیده است.
همچنین افراد در این سن که برای عمل جراحی بینی تصمیم گرفتند از روی احساسات یا شرایط دوره بلوغ جوانی نیست و پوست تمان حالت های خود را حفظ کرده است .

جراحی بینی در سنین کم
در صورتی که جراحی بینی در سن های کم و قبل از رسیدن فرد به بلوغ کامل انجام شود در رشد صورت او تاثیرات منفی می گذارد به طوری که چهره او در بزرگسالی حالت نرمال و طبیعی نخواهد داشت به همین دلیل است که جراحان بینی تاکید می کنند در صورتی که قصد عمل دارید در بهترین سن جراحی بینی یعنی 20 تا 30 سال اقدام به عمل کنید.

جراحی بینی در سنین بالا
زمانی که فرد در سن های بالا برای جرحی بینی اقدام می کند به دلیل اینکه پویت او حالت ارتجاعی خود را از دست داده است و تورم بعد از عمل جراحی بیشتر می شود

حداقل سن جراحی بینی
در این قسمت از مقاله باید بگوییم که کمترین سن برای انجام جراحی بینی در دختران 16 سالگی و در پسرها 18 سالگی است ، البته رسیدن به بلوغ کامل در هر فرد متفاوت است و جراح برای انجام جراحی زیبایی بینی باید تمامی قسمت های صورت را جهت رسیدن به بلوغ کامل فرد بررسی کند.
اگر پس از بررسی، پزشک این تشخیص را داد که غضروف ها دیگر رشد نمی کند فرد می تواند اقدام به جراحی بینی کند.
بنابراین باید به کسانی که قصد عمل بینی در 12 ، 13 ، 14 ، 15 سالگی را دارند بگوییم که فعلا بهتر است دست نگه دارید تا به سن قانونی عمل بینی یا بهترین سن جراحی بینی برسید.

توصیه های عوارض عمل بینی

هرگز تصویر بینی سلبریتی مورد علاقه تان یا افرادی که در اطرافیانتان وجود دارند را مبنا قرار ندهید.
حتی اگر فرد با سلبریتی مشهور و محبوبش دو قلوی همسان هم باشد،  این تصور غیر واقعی است که فکر کند می تواند یک بینی مشابه او داشته باشد ؛ بدون توجه به اینکه نتیجه جراحی بینی موفق است یا نه. بنابراین، هر فردی باید بر جنبه های منحصر به فرد بینی خودش تمرکز کند تا با توجه به نگرانی ها و انتظارات و اهداف خود، بهترین نتیجه را از جراحی بینی بگیرد.
آمادگی های لازم برای عمل بینی یکی از مراحل اصلی و ضروری است . گاهی با رعایت نکاتی ساده میتوانیم تا حدود بسیار زیادی عوارض عمل بینی را کاهش دهیم و در نهایت نتیجه رضایت بخش تری از عمل خود دریافت کنیم.

بهترین سن جراحی بینی چند سال است؟

کلام آخر

با تشکر از شما که تا آخر این مطالب ما را همراهی کردید. امیدوارم توانسته باشیم با نوشتن این مقاله به تمامی پرسش های شما درباره عوارض عمل بینی پاسخ داده باشیم. انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید و در صورت داشتن هر گونه سوال با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و از مشاوره های رایگان ما بهره مند شوید.

نوشتهٔ پیشین
هزینه رینوپلاستی بینی در ونک
نوشتهٔ بعدی
بهترین سن و بهترین زمان برای عمل زیبایی بینی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست