مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

یکی از مهم ترین دغدغه های افرادی که عمل جراحی بینی استخوانی را انجام می‌ دهند مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی می باشد ، اینکه چه مواردی را در فعالیت‌ های روزمره خود باید رعایت کنند و از چه کارهایی دوری کنند تا دوران بهبودی بعد از عمل جراحی بینی استخوانی را با سرعت بیشتر و با خیال راحت و با خاطری آسوده تر سپری کنند ،  شاید شما هم بخواهید بدانید که نتیجه عمل جراحی بینی استخوانی بلافاصله بعد از عمل جراحی مشاهده کنید شما باید به این نکته توجه داشته باشید که روند بهبودی عمل جراحی بینی به زمان کافی نیاز دارد ، در این مدت زمان زیادی وجود دارد که می‌ توانید برای سریع شدن روند بهبودی روی آن حساب کنید و خیالتان راحت باشد که همه چیز را به درستی پیش می برید ، در این مقاله قصد داریم شما را با مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخرین مقاله همراهی کنید .

۵ ساعت بعد از عمل بینی استخوانی

به طور کلی ساعت اولیه بعد از عمل جراحی بینی برای افراد بسیار مهم می باشد و برای بهبودی هرچه سریع تر بهتر است که افراد توصیه های زیر را حتما توجه کنند و حتی در مواردی آن هارا رعایت کنند .

 • در روز عمل جراحی بینی و همچنین چندین ساعت بعد از عمل جراحی بینی بهتر است مایعات و غذای نرم را مصرف کنید تا مواد تزریق شده در داروی بیهوشی هر چه سریع تر از بدن دفع شود و همچنین بهبودی و تورم حاصل از عمل جراحی بینی زودتر درمان شود .
 • به افراد توصیه می‌ شود که در روز عمل جراحی بینی کاملا استراحت کنید و بالشتی اضافی زیر سر خود قرار دهید ، چگونگی خوابیدن بعد از عمل جراحی بینی در افراد بسیار مهم می باشد .
 • به طور کلی به مدت ۴۸ ساعت بعد از عمل جراحی بینی می توانید از کمپرس سرد در نواحی اطراف بینی و یا چشم خود استفاده کنید تا به بهبود هرچه سریعتر کبودی و تورم خود کمک کنید .
 • وسایلی که زیاد از آنها استفاده می کنید را در دسترس خود قرار دهید تا نیاز نباشد سر خود را خم کنید و برای دسترسی به آنها هر مردم و از جای خود بلند شوید .

۵ ساعت بعد از عمل بینی استخوانی

این نکته را هم در نظر داشته باشید که در حین استفاده از کمپرس سرد مراقب باشید به بینی خود فشاری وارد نکنید ، بنابراین برای کمپرس سرد وزن ماده یخی را روی بینی خود قرار ندهید و فشار روی بینی وارد نکنید . 

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

بعد از عمل جراحی بینی گوشتی و استخوانی نیاز است که مجموعه ای از مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی استخوانی را انجام دهید که انجام این نکات می‌ تواند افراد را در کاهش عوارض بعد از عمل جراحی بینی و همچنبن بهبود هرچه سریع تر افراد بسیار کمک کند ، پس در ادامه شما را با مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی که توسط بهترین جراحان بینی مطرح می شود آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

 • برنامه دارویی: برنامه دارویی خود را به دقت رعایت کنید، این عبارت بسیار ساده و در عین حال مهم است که داروها و توصیه هایی که توسط پزشک تجویز شده را در زمان معین شده و به مقدار مناسب و مشخص شده مصرف نمایید. به طور کلی بسیاری از دارو های تجویز شده با برخی از مواد غذایی در تداخل می باشند پس بهتر است درباره رژیم غذایی خود با پزشک خود مشورت کنید . برای مثال مصرف مصرف الکل و استامینوفن در تداخل است و برای کلیه مضر خواهد بود
 • پیاده روی: بعد از گذشت زمان ۲ تا ۳ روز پس از عمل جراحی بینی در صورت تایید پزشک می توانید پیاده روی آرامی را داشته باشید.
 • شستشوی بینی: حداقل ۵ مرتبه در روز باید از سرم های شستشو برای شستشوی عمل بینی خود استفاده نمایید.
 • چسب زدن بینی: نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی بینی برای افراد بسیار مهم می باشد، اوایل پزشک این کار را انجام می دهد اما به دلیل اینکه چسب مدت ها باید روی بینی باشد و در دوره های زمانی مشخص تعویض شود، بیمار باید چگونگی چسب زدن اصولی را از پزشک خود یاد بگیرد تا خود این کار را انجام دهد .
 • پماد: استفاده از پماد های تجویز شده جهت بهبودی زودتر در مناطق بخیه زده شده حداقل ۳ مرتبه در روز توصیه می شود.
 • عطسه کردن: عطسه کردن می تواند فشاری زیادی را به بینی و بخیه های زده شده وارد کند پس بهتر است با دهان باز و به ارامی عطسه کنید تا به بینی فشار وارد نشود.
 • محدودیت سنی برای عمل بینی وجود دارد و اغلب توصیه می شود بیماری که تمایل به عمل بینی دارد فرم بینی اش به تکامل نسبی رسیده و غضروف و یا استخوان های بینی رشد کرده باشند، در صورتی که علت جراحی بینی درمانی بوده و یا به علت شکستگی بینی باشد در صورت تایید پزشک جراحی انجام خواهد شد.
 • تامپون: در صورتی که تامپون داشته باشید، زمان برداشتن آن به شما اطلاع داده می شود.
 • رانندگی: توصیه می شود به مدت ۲ هفته بعد از رینوپلاستی از رانندگی پرهیز نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

در ادامه شما را با مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

 • مصرف سیگار: حداقل ۲ الی ۳ هفته قبل و بعد از راینوپلاستی نباید سیگار مصرف کنید زیرا نیکوتین موجود در سیگار منجر به کند شدن روند بهبودی شده و برخی از عوارض را پس از جراحی زیبایی بینی پدید می آورد.
 • مصرف آب به مقدار زیاد، به طور کلی بعد از هر جراحی توصیه می شود به مقدار کافی آب بنوشید.
 • مقاربت بعد از عمل بینی باید به مدت حداقل ۱۰ روز پرهیز شود.
 • در هفته های اول بعد از عمل جراحی بینی بهتر است از شستشوی بینی خودداری نمایید، در صورتی که آتل مرطوب شود ممکن است منجر به عفونت  یا مشکلات پوستی شوید.
 • درمان سرخود بعد از عمل جراحی بینی امر بسیار مهمی است که به میزان مناسب و در زمان های مقرر شده مصرف شده و به دلیل وجود درد، کبودی و حتی خونریزی از مصرف دارو و روش های درمانی خانگی و خودسر پرهیز نمایید و حتما سریعا پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • رژیم غذایی سبک، به افراد توصیه می شود که بعد از عمل جراحی بینی از غذا های سبک استفاده کنید که نیاز به جویدن زیاد نباشد تا به بینی فشار وارد نشود و مصرف غذا های سبک باعث می شود سیستم گوارشی بهتر کار کرده و مواد بیهوشی زودتر از بدن خارج شوند.

 نتیجه جراحی بینی استخوانی بازگشت پذیر است؟

به طور کلی احتمال بازگشت عمل جراحی بینی استخوانی بعد از عمل جراحی بینی بسیار کم می باشد اما باید این نکته را بدانید که برای به حداقل رساندن عوارض عمل جراحی بینی استخوانی عمل بینی را باید توسط بهترین‌ جراح‌ بینی انجام دهید ،همچنین بازگشت قوز بینی استخوانی در موارد بسیار نادر اتفاق می‌ افتد و بیشتر نتایج جراحی بینی های استخوانی مورد رضایت فرد و اطرافیان او خواهد بود ، برای پاسخ به سوال این افراد باید گفت که عوامل مختلفی مانند عملکرد جراح بینی ، نوع ساختار بینی و اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی و مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی در ایجاد نتیجه خوب و مطلوب نقش بسیار زیادی را ایفا می‌ کند .

مزایای رینوپلاستی بینی استخوانی چیست؟

اگر شما هم جزو افرادی هستید که می خواهند عمل جراحی بینی استخوانی را انجام دهند، حتما می‌ دانید که برای شروع پروسه تحقیق و انتخاب پزشک و همچنین اقدام برای عمل جراحی بینی ، نیاز به انگیزه کافی دارید. زیبایی و جذابیت بعد از عمل جراحی بینی، مهم ترین انگیزه برای انجام جراحی‌ های زیبایی است، اما اطلاع از مزایای رینوپلاستی بینی استخوانی به شما کمک می‌ کند تا تصمیم جدی‌ تری در این خصوص بگیرید.

مزایای رینوپلاستی بینی استخوانی چیست؟

در ادامه به این مزایا  که توسط کلینیک زیبایی West Side Face در کالیفرنیا اعلام شده است، اشاره خواهیم کرد:

 • اصلاح فرم بینی و رسیدن آن به فرم استاندارد و مناسب صورت
 • زیبایی و جذابیت ظاهری صورت
 • اصلاح افتادگی بینی، انحراف بینی و موارد اینچنینی
 • بهبود تنفس در انحراف بینی و مشکلات تیغه بینی
 • پدیدار شدن جذابیت چشم‌ها و لب‌ها بعد از تناسب بینی
 • بهبود تنفس بعد از درمان همزمان

اگر عمل جراحی بینی با هدف زیبایی باشد، قطعا مزایای جذابیت و زیبایی آن انگیزه فوق‌ العاده ای برای انجام جراحی است . در صورتی‌ که این عمل جراحی با هدف درمان پولیپ بینی، انحراف بینی و مشکلات این‌ چنینی باشد، باز هم بهبود تنفس و مشکلاتی مثل خروپف، آپنه خواب و خوابیدن با دهان باز، انگیزه فوق‌ العاده‌ ای برای انجام این عمل جراحی است و بهبودی آن، جزو مزایای رینوپلاستی بینی استخوانی محسوب می‌ شود.

عوارض طبیعی بعد از عمل بینی

بهتر است درباره علائم و مشکلاتی که بعد از عمل بینی ممکن است برایتان ایجاد شود اطلاع داشته باشید تا بدون نگرانی و با رعایت توصیه های پزشک جراح، این عوارض را به خوبی پشت سر بگذارید، در زیر مجموعه ای از مسائل طبیعی پس از عمل اشاره شده است:

 • مسدود شدن بینی: احساس بسته شدن را تنفس از بینی و پر بودن بینی پس از عمل، کاملا طبیعی می باشد و به مرور زمان این مشکل بهتر خواهد شد.
 • کبودی و تورم: هر فردی با توجه به وضعیت بدنی و میزان گستردگی عمل بینی خود ، میزانی از کبودی و تورم را در خود احساس خواهد کرد، پس مشاهده کبودی و تورم بعد از عمل جراحی طبیعی می باشد اما با رعایت توصیه های پزشک این علائم باید روندی نزولی را داشته باشند، به طور کلی برآورد شده است پس از ۲ هفته کبودی و تورم رو به بهبودی خواهند رفت .
 • تورم و کبودی زیر چشم نیز ممکن است اتفاق بیافتد که این نوع از کبودی هم پس از ۲ الی ۳ هفته فروکش می کند.
 • استفراغ و حالت تهوع پس از هر عمل جراحی طبیعی است زیرا این موارد حاصل عوارض مواد بیهوشی و یا ضعف هستند که با گذشت زمان و بهبودی نسبی این موارد کاملا برطرف خواهند شد و جای نگرانی وجود ندارد.
 • گچ روی بینی: قبلا درباره نحوه برداشتن گچ بینی و زمان آن توضیح داده شده است اما مختصرا در ادامه باید بگوییم، زمانی که گچ، باند و چسب از روی بینی برداشته می وشد ممکن است به مقدار اندک رنگ روی پوست بینی تغییر کرده باشد که جای نگرانی نداشته و پس از ۲ الی ۳ هفته به کلی برطرف خواهد شد.

روش جراحی بینی استخوانی

عمل جراحي بيني استخواني با دو روش جراحی بینی باز و بسته با توجه به ایرادات بینی صورت می گیرد. عمل جراح بینی استخوانی با ایجاد برش هایی پوست بینی را از استخوان و غضروف جدا می کند و برای بر طرف نمودن ایرادات بینی اقدام می کند. بعد از ایجاد شکاف بر روی استخوان و غضروف با انجام عمل استئوتومی قوز و برآمدگی بینی برای افراد برداشته می شود و در آخر پوست بدون هیچ تغییری سر جای خود قرار می گیرد .

روش جراحی بینی استخوانی

تیجه عمل جراحی بینی استخوانی 

به طور کلی نتیجه عمل جراحی بینی استخوانی مطلوب و موفق می باشد و مورد رضایت افراد قرار می گیرد ، در عمل جراحی بینی استخوانی به دلیل نازک بودن پوست بینی افراد کوچک ترین تغییر شکل و ناهمواری روی غضروف بینی قابل مشاهده میی باشد و به همین دلیل عمل جراحی بینی استخوانی به مهارت و دقت بسیار بالایی نیاز دارد .

پزشک جراح بینی خوب در جلسات مشاوره خود ، بینی را از همه جهات مورد بررسی قرار می دهد و سپس بهترین مدل بینی را که مناسب شکل و فرم بینی است و با اجزای صورت همخوانی دارد را انتخاب می کند.

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله مراقبت های هزینه جراحی بینی استخوانی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم ، همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

نوشتهٔ پیشین
جراحی بینی طبیعی یا فانتزی
نوشتهٔ بعدی
مشکلات رایج بعد از عمل بینی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست