مزایای جراحی بینی در تهران

مزایای جراحی بینی در تهران

در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایای جراحی بینی در تهران بپردازیم. شهر تهران به عنوان پایتخت کشور، از امکانات خوبی در هر زمینه ای برخوردار می باشد. بدیهی است که جراحان خوبی در زمینه جراحی پلاستیک نیز در این شهر  هستند. محبوب ترین جراحی پلاستیک در شهر تهران، و سایر شهر ها، رینوپلاستی یا همان جراحی بینی می باشد. به طور کلی این جراحی در دهه های اخیر توانسته به محبوبیت زیادی در بین افراد دست پیدا کند. البته جوانان و مخصوصا بانوان علاقه بسیاری به این جراحی نشان میدهند. نتیجه این جراحی تغییری قابل توجه در چهره افراد ایجاد می کند. اما این نتیجه قابل توجه با رعایت بعضی نکات به طور کامل ایجاد می شود و صرفا فقط با جراحی این تغییرات اعمال نمی شود. در کل جراحی بینی مانند آنچه که از ظاهر آن بر می اید ساده نیست و شامل یک پروسه طولانی است.

انواع بینی

وقتی که فرد به مصب جراح مراجعه می کند تا برای انجام عمل جراحی مشاوره دریافت کند، در اولین قدم نوع بینی وی بررسی می شود. این که بینی گوشتی باشد یا استخوانی، در پیش بینی نتیجه عمل کمک کننده خواهد بود. این پیش بینی برای تعیین فرم بینی بعد از عمل لازم است.

مدل بینی گوشتی: به گفته جراحان، رینوپلاستی این نوع از بینی بسیار سخت است. این نوع بینی به دلیل وجود بافت پوستی و چربی ضخیم به این نام خوانده می شود. غضروف نوک بینی پهن و درشت می باشد و بافت پیوندی یا همبند پوست به میزان زیادی در آن وجود دارد. جزئیات این استخوان و غضروف ها به خوبی از روی پوست بینی قابل لمس نیست.  اصطلاح غالب و مغلوب به ترتیب برای پوست و غضروف در این حالت به کار برده می شود. همین ویژگی بینی گوشتی است که جراح را در اعمال تغییرات محدود میکند. زیرا که در جراحی بینی تغییرات در غضروف بینی اعمال می شود و مغلوبیت غضروف در بینی گوشتی باعث می شود که جراح نتواند هر گونه برش و تغییری را اعمال کند.

مدل بینی استخوانی: در این نوع از بینی ها غضروف استخوان بینی غالب و پوست بینی مغلوب می باشد. بر خلاف بینی های گوشتی، معمولا این نوع بینی ها به آسانی جراحی می شوند و پیچیدگی خاصی در پروسه جراحی آن ها به وجود نمی آید. اغلب افرادی که دارای بینی استخوانی می باشند، برای رفع قوز خفیف یا شدید روی بینی و ایجاد فرم بهتر اقدام به جراحی می نمایند.  البته قوز بینی تنها دلیل مراجعه به پزشک نمی باشد. بلکه مواردی مانند انحراف بینی، شکستگی، پولیپ و بزرگ شدن پره های بینی می تواند با رینو پلاستی بر طرف شود.

انواع بینی

روش های جراحی بینی کدام است؟

به طور کلی دو روش برای انجام جراحی بینی وجود دارد گه جراحان از هر دو روش برای رینوپلاستی استفاده می شود.اما به دلیل تغییر سلایق و توقعات افراد از نتیجه جراحی زیبایی بینی، که نیاز به اعمال تغییرات پیچیده دارد، جراحان معمولا از روش جراحی باز استفاده می کنند. معمولا تعیین حدودی این که کدام نوع جراحی بهتر است در جلسه اولیه مشاوره قبل از عمل تعیین می گردد اما به قطعیت نمیتوان در مورد آن اظهار نظر نمود و نیازمند معاینات بیشتر می باشد.

روش جراحی زیبایی بسته: جراحی بسته یکی از روش هایی است که در گذشته بیشتر به کار گرفته می شود و در حال حاضر اکثر جراحان آن را کنار گذاشته اند. در  روش جراحی بینی به روش بسته هیچ گونه برش خارجی ای در کار نیست و تمام تغییرات لازمه از داخل دو سوراخ بینی اعمال می شود. در این روش غضروف بینی را می توان حذف نمود و بازگشت غضروف ها به حالت طبیعی و اصلاح استخوان بینی نیز قابل انجام می باشد اما نوک بینی را نمی توان با این روش اصلاح نمود.  مدت زمان جراحی با این روش کوتاه تر می شود و انجام نشدن برش روی پوست بینی یکی دیگر از محاسن آن می باشد اما دسترسی به نوک بینی محدود  و تا حدی غیر ممکن می باشد.

روش جراحی بینی باز: این روش در 90 درصد از جراحی های رینوپلاستی به کار گرفته می شود و در بین جراحان محبوب است.  در این روش با ایجاد یک برش در ناحیه کلوملا، پوست بینی کنار زده می شود تا جراح به تمام استخوان بینی تسلط پیدا کند. سپس به صلاح دید جراح ، اصلاحات لازمه صورت می گیرد و سپس پوست به جای خود باز گردانده می شود. در این روش علی رغم ایجاد برش پوستی و وجود داشتن جای برش، امکان ایجاد جزئی ترین تغییرات وجود دارد، زیرا که جراح به تمام ساختمان بینی مسلط است.

تفاوت روش های جراحی باز و بسته بینی چیست؟

تفاوت در عمل جراحی های باز و بسته عمدتا در نوع انجام آن ها و میزان تغییرات قابل انجام است. مثلا از لحاظ کوتاه بودن طول مدت عمل و دوران نقاهت، تورم و خونریزی در دوران نقاهت و وجود برش خارجی روی پوست بینی، جراحی بسته بسیار بهتر خواهد بود. اما به لحاظ تنوع کارایی روش و امکان اعمال ظریف ترین جزئیات، روش جراحی باز مقبول تر می باشد.  عمدتا بیمارانی که مشکلات ظاهری بینی آن ها شدید است، مثلا قوز شدید یا انحراف و شکستگی شدید بینی و بزرگی بیش از حد نوک بینی، باید از جراحی باز استفاده کنند تا مشکل به بهترین نحو ممکن رفع شود. زیرا این موارد نیاز به اصلاحات بیشتر و پیچیده تر دارد و جراحی بسته برای اعمال پیچیده جوابگو نیست. اما کسانی که مشکل نوک بینی یا انحراف شدید ندارند می توانند از جراحی بسته استفاده کنند.

تفاوت روش های جراحی باز و بسته بینی چیست؟

انواع مدل های بینی بعد از عمل

بینی افراد معمولا به سه مدل فانتزی، نیمه فانتزی و طبیعی جراحی می شود. هر فرد بر اساس شرایط خود نوع فرم بینی که به آن تمایل دارد را انتخاب می کند. البته صرفا خواسته بیمار ملاک نیست و جراح هم باید نظر خود را اعمال کند. زیرا ممکن است فرم بینی مورد درخواست بیمار، به خاطر استاندارد های زیبایی شناسی با فرم صورت هماهنگ نباشد. برای فهمیدن این که فرم بینی  مورد نظر بیمار با صورت وی تناسب دارد یا خیر، از برخی نرم افزار های شبیه ساز استفاده می شود.

مدل بینی طبیعی: در ایجاد مدل طبیعی برای بینی با استفاده از پتانسیل های خود بینی تغییرات اعمال می شود و حذف بافت در میزان زیاد وجود ندارد. جراحی طبیعی بینی شامل ویژگی هایی می باشد. رفع اشکالات و ایرادات ظاهری بینی و امکان تجدید عمل جراحی با گذشت زمان، قابل تشخیص نبودن عمل جراحی، حفظ تناسب عناصر صورت و جلوگیری از ایجاد اختلالات تنفس و صحبت کردن از ویژگی های مثبت این نوع جراحی می باشد. همچنین خط برش و بخیه روی بینی وجود نخواهد داشت و زاویه استاندارد بین بینی و لب بالایی حفظ خواهد شد.

معایب و مزایای عمل بینی طبیعی: در کنار تمام مزایا، جراحی بینی طبیعی معایبی نیز دارد. محدودیت در ایجاد تغییرات و چشم گیر نبودن تغییرات بینی بعد از عمل از جمله این موارد است. البته تمامی این مزایا و معایب نسبی است. یعنی ممکن است مثلا این که در مدل طبیعی انجام شدن جراحی مشخص نیس برای یک نفر مزیت و برای یک نفر دیگر ایراد محسوب شود. آن چه که گفته شد تنها ویژگی های عمل بینی طبیعی می باشد و این که این ویژگی ها ایراد باشد یا مزیت معمولا بستگی به شرایط و خواسته های بیمار دارد.

مدل بینی نیمه فانتزی: این مدل بینی هم بسیار محبوب بوده و  مورد انتخاب تقریبا  نیمی از متقاضیان و مخصوصا خانم ها است. در مدل نیمه فانتزی نوک بینی سر بالا بوده و قسمت تیغه بینی قوسی ملایم دارد. مانند تمام مدل های دیگر جراحی بینی در این مدل نیز تناسب میان اجزا بینی حفظ می شود. در این مدل سوراخ های بینی کمی باریک می شوند و بینی نیز از نمای رو به روی پهنای کمتری خواهد داشت.

ویژگی های مدل بینی نیمه فانتزی: بینی مدل نیمه فانتزی مانند مدل طبیعی ویژگی هایی دارد. که مانند آن چه که در بخش بینی طبیعی گفته شد، بسته به شرایط متقاضی عمل جراحی می تواند مزیت یا ایراد به شمار رود. بینی نیمه فانتزی مانند مدل طبیعی ظاهری مصنوعی و ساختگی ندارد اما بینی در این حالت کمی کوچک تر از حالت طبیعی می شود. اما سر بالا بودن نوک بینی و قوس روی تیغه بینی  مانند بینی فانتزی اغراق آمیز نیست. اما ممکن است با وجود همه این ها،  طرز حرف زدن و نفس کشیدن فرد دچار اختلال گردد.

مدل بینی فانتزی و عروسکی: بینی فانتزی و عروسکی مشابه بینی نیمه فانتزی است، با این تفاوت که سوراخ های بینی باریک تر و قوس روی بینی منحنی تر از بینی نیمه فانتزی می باشد. این نوع رینوپلاستی بیشترین تعداد متقاضی را نسبت به دو نوع دیگر دارد.

ویژگی های جراحی بینی فانتزی (عروسکی): این مدل بینی برای صورت های  ظریف و استخوانی مناسب تر می باشد. برای بینی هایی که استخوان آن ها درشت بوده و پوست نازکی دارد ظرافت و جزئیات عمل را نیز به خوبی نشان خواهد داد. البته در کنار این ها در تنفس و حرف زدن نیز مشکل ایجاد میکند. افرادی که این جراحی را انجام می دهند، معمولا تمایل به انجام جراحی های متعدد پیدا میکنند. این نوع بینی معمولا تناسبی با سایر عناصر صورت ندارد و زیبایی مصنوعی به چهره فرد می بخشد.

مراقبت های قبل و بعد از عمل جراحی بینی

برای انجام عمل جراحی بینی، لازم است یک سری مراقبت ها از قبل صورت بگیرد. معمولا از دو هفته قبل از عمل مراقبت های لازم شروع می شود. به طور مثال فردی که دخانیات مصرف می کند باید از دو هفته قبل از عمل مصرف آن را متوقف کند. انجام آزمایشات و مصرف دارو هایی که جراح تجویز می کند نیز الزامی می باشد.  بیمار در روز عمل جراحی می بایست ناشتا بوده و از 8 ساعت قبل چیزی نخورده باشد. البته مصرف مایعات در روز های قبل از عمل توصیه می شود. اقدام بعدی همراه داشتن پرونده پزشکی با مدارک کامل و تحویل آن به جراح است. بهتر است فرد در روز عمل یک لباس دکمه یا زیپ دار همراه داشته باشد تا در هنگام بازگشت به خانه از آن استفاده کند و هیچ فشاری به بینی وارد نشود. اگر کمترین فشاری به بینی جراحی شده وارد شود ممکن است بر نتیجه عمل تاثیر سوء بگذارد.

هنگام ترخیص و بازگشت به خانه، بیمار باید هنگام استراحت با استفاده از چند بالش سر خود را کمی بالا تر از بدن نگه دارد. هر گونه اقدامی که باعث فشار نیامدن به بینی و فک بالایی می شود باید توسط بیمار انجام شود تا نتیجه عمل تحت تاثیر قرار نگرفته و تغییر نکند. مصرف نمک و مشروبات الکلی مطلقا ممنوع بوده و برای وعده های غذایی باید از غذاهای پوره و میکس شده استفاده شود و باید دندان ها را با احتیاط مسواک نمود.

مراقبت های قبل و بعد از عمل جراحی بینی

مزایای جراحی بینی در تهران

شهر تهران به عنوان مرکز استان و پایتخت کشور از امکانات خوبی برخوردار می باشد. کلینیک های معتبر و متعددی در زمینه زیبایی در تهران مشغول به فعالیت می باشند. بنا بر این یکی از مزایای جراحی بینی در تهران، حق انتخاب برای بیماران است که به کدام کلینیک مراجعه کنند. از طرفی ، به دلیل تعدد مراجعات و تعداد بالای جراحی ها، نمونه کار های متنوعی در دسترس بیماران خواهد بود تا بتوانند به درستی تصمیمی بگیرند. در ضمن هرچه تعداد مراجعات و جراحی های پزشک بیشتر باشد یعنی تجربه بیشتری دارد و میتواند بهترین نتیجه را برای بیمار رقم بزند. در کنار مزایای جراحی بینی در تهران با وجود این که هزینه جراحی بینی بسیار بالا می باشد، اما در برخی کلینیک های زیبایی در تهران امکان پرداخت هزینه جراحی به صورت اقساطی وجود دارد.

کلام آخر

از مزایای جراحی بینی در تهران موراد زیادی برای ذکر کردن وجود دارد. البته که در ازای این مزایا قطعا هزینه جراحی بالا تر خواهد بود اما ارزش نتایج عالی بعد از عمل را دارد. نکته مهم، دقت در انتخاب و تصمیم گیری درست است. تحقیق در مورد جراح مورد نظر و اعتبار کلینیک مورد مراجعه بیمار اقدامی بسیار مهم در زمان قبل از اقدام به عمل جراحی می باشد. ممنونیم از این که تا پایان این مقاله همراه ما بودید. در صورت تمایل می توانید نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
هزینه جراحی بینی در تهران
نوشتهٔ بعدی
جراحی بینی اقساطی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست