مشکلات رایج بعد از عمل بینی

مشکلات رایج بعد از عمل بینی

مشکلات رایج بعد از عمل بینی موجب ایجاد نگرانی در افرادی می شود که قصد انجام عمل بینی و یا عمل جراحی بینی را انجام داده اند می شود که البته معمولا جای نگرانی اصلا نمی باشد ،

عمل جراحی بینی یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی برای افراد به شمار می آید که من بعد از این عمل جراحی افراد مشکلات و شکایت هایی دارند که باعث نگرانی در آن‌ ها می‌ شود ،در بین عمل های زیبایی مختلف که در سطح های گسترده در حال انجام می باشد عمل جراحی بینی یکی از رایج ترین و بیشترین عمل های که طرفداران زیادی را دارد و دیگر جزء پیش پا افتاده ترین کارهایی می باشد که برای زیبا سازی چهره افراد انجام می‌ شود .

در کنار مزیت هایی که این عمل جراحی دارد از جمله آن تناسب بیشتر در چهره و افزایش اعتماد به نفس در افراد و بهبود روابط اجتماعی و … اما مضرات و یا عوارضی دارد که افراد باید دقت کنند و بعد از آشنایی کامل با مشکلات رایج بعد از عمل بینی وارد روند عمل جراحی بینی شوند ، در این مقاله قصد داریم شما را با مشکلات رایج که بعد از عمل بینی آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخرین این مقاله همراهی کنید .

مشکلات رایج بعد از عمل بینی

اختلالات تنفسی بعد از عمل بینی : 

اگرچه عمل جراحی بینی برای بهبود عملکرد تنفسی به کار می رود . لز طرفی دیگر هم عمل جراحی بینی می تواند سطح مقطع مجاری تنفسی بینی را نیز کاهش دهد در نتیجه ۱۰ درصد بیمارانی که بعد از عمل جراحی بینی از مشکلات تنفسی جدید شکایت دارند .

مشکلات رایج بعد از عمل بینی
چسب زدن به بینی بعد عمل

به طور کلی دلیل اصلی انحراف تیغه تنگه دهلیز بینی می باشد، اگر بینی افراد معاینه شود ولی مشکل ساختاری در آن وجود نداشته باشد باید از بین رفتن حساسیت مخاطبینی مورد توجه جراح قرار بگیرد ، روش‌ های مانند بزرگ شدن دهلیز بینی از طریق جراحی وضعیت را نه تنها بهبود نمی‌ بخشد بلکه حتی آن مشکل را بدتر می‌ کند

آبریزش و عطسه پس از عمل بینی

در روزهای اول بعد از عمل جراحی بینی ممکن است آبریزش و یا عطسه داشته باشید حتی ممکن است این آبریزش و عطسه خونی باشد، تا آن جایی که می توانید از طریق دهان باز عسطه کنید تا نیرو و فشار عطسه فقط به مجرای بینی محدود نشود.
برای درمان بیمار می توان از قرص های سرماخوردگی بزرگسال استفاده کنید و حتی می توانید قرص های ضد حساسیت را نیز مصرف کنید .

درد پس از عمل بینی

بیشتر افرادی که ناراحتی را جای در گزارش می دهند ممکن است که شب اول بعد جراحی بینی احساس درد مبهمی در اطراف بینی خود داشته باشند و بعد از آن ناراحتی به طور قابل توجهی کمتر شود ‌. در حقیقت افرادی بیشتر دچار درد و گرفتگی در بینی خود می‌ شوند ، استفاده از مسکن و کمپرس سرد با تجویز پزشک می‌ تواند به کاهش درد ها کمک بسیاری کند اما اگر درد با دارو نیز کمتر نشد باید با پزشک جراح خود تماس حاصل فرمائید.

خونریزی پس از عمل بینی

بیشتر خونریزی های بعد از عمل جراحی بینی معمولا به دلیل جراحی می باشد ، یکی از مواردی که موجب کاهش تورم و خونریزی بعد از عمل جراحی بینی می شود استفاده از کمپرس های سرد و بلند بودن زیر سر می باشد .

جای چسب و آتل روی بینی

به طور کلی آتل ها با محافظت از بینی و نگه داشتن استخوان های بینی در طی روند بهبودی به حفظ شکل جدید بینی افراد کمک بسیاری می‌ کند ، آن ها همچنین از بینی افراد در برابر آسیب هامحافظت می کند .در زمان استفاده از آتل های خارجی ابتدا نوار مخصوصی را روی بینی خود زده که این نوار ها از پوست نیز محافظت می‌ کنند و میزان تورم را در افراد کاهش می دهد سپس آتل استفاده کنید باید دقت کنید که این کار را با دقت هرچه تمام انجام دهید ‌.

مشکلاتی مانند به وجود آمدن خط بر روی بینی و نوک بینی به دلیل فشار حاصله از چسب و یا گچ بینی، با گذشت چند روز برطرف خواهد شد. 

کبودی و ورم صورت بعداز عمل بینی

به طور کلی کبودی در زیر چشم و یا استخوان گونه عوارض جانبی در عمل جراحی بینی می باشد و بخشی از روند بهبودی در جراحی نیز محسوب می‌ شود . بیشتر بیمارانی که توسط جراحان پلاستیک معتبر با با تجربه عمل جراحی بینی را انجام داده اند بعد از گذشت حدود یک هفته الی دو هفته کبودی قابل توجهی را ندارند .

مشکلات رایج بعد از عمل بینیاما تعداد قابل توجهی این مشکل را ندارند اما تعداد محدودی نیز وجود دارند که با این حال کبودی شدیدی را بعد از عمل جرراحی بینی تجربه می کنند اما با این حال کبودی شدید خارج از کنترل جراح و بیمار می باشد . برای مثال در افراد مسن و بیماران مبتلا به اختلالات خونریزی و یا افرادی که از دارو برای رقیق سازی خون استفاده می کنند بعد از عمل جراحی بینی احتمال افزایش کبودی را در خود دارند .

رفع خون مردگی در چشم بعد از عمل بینی

کبودی در دور چشم بعد از عمل جراحی به شکل های مختلفی در افراد دیده می‌ شود از رنگ زرد کمرنگ و تورم سیاه تیره در اطراف چشم ! حقیقت این است که کبودی و تیرگی پوست در اطراف چشم بعد از عمل جراحی بینی طبیعی بوده و بعد از یک هفته به سرعت محو می شود .

تامپون و خارج کردن آن پس از عمل بینی

تامپون و یا مش داخل بینی ، نوار گاز زرد رنگی می باشد که داخل بینی برای جلوگیری از خونریزی برای افراد قرار می گیرد. بسیاری از مردم از خروج دردناک آن می ترسند در حالی که خروج آن توسط پزشک با تجربه اصلاً درد ندارد. وجود تامپون برای شکل گیری ، کاهش تورم و جلوگیری از خونریزی مفید و لازم است . خارج کردن مش و یا تامپون در روز سوم بعد عمل بینی توسط پزشک در مطب صورت می گیرد .

اسپلینت و برداشتن آن بعد از جراحی بینی

اسپلینت و یا همان گچ، وسیله ای است برای فرم دادن بینی ، که در زمان عمل جراحی بینی برای محافظت از بینی افراد روی محل بینی افراد قرار می گیرد، هم به آن شکل می دهد و هم محافظ آن است. اسپلینت و یا همان گچ ترموپلاستیک است ، یعنی با گرما شل می شود و با سرما نیز سفت می شود. بعد از ده روز اسپلینت یا گچ از روی بینی افراد برداشته می شود که برداشتن آن اصلاً هم درد ندارد. بعد از برداشتن اسپلینت بینی هنوز خیلی ورم دارد که باعث می شود بیمار فکر کند سوراخ های بینی غیر قرینه است .

تنفس سخت پس از جراحی بینی

به وجود آمدن مشکل تنفسی و عطسه و و درد پراکنده در بینی تا شش ماه بعد از جراحی بینی طبیعی می باشد . شست و شوی مرتب دو بار در روز با سرم نرمال سالین برای کاهش ورم و رفع مشکل تنفسی کمک می کند.

احساس برآمدگی در بالای نوک بینی

احساس برآمدگی در ناحیه بالای نوک بینی و یا سوپراتیپ یک اتفاق شایع می باشد مخصوصا این مورد در عمل جراحی بینی مردان کاملا شایع می باشد . چسب زدن دقیق به کاهش موضوع کمک می کند . تزریق تریامسینولون به میزان نصف نصف در روز هفتم تا دهم بعد عمل جراحی  بینی به کاهش ورم کمک بسیاری می کند. همچنین عدم مصرف نمک و سوسیس و کالباس تا سه ماه ورم را در بینی افراد کم می کند. مصرف میوه آناناس شاید در کاهش ورم موثر باشد و توصیه می شود.

کاهش ورم به صورت نامتقارن

کاهش ورم به صورت نامتقارن بعد از عمل زیبایی جراحی بینی بسیار شایع می باشد. بیمار باید بسیار صبور باشد و تا کاهش کل ورم ها یعنی تا یک سال بعد عمل جراحی بینی صبر کند و اصلا نگران چیزی نباشد. اگر ورم و غیر قرینگی و عدم یک شکلی سوراخ ها تا یک سال در بینی افراد باقی بود می توانیم از روتوش یا ترمیم سود ببریم.

جای چسب بر روی بینی

چسب زدن پس از عمل جراحی بینی یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از عمل بینی برای افراد می باشد. برخی اوقات ممکن است در اثر چسب زدن، خط روی بینی و نوک بینی افراد بیفتد که این موضوع اصلاً مهم نمی باشد . اگر چند روز چسب نزنید مشکل کاملا  حل می شود و اصلا جای نگرانی نمی باشد . در مجموع عمل جراحی بینی بسیار ایمن و بی خطر است و اصلاً نگران عوارض آن برای خود نباشید .

خارج کردن تامپون پس از عمل بینی

یکی از مشکلات رایج بعد از عمل بینی ، خارج کردن تامپون از بینی می باشد که برخلاف تصور بسیاری افراد، دردناک نیست . این کار را بعد از گذشت چند روز بعد از عمل جراحی بینی انجام می دهند.

مشکلات رایج بعد از عمل بینی نکات اساسی برای بهتر شدن روند عمل

در هفته ابتدایی پس از عمل  جراحی بینی خوردن یا جویدن مواد غذائی ای که بسیار سفت باشند برای این افراد ممنوع می باشد . از آش ها و سوپ ها می توانید کمک بگیرید تا پروسه ی عمل جراحی بینی به خوبی و موفقیت آمیز گذر کند و با کم ترین مشکلی این دوره را پشت سر بگذارید .

  • گچ بر روی بینی افراد نباید باز شود و یا شل باشد زیرا که نقش آن حالت دهیبه بینی می باشد و در صورت بروز مشکل موجب می شود به درستی نقش حالت دهندگی را بازی نکند . پس حتما دقت داشته باشید که به طور مناسبی روی بینی تان این گچ ها قرار گرفته باشد .
  • برای اینکه ورم و کبودی زیر چشم به زودی خوب شود دو روز اول از یخ حتما استفاده کنید. و دو روز دوم از بطری های آب گرم استفاده کنید.
  • زمان خوابیدن سر باید فرد نسبت به بدن کمی بالاتر باشد تا خون ریزی کمتری را تجربه کنید .
  • هرگز سرتان را به پایین نگیرید. به دلیل که موجب تحریک پذیری عروق خونی می شود و خون ریزی را برای افراد در پی خواهد داشت .
  • به هیچ عنوان وسیله های سنگین را جابه جا نکنید.
  • ترک ورزش به مدت سی روز بعد از عمل جراحی بینی . (این مدت برای ورزش هایی است که سبک تر به نظر می رسند) ورزش های سنگین گاها تا شش ماه ممنوع اعلام می شود و پزشک به هیچ عنوان اجازه انجام آن ها را نمی دهد.

تفاوت بینی های گوشتی و بینی های استخوانی

اگر شما هم جزء افرادی هستید که دارای بینی گوشتی هستید و تصمیم به انجام عمل جراحی بینی دارد باید بگوییم که متاسفانه عوارضی که انجام عمل بینی در پی دارد برای افرادی که بینی گوشتی دارند بیشتر است نسبت به افرادی است که بینی های استخوانی دارند.

  • بینی هایی که حالت گوشتی دارند بعد از عمل جراحی بینی دچار تورم خواهند شد و مدت زمان این تورم در حدود یک سال و نیم تا دو سال است.
  • بینی های گوشتی بعد از عمل جراحی بینی ممکن است حالت افتادگی را پیدا کنند.
  • بینی های گوشتی ممکن است بسیار بیش از حد کوچک شوند.

افراد باید این نکته را بدانند که اگر بینی شما گوشتی می باشد و می خواهید با بالاترین درجه اطمینان عمل زیبایی انجام دهید حتما از پزشکی کمک بگیرید که تجربه بسیار بالایی را دارند و سال ها در این زمینه امتحان خود را پس داده است .

تفاوت بینی های گوشتی و بینی های استخوانی

عوارض عمل بینی

به طور کلی 8 تا 15 درصد از عمل های جراحی ممکن است که به جراحی ترمیمی و یا جراحی مجدد منجر شود اما مشکلات رایج بعد از عمل بینی از نظر ظاهری می تواند به وجود آید که منجر به انجام عمل جراحی بینی مجدد می شود ، از جمله مشکلاتی که ممکن است به وجود آید این می باشد که پزشک جراح یک سری از ایرادات را به طور کامل برای افراد اصلاح نمی کند ، مانند قوزی که بر روی بینی وجود دارد و این قوز نیز به طور کامل در افراد اصلاح نمی شود و یا اسکلت بینی بیمار به اندازه کافی استحکام پیدا نمی کند و بعد از عمل جراحی بینی ممکن است افتادگی پیدا کند و یا انحرافی که به طور کامل اصلاح نمی شود .

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله مشکلات رایج بعد از عمل بینی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

نوشتهٔ پیشین
مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی
نوشتهٔ بعدی
انواع مدل جراحی بینی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست